R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Siedlce: Reforma systemu śmieciowego – propozycja PO
2019-02-15 07:19:12 Artykuł czytany 1268 razy


Na wiosnę będzie w Siedlcach podwyżka cen śmieci. Duża, ale niekoniecznie ostatnia, bo przeznaczona tylko na załatanie półtoramilionowej dziury, jaka wytworzyła się w finansowaniu gospodarki odpadami w zeszłym roku. Jeśli miasto nie nadąży za rosnącymi wymaganiami co do poziomu recyklingu, będą następne. Przy uchwalaniu tej styczniowej zapowiedziano więc debatę nad reformą całego systemu śmieciowego. 14 lutego pojawił się pierwszy głos: swoje propozycje przedstawili radni i działacze PO.


Można podejść do sprawy z brutalną prostotą: aplikować kolejne podwyżki cen, aż ludzie w końcu nauczą się selektywnej zbiórki. Ale ta prostota jest niesprawiedliwa, bo wtedy obrywają wszyscy: i ci, którzy się starają, i ci, którzy tylko udają. Stąd propozycje zmian systemowych, które mogą pomóc osiągnąć wymagane wskaźniki bez kolejnych ciosów w portfele mieszkańców. Podzielono je na siedem grup.
Pierwsza – to pogłębienie i poszerzenie edukacji. O segregowaniu śmieci mówi się dzieciom w siedleckich szkołach, ale nie wszędzie tak samo. Chodzi o ujednolicenie i usystematyzowanie tego przekazu, a także wyjście z nim poza szkoły: na wyższe uczelnie, do klubów seniora, uniwersytet trzeciego wieku itd.

Druga sprawa – to więcej zachęt materialnych dla tych, którzy chcą segregować swoje śmiecie. Mieści się w tym utrzymanie i rozwijanie eko-budżetu, rozprowadzanie zgniatarek do butelek i puszek, a także domowych zestawów pojemników do selektywnej zbiórki. Do dużych zakupów tych ostatnich można wciągnąć prywatnych sponsorów, którzy w zamian umieszczaliby na nich swoje znaki.

Kolejna propozycja – to wdrożenie jeszcze jednej frakcji: bioodpadów. ZUO ma u siebie kompostownię, ale wydzielenie tej frakcji u źródła znacząco poprawiłoby wyniki odzysku, bo nie zanieczyszczałaby ona innych surowców wtórnych. To wymagałoby już większych nakładów, bo oprócz dodatkowych, szczelnych pojemników na osiedlach potrzebne by były osobne śmieciarki.

Następny element– to rozciągnięcie obowiązku segregacji z domów mieszkalnych również na siedziby firm. Było to rozważane przy wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami kilka lat temu, teraz wydaje się niezbędne dla jego uszczelnienia.

Piąty pomysł – to tzw. in-house, czyli powierzenie przez samorząd własnej spółce wszystkich zadań związanych z gospodarką śmieciową. Obecnie ZUO zajmuje się przetwarzaniem odpadów, natomiast zbiórką i transportem dzieli się z firmami prywatnymi. Danie mu wyłączności (na co przepisy pozwalają od dwóch lat) miałoby zaowocować lepszą kontrolą jakości segregacji, choć wymagałoby poważnych inwestycji w nowe pojazdy.

Szósta sprawa – to próba zmierzenia się z największym problemem istniejącego systemu, czyli wyegzekwowaniem selektywnej zbiórki w budownictwie wielorodzinnym. Faktyczna jest znacznie niższa od deklarowanej, a wysiłki uczciwie segregujących lokatorów są niweczone przez ich leniwych sąsiadów. Tutaj propozycją jest pójście w ślady Płocka, gdzie powstał system małych sortowni osiedlowych. Są to niewielkie budyneczki, gdzie pracujący na stałe robotnicy dzielą przynoszone przez mieszkańców śmiecie nie na 4-5, ale na 20 frakcji, wyławiając surowce wtórne od razu i nie dopuszczając do ich mieszania w transporcie. To wiąże się oczywiście z kosztami, ale zapewnia skokowy wzrost poziomu odzysku.
Oprócz tego radni PO proponują samorządowi, by przyjrzał się strukturze zatrudnienia w swojej spółce – czy rozrośniętej w ostatnich latach administracji nie udałoby się np. częściowo przekierować do wspomnianych wcześniej zadań edukacyjnych.

Na dalszą przyszłość, do osobnej dyskusji, a nawet do lokalnego referendum, wskazuje się możliwość wybudowania w Przedsiębiorstwie Energetycznym pieca do spalania najbardziej kalorycznych frakcji odpadów komunalnych. Nie wolno ich składować, a teraz za ich utylizację ZUO płaci cementowni w Chełmie ok. 10 mln zł rocznie (i zanosi się na to, że będzie płacić jeszcze więcej). Dlatego taka instalacja – choć bardzo kosztowna – mogłaby rozwiązać problem w dłuższej perspektywie.

Powyższe propozycje – zawierające pomysły zarówno proste, tanie i do wprowadzenia od ręki, jak i wymagające wielomilionowych nakładów – są punktem wyjścia. Będą przedstawione Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wspólnotom mieszkaniowym i władzom miasta do dalszej dyskusji. Na wczorajszej konferencji podkreślano jednak, że owa dyskusja nie może ciągnąć się w nieskończoność. Na koniec tego roku Siedlce powinny osiągnąć 40 procent odzysku surowców wtórnych, co przy obecnym systemie wydaje się niemożliwe. Czas więc nagli – inaczej miasto i mieszkańców czekają kolejne, duże obciążenia.


fot. Archiwum
AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • astra
  2019-02-19 13:46:34

  arrow

  Najpierw należy ukrócić samowolę PANÓW ŚMIECIARZY, którzyu wprowadzają swoje zasady - np. nie zabierają tekstyliów z pojemników do tego przeznaczonych jeśli te nie są popakowane w worki, koniecznie pomarańczowe. To po jaki hook te pojemniki?

 • Mariani
  2019-02-17 19:18:10

  arrow

  Przebiegła Peło najpierw przegłosowała podwyżkę cen odpadów a teraz udaje świętych i wskazuje głupie pomysły. Dr Dobity to już przechodzi sam siebie w manipulacji.

 • siedlczanin
  2019-02-15 19:49:59

  arrow

  jak słysze o czymś takim jak segregacja to mnie szlag trafia i co z tego,ze ja segreguje,jak większość mieszkańców mego osiedla ma koncertowo w pewnej części ciała segregację, bo nawet tych śmieci nie chce się do śmietnika wrzucić tylko stawiają worki pod drzwiami śmietnika, już jest bardzo dobrze jak ktoś wstawi worek oczywiście nie sortowany do pomieszczenia w którym są kontenery.moi mili siedlczanie my jeszcze nie dorośliśmy do sortowania śmieci,proszę zobaczyć również jak to jest ze sprzątaniem po swoich pupilkach i odpowiedz jest gotowa,w jakim świecie my żyjemy, śmieci moje ,a parobcy niech grzebią w śmieciach ja stworzona lub stworzony do innych zadań

 • siedlczanka
  2019-02-15 12:57:52

  arrow

  jaka segregacja...????
  przyjeżdża jeden wóz i zabiera segregowane i niesegregowane odpady czy inaczej śmieci..
  widzę to z okna..
  gdzie sens..??

 • Rumcajs
  2019-02-15 10:28:49

  arrow

  Segregacja odpadów jest to problem całego kraju gdzie ludzie od dziesięcioleci śmieci i szamba wywozili do lasu tyle że w tej chwili jest tyle śmieci że trzeba je na nowo przerabiać a mentalności ludzi mniej świadomych tego problemu nie zmienisz chyba że zastosuje się ostre kary finansowe .

 • Siedlczanin
  2019-02-15 08:57:31

  arrow

  Szanowny Pan redaktor napisał na wstępie „można podejść do sprawy z brutalną prostitą i zaaplikować kolejne podwyżki cen..” TO WŁASNIE CI PANOWIE GŁOSOWALI ZA PODWYZKAMI CEN ŚMIECI ( trzech za a jeden sue wstrzymał od głosu) to są ogólnodostępne dane na stronie urzędu miasta! Kpicie z ludzi???

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.03

Spotkanie z Bratankiem Rotmistrza Pileckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Bieg Tropem Wilczym - utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.03

Występ zespołu artystycznego Seniorynki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Dzień Kobiet z Aikido w ARMS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »
11 12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Piątek z siatkówką

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.03

Wypełnij PIT w „Ekonomiku”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.03

„Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Środa ze św. Maksymilianem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

WIELKOPOSTNE REFLEKSJE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.03

Siedlce: publiczna modlitwa różańcowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03

Siedlce: Dzień otwarty w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.03

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje