R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nocny postrach? Poznajemy nietoperze
2019-08-13 10:09:35 Artykuł czytany 407 razy


Bywają niepozorne lub całkiem spore, szybko latają i potrafią pływać. Niektórych ludzi fascynują, w innych budzą przerażenie, ale nikomu nie są obojętne. Można je spotkać w jaskiniach, lasach czy w mieście...Mowa o nietoperzach.


Na świecie żyje 1360 gatunków nietoperzy. W Polsce mamy ich 25 i wszystkie są pod ochroną. Nietoperze to jedyne ssaki latające. Prowadzą nocny tryb życia. Możemy je spotkać w różnych miejscach, które są wilgotne i ciepłe, m.in. w jaskiniach, fortach, schronach, piwnicach, w dziuplach starych drzew czy szczelinach budynków. Jak powiedział Mariusz Kiczyński, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów, w dzisiejszych czasach nietoperze możemy również spotkać w miastach lub specjalnie zbudowanych skrzynkach – Wiem, że wiele budynków jest remontowanych, Dochodzi wtedy nieopatrznie do likwidacji schronienia dla nietoperzy. Natomiast elementem zastępczym są skrzynki czy domki dla nietoperzy – wyjaśnił Mariusz Kiczyński.

Nietoperze posiadają wiele umiejętności, jednak dwie z nich są najważniejsze: echolokacja i hibernacja. – Echolokacja to zjawisko bardzo przydatne podczas polowania. Polega na wysyłaniu przez nietoperzy ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. Na wykorzystanie tego zjawiska pozwala im budowa uszu, które są nieproporcjonalnie duże do zwierzęcia – wyjaśnił nadleśniczy Mariusz Kiczyński.

Hibernacja natomiast pozwala nietoperzom przetrwać okres zimowy. W sezonie gdy nie ma owadów i jest zimno zwierzęta te zapadają właśnie w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 °C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu. Aby je zgromadzić, już od wczesnej jesieni bardzo intensywnie żerują. – Kilkukrotne wybudzenie nietoperza z okresu hibernacji może doprowadzić do jego śmierci, na skutek utraty przez niego zbyt dużej ilości energii – tłumaczył Mariusz Kiczyński.

Wokół nietoperzy krąży wiele mitów, które wywołują w ludziach paniczny strach przed tymi zwierzętami. Wbrew obiegowej opinii nietoperze nie wplątują się we włosy – echolokacja informuje  je w porę o wszelkich przeszkodach. Wścieklizna roznoszona przez nietoperze jest zjawiskiem marginalnym, w praktyce nie występuje częściej niż u innych grup ssaków. Nietoperze nie piją też ludzkiej krwi. Jak wyjaśnił Mariusz Kiczyński, są trzy gatunki nietoperzy, które żywią się krwią, ale zwierzęcą. Nacinają skórę ofiary
i zlizują krew. – Taki nietoperz w ciągu roku może wypić nawet 10 litrów krwi zwierzęcej. Jednak te gatunki występuję w Ameryce Południowej. W Europie są natomiast nietoperze, które żywią się owadami. Podczas jednej nocy nietoperz może zjeść nawet do 3 tys. owadów, w tym tak nie lubianych przez nas komarów – wyjaśnił nadleśniczy.

Nietoperze potrafią pływać, ale nie potrafią nurkować. Są też doskonałymi lotnikami. Niektóre źródła podają, że nietoperze latają szybciej niż ptaki, a dodatkowo  potrafią podczas lotu uderzać naprzemiennie skrzydłami, czego ptaki nie potrafią. Inne ciekawostki dotyczą m.in. wagi nietoperzy. – Są takie, które ważą ok. 2 gramów a są i takie, których waga wynosi ok. 1,5 kg. Rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet do 1.70 m długości. Oczywiście te wielkie nie występują u nas, a na drugiej półkuli – uspokajał Mariusz Kiczyński.

Choć nietoperze raczej trzymają się z dala od ludzi, to może się zdarzyć, że goniąc swoją kolację, nietoperz wpadnie do mieszkania, na klatkę schodową lub piwnicy. Co wtedy zrobić? Osoby, które boją się tego typu zwierzaków mogą zadzwonić na Straż Pożarną lub Straż Miejską. Wtedy odpowiednie służby zabiorą nietoperza i wypuszczą na wolność. Jeżeli ktoś się ich nie boi, może otworzyć szeroko okno, zgasić światło i zamknąć pokój. Rano można sprawdzić czy nietypowy gość odleciał. – Jeśli jednak tak się nie stało, można wziąć kartonowe pudełko i przytknąć je do ściany w miejscu gdzie jest nietoperz a następnie bardzo delikatnie odczepić go od ściany sztywną kartką i umieścić w przymkniętym pudełku. Wieczorem należy nietoperza wypuścić. W przypadku gdy użyjemy plastikowego pojemnika, dobrze jest zrobić w nim otwory, aby nietoperz miał dostęp świeżego powietrza i wytrzymał do wieczora. Można również użyć miękkiego ręcznika lub koca i delikatnie zdjąć go ze ściany, a następnie wynieść na dwór i rozłożyć ręcznik. Nietoperz powinien odlecieć. Chcąc uwolnić nietoperza samemu, należy zachować środki ostrożności m.in. zakładając rękawice, które ochronią nasze ręce przed podrapaniem czy ugryzieniem – podkreślił Mariusz Kiczyński.

fot. pixabay.com

ICH/Biała Podlaska [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
8 9
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje