R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Siedlcach
2022-09-21 20:05:00 Artykuł czytany 4758 razy


Bezpieczeństwo militarne i gospodarcze, pomoc państwa dla obywateli w przetrwaniu kryzysu, interesy Polski w Europie – o tym wszystkim mówił Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Siedlcach. Na spotkaniu, które odbyło się 21 września w Centrum Kultury i Sztuki prezes Prawa i Sprawiedliwości mobilizował też członków i sympatyków partii do zaangażowania w przyszłoroczne wybory i do pilnowania ich uczciwości.


W spotkaniu uczestniczyło wielu polityków i samorządowców z naszego regionu. Pojawili się  m.in. Arkadiusz Czartoryski, Maria Koc, Daniel Milewski, Maciej Górski, Wojciech Kudelski, Sylwester Dąbrowski, starostowie powiatu garwolińskiego, sokołowskiego, łosickiego, węgrowskiego i siedleckiego oraz liczni wójtowie. Pełniący rolę gospodarza poseł Krzysztof Tchórzewski w ramach wstępu przypomniał o spełnionych obietnicach, złożonych przez szefa partii w naszym regionie kilka lat temu: drogach szybkiego ruchu A2 i S19, większych funduszach na drogi lokalne i na kulturę, a także finansowym wsparciu samorządów lokalnych, utrzymanym także w trudnych okolicznościach: najpierw pandemii, a teraz wojny na Ukrainie. Wymienił też kwotę 19 mln zł, jakie ma trafić do miasta Siedlce.

Jarosław Kaczyński zaczął od przypomnienia dewizy, która przyświeca jemu osobiście i jego ugrupowaniu: „Warto być Polakiem”. Dodał, że choć można by wiele mówić o tym, co trzeba robić w warunkach toczącej się w naszym sąsiedztwie wojny, to zacząć trzeba od czegoś innego: – Najważniejsze, byśmy nie dali się okłamywać. Mamy teraz do czynienia z wielką ofensywą kłamstwa. Nasi polityczni przeciwnicy, którzy w pas kłaniali się Rosji i Niemcom, dziś udają, że było inaczej. Za ich rządów trwała bliska współpraca Polski z Rosją w sprawach politycznych, gospodarczych, a nawet polityki historycznej i bezpieczeństwa. Miało miejsce całkowite podporządkowanie polskiej polityki Niemcom, które z kolei współpracowały z Rosją w duchu Bismarcka. Przestrzegaliśmy wtedy, byliśmy ignorowani, a dziś Tusk udaje, że było inaczej – mówił prezes PiS. Wypomniał poprzedniej ekipie postępowanie po katastrofie smoleńskiej (którą określił jednoznacznie jako wynik zamachu): oddanie śledztwa Rosji i atakowanie tych, którzy dopominali się o uczciwe śledztwo.
Wracając do spraw bieżących, lider rządzącej partii położył nacisk na pomoc obywatelom, którzy znaleźli się w trudnym położeniu z powodu inflacji, a szczególnie wzrostu cen opału i energii. – Staramy się nie dopuścić do wzrostu bezrobocia i zubożenia ludzi. Nie schładzamy gospodarki jak Balcerowicz, nie walczymy z inflacją kosztem rozwoju. Podjęliśmy działania, które mają ułatwić ludziom przetrwanie tego trudnego czasu: obniżki podatków, dopłaty do opału, zamrożenie cen energii – wymieniał Jarosław Kaczyński. Dodał, że podobna pomoc jest przygotowywana dla placówek służby zdrowia, kultury i edukacji. Zapewnił, że węgla wystarczy dla wszystkich, prosząc jednocześnie, by nie próbować w panice robić wielkich zapasów na całą zimę, tylko starać się rozłożyć zakupy na kilka mniejszych partii.

Omawiając kwestie obronności prezes wyeksponował kwestię odstraszania: – Ukraina dzielnie się broni i ma szanse na zwycięstwo, ale gdyby miała HIMARS-y i Kraby wcześniej, to do tej wojny by w ogóle nie doszło. My teraz zbroimy się, bo nie chcemy prowadzić wojny, tylko jej zapobiec. Radykalnie zwiększamy wydatki, by zbudować silną armię, która nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo, ale i podniesie naszą pozycję międzynarodową.

Kolejny obszerny wątek dotyczył spraw europejskich. Prezes PiS stwierdził, że wzrost zamożności Polski, która w dwie dekady doszła z trzydziestu kilku do siedemdziesięciu kilku procent średniej unijnej, nie wszystkich cieszy. W Niemczech nadal pokutuje myślenie według koncepcji Mitteleuropy, w której Polska ma prawo do istnienia, ale nie ma prawa dogonić Niemiec w rozwoju. Polska się temu sprzeciwia, podobnie jak głoszonym przez kanclerza Scholza planom federalizacji Unii Europejskiej. – Ten plan oznacza odebranie mniejszym krajom Europy suwerenności. Jeśli do tego dojdzie, to przestaniemy być obywatelami. Takie próby nigdy w historii nie kończyły się dobrze. Musimy uczynić wszystko, by tak się nie stało. Są na to szanse: zmienił się rząd Szwecji, nadchodzi zmiana we Włoszech, a i w Hiszpanii wzmacnia się opcja ukierunkowana na niezależność narodową. Szkoda tylko, że poza Unią znalazła się Anglia. Unia Europejska jest nam potrzebna i wiele na niej zyskaliśmy, ale to musi być inna Unia: bliższa ideom swoich założycieli – mówił Jarosław Kaczyński.

W końcówce przemówienia wezwał do aktywności nie tylko członków i sympatyków partii, ale wszystkich, którzy podzielają jej ocenę sytuacji w kraju i Europie. Namawiał do mocniejszego zaistnienia w internecie, ale za najważniejsze uznał stworzenie struktur, które zapobiegną próbom fałszowania wyborów, lub takiego ich zakłócenia, które mogłoby być wykorzystane do podważenia ich wyników. – Bądźmy pełni wiary w nasz sukces i pełni wiary w Polskę! – zakończył.

Podczas spotkania przewidziano też kilkanaście minut na pytania z sali. Zbierano je przed rozpoczęciem spotkania w formie pisemnej, a potem losowano z urny. Dotyczyły one m.in. relacji rząd-samorząd i finansowania samorządów, walki z nierzetelnością mediów i reformy wymiaru sprawiedliwości. W odpowiedziach Jarosław Kaczyński sygnalizował m.in. zamiar usprawnienia działania administracji państwowej, która na szczeblach poniżej ministerstw nadal w wielu miejscach nie działa dobrze. Odrzucił sugestie ograniczenia wolności słowa, sugerując w zamian położenie w walce z fake-newsami nacisku na edukację. Potwierdził wcześniejsze deklaracje utworzenia sądów pokoju, które odciążą zwykłe sądy z licznych drobnych spraw, a także spłaszczenia struktury sądownictwa. Obydwa te posunięcia mają w zamyśle zmniejszyć największą bolączkę obecnego systemu, jaką jest przewlekłość postępowań.

GALERIA ZDJĘĆ CZ. 1

GALERIA ZDJĘĆ CZ. 2

Fot. Adam Białczak/Piotr Grabowski

AB/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Ika
  2022-09-22 21:53:16

  arrow

  Stare dziady i tyle

 • wiedza
  2022-09-22 18:44:05

  arrow

  Czy J. Kaczyński wiedział gdzie jest?

 • obiektywny
  2022-09-22 18:24:09

  arrow

  obecna władza też ma tego typu sytuacje, przypomnę Budapeszt w Warszawie, elektrownia w Ostrołęce zasilana rosyjskim węglem, de facto wydobywanym w Donbasie, braliśmy go ostatnio bez skrupułów kosmiczne wprost ilości, wychwalanie Łukaszenki itp. i co teraz ?

 • Jarosław
  2022-09-22 12:56:52

  arrow

  "Mamy możliwości, bo opanowaliśmy jeden straszliwy mechanizm, który Polskę niszczył przez poprzednich wiele lat. Mechanizm okradania Polski na gigantyczną skalę."

 • Rolnik
  2022-09-22 10:17:34

  arrow

  Panie Bolek a gdzie gruntownie przygotowany? Uczystników tamtego obwoźnego cyrku widzę a Gruntownego nie wzięliście?

 • waldek
  2022-09-22 09:41:43

  arrow

  cytat-"Nasi polityczni przeciwnicy, którzy w pas kłaniali się Rosji i Niemcom, dziś udają, że było inaczej. Za ich rządów trwała bliska współpraca Polski z Rosją .." i dobrze, że tak było, gdyby nie wojna z Ukrainą, mogło być tak nadal, myślę, że po zmianie władzy w Rosji sytuacja się znormalizuje, wyciąganie argumentu, że ktoś kiedy "współpracował" jest podłością i o niczym nie świadczy

 • oglądałem to
  2022-09-22 09:18:09

  arrow

  Mówił Jarosław namiętnie o reformie wymiaru sprawiedliwości, Stan mamy następujący z punktu widzenia mieszkańca prowincji - przez 5 lat nie potrafią osądzić kolizji drogowej z udziałem Premiera RP. A zbrodniarzy w Norymberdze osądzono w 1 rok. Ot co.

 • Marian
  2022-09-22 08:54:52

  arrow

  Do adwersarzy: komu służycie? Z głupoty czy za jurgiel? Czy tak bardzo przeszkadza wam wizja Polski niepodległej, silnej, marzenie wielu pokoleń przodków?

 • edek
  2022-09-22 08:40:08

  arrow

  Jak widać ze zdjęć brakuje na spotkaniu młodych ludzi.Nie byli wpuszczani na spotkanie?? .To młodym powinno zależeć na dobrobycie według Pis

 • Taaaaa
  2022-09-22 07:32:31

  arrow

  Taaaaa, wcześniej zabrali miastu Siedlce na zmianach podatkowych i różnych nieładach 103 miliony.
  Kaczor przyjechał i kłamstwa pod publikę!

 • Wojtek
  2022-09-21 21:50:27

  arrow

  Mądry człowiek, znalazł Morawieckiego, Dudę, innych porządnych ludzi. Dobrze służy krajowi. Wszystkiego dobrego panie Premierze!

 • siedlczanin
  2022-09-21 20:33:07

  arrow

  facet zmień płytę bo ta się już zestarzała ile mozna powtarzać to samo w kółko.

 • Polak
  2022-09-21 20:01:06

  arrow

  Dlaczego na spotkanie nie został zaproszony gospodarz miasta Siedlce - Prezydent Sitnik? Bo jest bezpartyjny i wygrał w wyborach z kandydatem PiS? Przecież to chore, tym bardziej, że spotkanie miało miejsce w budynku należącym do miasta Siedlce.

 • Nikt ważny
  2022-09-21 19:27:08

  arrow

  Ta partia, tak jak pozostałe dba tylko o swoich sługusów

 • Garwolanka
  2022-09-21 18:54:40

  arrow

  Jak to dobrze, że do nas nie przyjeżdża.

 • Jan Kowalski
  2022-09-21 18:51:47

  arrow

  Niemów fałszywego świadectwa przeciw blizniemu

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

12. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina – transmisja
2022-10-02 10:07:59 Kategoria:

„Ojciec – Strażnik Rodziny” to hasło będą rozważać mężczyźni, którzy w najbliższą niedzielę 2 października przybędą do Sanktuarium Błogosławionych...

więcej »


foto

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?
2022-09-30 14:44:34 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy będzie dla Ciebie najlepszy? Warto wiedzieć, jakie są obecnie dostępne na rynku rodzaje termometrów. Istotne są także ich...

więcej »
foto

Zaplanuj własny strój koszykarski - gdzie zamówić?
2022-09-30 14:35:06 Kategoria:

Decydując się na zamówienie strojów koszykarskich u polskiego producenta, masz możliwość wykonania własnego projektu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że stroje...

więcej »
foto

Tabletki na włosy
2022-09-30 14:02:39 Kategoria:

Piękne, zdrowe i gęste włosy są marzeniem nie tylko większości kobiet. Również mężczyźni są świadomi roli, jaką odgrywa zadbana i dobrze utrzymana fryzura. Dlatego...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 6 - Mecenat dużej firmy nad dużym...
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Muzea Narodowe w Krakowie, Lublinie i Warszawie to te, które zostały objęte mecenatem przez PGE - Polską Grupę Energetyczną. Ponieważ wspomniane placówki są wspierane...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Spotkania ze sztuką
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Konkursów plastycznych jest w naszych szkołach wiele. Organizowane są przez liczne instytucje, które chcą spopularyzować problematykę np. zdrowia, bezpieczeństwa czy...

więcej »
foto

OLEJ Z ROKITNIKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
2022-09-27 14:44:58 Kategoria:

Olej z rokitnika, pozyskany z procesu tłoczenia nasion oraz miąższu owocowego wspomnianej rośliny, jest niezwykle bogatym w prozdrowotne składniki produktem. Stosuje się...

więcej »
foto

Dobry czas w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Można założyć, że większość gości janowieckiego parku, którzy byli tam parokrotnie, myślą o tym miejscu z czułością i radością, że zawsze mogą tam wrócić.

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Benefis Michała Hołowni - byłego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10 17:00

Pierwszy mecz PSG KPS Siedlce

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.10 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »
3 4

POWIAT SIEDLECKI, 04.10 12:00

„Upoważnienie do szczęścia” – spotkanie z Katarzyną Grocholą

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.10 11:00

Inauguracja Roku Akademickiego SUTW z Robertem Janowskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.10 14:00

Inauguracja Roku Akademickiego SUTW z Robertem Janowskim

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.10 09:30

Dzieci Powstania 44 - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10 11:30

Dzieci Powstania 44 - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10 18:00

Malarstwo Romana Ogrodnika w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
7 8 9

POWIAT SIEDLECKI, 09.10 11:00

Krzesimir Dębski w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10 17:00

„Transkrypcje z ornamentem” - koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »
10 11 12 13 14 15 16
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10 09:00

Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Słowo – dar i tajemnica”

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Medjugorje w NoveKino Siedlce

więcej »
19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje