W ramach projektu „Podwórko wynalazców” zajęcia przygotowane są z myślą o początkujących modelarzach – nie jest wymagana absolutnie żadna wcześniejsza znajomość modelarstwa, elektroniki lub programowania. Założenie to stworzenie modelarni w zupełnie nowej odsłonie – nowatorskiej pracowni robotycznej, rozwijającej kompetencje uczestników. Druhny i druhowie zdobywają tu umiejętności manualne oraz obsługi sprzętów komputerowych, a także uczą się kreatywnego myślenia, pozwalającego na zrozumienie procesów sterujących urządzeniami. Zajęcia przygotowane są w taki sposób, aby uczący się poznawał jak najwięcej zasad, którymi rządzą się lotnictwo, mechanika, elektronika, programowanie i robotyka. Są to przede wszystkim prawa fizyki – na przykład prawo Bernoulliego i jego związek z tworzeniem siły nośnej samolotów. Dzięki uczestnictwu w zajęciach młodzież mogła poznać w praktyce i w teorii podstaw projektowania.
Warsztaty odbyły się 30 listopada. Poprowadzili je pwd. Jacek Zagożdżon – kierownik działu Historii Lotnictwa i Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, komendant Hufca ZHP Ryki oraz phm. Małgorzata Gudek - zastępca komendanta Chorągwi Lubelskiej ZHP do spraw metodyczno – programowych.
Projekt realizowany przez harcerzy ze Starych Kobiałek wpisuje się w działania Chorągwi Lubelskiej ZHP w ramach zdania „Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej”, który jest realizowany w ramach Programu Wsparcia Edukacji, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki.
.jpg)
.jpg)
informacja i zdjęcia: Anna Maksymowicz/7. Drużyna Harcerzy Starszych „22 Południk” ze Starych Kobiałek.
AKup [ja]