R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Księża Emeryci dziękują za posługę śp. ks. kan. Piotra Wojdata
2020-06-05 14:43:17 Artykuł czytany 3386 razy


5 czerwca, po długiej chorobie, odszedł do Pana w wieku 47 lat ks. kan. Piotr Wojdat, Prezes Podlaskiej Oficyny Wydawniczej wydającej "Echo Katolickie", wieloletni kierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, dyrektor Domu Księży Emerytów. W latach 2004 - 2009, ks. Piotr Wojdat sprawował funkcję dyrektora administracyjnego Katolickiego Radia Podlasie. Księża Emeryci, we wpisie opublikowanym w naszym portalu, dziękują za posługę śp. ks. Piotra.


Śp. Księże Piotrze!

Był taki epizod w Twoim życiu, że Ksiądz Biskup Ordynariusz zlecił Ci troskę o filię Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Z części seminaryjnej wydzielono jedno skrzydło dla Księży, którzy pragną odpocząć po trudach życia. Tobie powierzono to zadanie i wywiązałeś się z tego znakomicie. Mamy piękne mieszkania na starość, mamy garaże dla samochodów, mamy transporter dla niepełnosprawnych. Jako Dyrektor nigdy nikomu nie odmówiłeś pomocy. Jesteśmy wstrząśnięci Twoją śmiercią. Wiedzieliśmy, że poważnie chorujesz, chcieliśmy Cię odwiedzić, ale koronawirus wszystko krzyżował. A poza tym … nikt nawet nie śmiał myśleć, że to ostatnie tygodnie Twojego życia. Jesteśmy tym faktem przejęci i bolejemy . Tylu wśród nas księży chorych, niedołężnych, nawet żyjących w niepełnej świadomości...

Ty, Boże najlepiej wiesz, więc pamiętaj o swoim słudze - dobrym kapłanie i życzliwym człowieku, ks. Piotrze.

Księża Emeryci

____________________________________________

Msza święta żałobna za śp. ks. Piotra Wojdata zostanie odprawiona w poniedziałek 8 czerwca o godz. 10.00 w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem Bpa Grzegorza Suchodolskiego.

Natomiast Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Bpa Kazimierza Gurdy będzie sprawowana 9 czerwca o godz. 11.00 w parafii Św. Bartłomieja w Korytnicy Łaskarzewskiej.

Ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Mszę św. żałobną w poniedziałek o godzinie 10.00 oraz pogrzebową we wtorek o godzinie 11.00 będzie transmitować Katolickie Radio Podlasie.

[MSz]
Ks. kanonik Piotr Wojdat (1973-2020)

Sądząc po ludzku, za wcześnie odszedł do Pana, ks. kanonik Piotr Wojdat. Zmarł 5 czerwca 2020 r. w swoim mieszkaniu w Domu Księży Emerytów w Siedlcach. Urodził się 17 stycznia 1973 r. w małżeństwie Kazimierza i Janiny z domu Pawlik, mieszkających w miejscowości Kaleń, w parafii Korytnica Łaskarzewska.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sobolewie, gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości w 1992 r. z bardzo dobrymi ocenami na egzaminie maturalnym. Czynnie brał udział w życiu liturgicznym w parafii i w szkole, o czym pisali jego proboszcz i prefekt szkolny, podkreślając jego „aktywny udział w ruchu oazowym, uczciwą i odpowiedzialną postawę religijnego młodzieńca szkoły średniej”.

Zaraz po maturze, wraz ze swoim młodszym bratem Jackiem, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu. Podczas sześcioletnich studiów filozoficzno-teologicznych i formacji seminaryjnej, napisał i obronił pracę magisterską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie uzyskując tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1998 r. w katedrze siedleckiej przez posługę bpa Jana Wiktora Nowaka.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Gończyce (1998-2000), Łuków - Podwyższenia Krzyża Świętego (2000-2004).

Następnie ks. Piotr przeszedł do pracy i posługi kapłańskiej w różnych, centralnych instytucjach diecezjalnych, wykazując zdolności organizacyjne, medialne oraz komunikacyjne z wiernymi, a przez to przyczynił się skutecznie do zrealizowania wielu inicjatyw i działań duszpasterskich w diecezji.

Od 2002 r. był wieloletnim kierownikiem Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od 2004 r., przez 5 lat, pracował w Katolickim Radiu Podlasie, jako dyrektor administracyjny. W 2008 r. podjął studia licencjackie na UKSW w Warszawie uzyskując licencjat kanoniczny.

Po odejściu z KRP w 2009 r. powierzono ks. Piotrowi kilka ważnych funkcji. Został zastępcą ekonoma diecezjalnego. Był zastępcą asystenta kościelnego tygodnika „Echo Katolickie” i wszedł do władz zarządu spółki wydawniczej SOW „Podlasie”, wydającej ten tygodnik, a w 2016 r. został wybrany prezesem tejże spółki. Został także w 2009 r. administratorem Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Siedlcach.

Wielokrotne był powoływany do rozstrzygania różnych bieżących spraw dotyczących kapłanów emerytów. 
Od 2011 r., jako zastępca ekonoma diecezjalnego, był odpowiedzialny za sprawy materialne Wyższego Seminarium Duchownego i Bursy św. Stanisława Kostki w Siedlcach oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na różne działania modernizacyjne tych instytucji. To on także w 2012 r., zaangażował się i wsparł Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” w pozyskanie środków materialnych, z różnych instytucji, na wybudowanie zbiornika retencyjnego w Pratulinie, przy sanktuarium błogosławionych Męczenników Podlaskich.

W latach 2012 – 2019 był członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Siedleckiej. Od 2013 r. został także administratorem Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu i kuratorem wszystkich księży emerytów w diecezji. Tę funkcję i posługę wobec księży emerytów, tak w Siedlcach jak i w Nowym Opolu, pełnił do 2016 r.

Doceniając wysiłki oraz zaangażowanie ks. Piotra w życie diecezjalne, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, mianował go 2 kwietnia 2015 r. kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej.

Na własną prośbę, z powodu rozlicznych zajęć, został zwolniony z funkcji kierownika Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę w 2016 r. Również w 2016 r. został zwolniony z funkcji przewodniczącego Podkomisji ds. budownictwa i zarządzania dobrami parafialnymi II Synodu Diecezji Siedleckiej.
Jego stan zdrowotny zaczął się pogarszać dwa lata temu. Sprawy sercowe stały się powodem jego choroby i niedomagań fizycznych. Było to zaskoczeniem dla otoczenia, bo już od lat seminaryjnych grał w drużynie piłkarskiej i był jej znaczącym zawodnikiem, a później czynnie uprawiał sport. Jednak choroba okazała się poważnie niepokojąca. Ostatnio wielokrotnie przebywał na leczeniu w szpitalu. Według diagnozy lekarzy został zakwalifikowany do przeszczepu serca. Pogodnie i z nadzieją oczekiwał na tę operację. Śmierć przyszła jednak wcześniej.

Przez pielgrzymów i kolegów kapłanów, a szczególnie księży emerytów, został zapamiętany, jako uśmiechnięty, spokojny, życzliwy i sympatyczny kapłan, zatroskany o sprawy bieżące poszczególnych osób i gotowy przyjść im z pomocą.

Przeżył 47 lat, w tym prawie 22 lata w kapłaństwie. Niech Chrystus Najwyższy Kapłan, w Którego kapłaństwie uczestniczył i posługiwał, obdarzy śp. ks. Piotra radością życia wiecznego. Zaś Maryja, Matka kapłanów i Pani Jasnogórska, do Której przez tyle lat prowadził pielgrzymów, niech będzie dla Kierownika Pielgrzymki, Podlaskiej, orędowniczką u swego Syna. Requiescat in pace.

opr. ks. Bernard Błoński
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • o.Leszek
  2020-06-06 12:11:43

  arrow

  Odpoczywaj w pokoju Bożym.Modlę się za Księdza Piotra.

 • Radek
  2020-06-05 23:19:24

  arrow

  Wspaniały człowiek który potrafił jednoczyć zarazić radością życia i pomocą innym
  Rozmawialiśmy przed Świętami Wielkanocnymi
  Zasmuciłes mnie swoim stanem choroby (wiedziałem że chorujesz nie wiedzialem że tak bardzo) Graliśmy razem w piłkę w lidze na hali mówią sport to zdrowie Graliśmy od zawsze odkąd byłeś w Łukowie
  Spoczywaj przyjacielu w Pokoju
  Śmierć jest nagroda Twojego życia przyjacielu

 • Radek
  2020-06-05 23:19:22

  arrow

  Wspaniały człowiek który potrafił jednoczyć zarazić radością życia i pomocą innym
  Rozmawialiśmy przed Świętami Wielkanocnymi
  Zasmuciłes mnie swoim stanem choroby (wiedziałem że chorujesz nie wiedzialem że tak bardzo) Graliśmy razem w piłkę w lidze na hali mówią sport to zdrowie Graliśmy od zawsze odkąd byłeś w Łukowie
  Spoczywaj przyjacielu w Pokoju
  Śmierć jest nagroda Twojego życia przyjacielu

 • Grzegorz
  2020-06-05 22:04:01

  arrow

  Nic nie wiedziałem o chorobie...jestem pogrążony w smutku...wspaniały Człowiek, którego pamiętam jeszcze z +Jego lat młodzieńczych...a później spotkania przed Pielgrzymką i rozmowy i plany i uśmiech.+Księże Piotrze, dziękuję za świadectwo życia tutaj. Żyj TAM...


 • Ania
  2020-06-05 21:02:56

  arrow

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... wspaniały ksiądz, nie zapomnę lekcji religii nigdy

 • Zy
  2020-06-05 18:52:49

  arrow

  Byłam na pielgrzymce to był Ksiądz z Powołania ale teraz jego pielgrzymowanie tu się skończyło!!!Tam też takich Przwewodnkow Pan potrzebują!!!!ZAL 😣😣😣😣

 • Zy
  2020-06-05 18:52:48

  arrow

  Byłam na pielgrzymce to był Ksiądz z Powołania ale teraz jego pielgrzymowanie tu się skończyło!!!Tam też takich Przwewodnkow Pan potrzebują!!!!ZAL 😣😣😣😣

 • Pielgrzym
  2020-06-05 18:23:52

  arrow

  A na Youtube również

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

„Od Straussa do Ordonki” już 3 lipca na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

IV Letni Festiwal pod Muralem!

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5
6 7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Będzie transmisja meczu Górnik Łęczna - Pogoń Siedlce

więcej »
12
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje