R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Plany szpitala wojewódzkiego na rok 2021
2021-01-13 17:43:10 Artykuł czytany 1109 razy


Przywrócenie pełnego dostępu do leczenia dla pacjentów nie-covidowych i zabezpieczenie go na przyszłość. Dokończenie ośrodka udarowego i zespołu poradni dla matki i dziecka. Rozpoczęcie kapitalnego remontu szpitala w Rudce. To najważniejsze tegoroczne plany Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.


Po burzliwym, przebiegającym pod znakiem epidemii Covid-19 roku 2020 szpital chce przywrócić i zabezpieczyć dostęp do leczenia wszystkim pacjentom. Epidemia pozbawiła bowiem zdrowia i życia nie tylko zakażonych wirusem SARS-CoV-2, ale i tych, którzy z innymi chorobami nie dostali się w porę na badanie, operację czy nawet poradę specjalisty.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki pod koniec zeszłego roku uruchomił tzw. szpital tymczasowy w budynku po starym oddziale onkologicznym. Ma tam zakontraktowanych 66 miejsc, w razie potrzeby może mieć ich 100, aktualnie zajętych jest mniej niż 30. W głównym budynku pozostaje już tylko 11 miejsc „covidowych” na OIOM-ie. W połączeniu z trwającymi już szczepieniami personelu daje to szansę na powrót do normalnej pracy wszystkich oddziałów, ale wyciągając wnioski z epidemii szpital planuje rozbudowę oddziału wewnętrznego. – To właśnie te oddziały w całej Polsce były jako pierwsze przekształcane w „covidowe”. Rozbudowa i przebudowa budynku „D” da nam około 70 nowych łóżek, przygotowanych pod względem technicznym do pełnienia roli oddziału zakaźnego. Nawet jeśli epidemia nie wróci już w takiej skali, zwiększenie możliwości w zakresie interny bardzo się nam przyda, bo i przedtem ten oddział był bardzo często przepełniony. Wraz z jego rozbudową chcemy też przeprowadzić remont części przychodniano-ambulatoryjnej – zapowiada prezes szpitala Marcin Kulicki.

Mózgi i kręgosłupy

To nie jedyna planowana rozbudowa. Uruchomiony niespełna dwa lata temu ośrodek onkologii również ma być powiększony, co umożliwi mu leczenie kolejnych odmian nowotworów.
Największe nadzieje kierownictwo oraz organ prowadzący szpitala wiążą jednak z trwającą budową ośrodka udarowego. Powstaje on na remontowanym i powiększanym od zeszłego roku oddziale neurologicznym. Prace budowlane i wyposażeniowe potrwają do końca marca, ale specjaliści, którzy będą udrażniać naczynia krwionośne w mózgu metodą trombektomii mechanicznej już są i szykują się do pracy.

Jeśli chodzi o sprawy neurologiczne, to będzie też rozwijany ośrodek specjalizujący się w leczeniu chorób kręgosłupa. Dostał on niedawno nowego robota chirurgicznego, który wejdzie do użytku w lutym, jak tylko skończą się szkolenia operatorów.

Rudka pod rehabilitację

Kolejnym dużym przedsięwzięciem będzie kapitalny remont szpitala w Rudce (od kilku lat wchodzącego w skład struktury siedleckiego szpitala). Plany dotyczące tej placówki opisywaliśmy we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy, że placówka założona sto lat temu jako szpital chorób płucnych ma się przekształcić w centrum wszechstronnej rehabilitacji. Do sprawności mają być tu przywracani zarówno ludzie po urazach ortopedycznych, jak i pacjenci po udarach mózgu, zawałach serca – a także po Covid-19, jako że coraz więcej mówi się o odsuniętych w czasie uszkodzeniach płuc, powodowanych właśnie tą chorobą.

Zabytkowy budynek, który niedawno dostał nowy dach, przejdzie gruntowną przebudowę i dostanie najnowsze wyposażenie. Docelowo ma mieć 130 łóżek i będzie gotowy za dwa lata. Wyłanianie wykonawcy przebiegało nie bez problemów (wybór był zaskarżony przez konkurentów), ale ostatecznie podpisano kontrakt i zwycięska firma weszła na plac budowy w pierwszym tygodniu 2021 roku. Trzymiesięczne opóźnienie względem wcześniejszych planów ma być nadrobione w trakcie robót.

Inwestycja ma pochłonąć w tym roku 30 mln zł (całość prac, włącznie z zagospodarowaniem otoczenia budynku, szacowana jest na 72-75 mln). Urząd Marszałkowski chciał tu skorzystać ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale jego wniosek został odrzucony. – Zabezpieczyliśmy te 30 mln zł ze środków własnych, ale nie rezygnujemy z możliwości dofinansowania zewnętrznego i złożyliśmy wniosek do kolejnej edycji RFIL – informuje Elżbieta Lanc z zarządu województwa.

Dla matki i dziecka

W tym roku ma być dokończona również adaptacja dawnej szpitalnej kotłowni na zespół przychodni dla matki i dziecka. Niezadowolony z narastających opóźnień szpital rozstał się z poprzednim wykonawcą i właśnie szuka nowego. Liczy się ze wzrostem kosztów o ok. 1 mln zł (kosztorys całości opiewał na 12 mln), ale ma zamiar doprowadzić inwestycję do końca, tym bardziej, że największe prace budowlane zostały już wykonane. Jest szansa na oddanie obiektu do użytku na wiosnę.

AB [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Odchudzanie nie musi być trudne! Poznaj triki, dzięki...
2021-01-25 07:01:04 Kategoria:

Od jutra przechodzę na dietę – brzmi znajomo? Jeśli ciągle zaczynasz od jutra, poniedziałku lub nowego miesiąca, a na diecie wytrzymujesz najdalej do wieczora, mamy...

więcej »
foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Siedlce

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIASTO SIEDLCE, 02.01

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »
15 16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

24 stycznia Dniem solidarności z Chorwacją. W kościołach zbiórka na rzecz poszkodowanych

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje