R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Siedlce: terminowe wybory możliwe, ale o milion złotych droższe
2020-04-01 13:05:18 Artykuł czytany 432 razy


Organizacyjnie trudne, niebezpieczne, a do tego bardzo drogie. Prezydent Siedlec kilka dni temu apelował o przełożenie wyborów z 10 maja na inny termin. W rozmowie z Radiem Podlasie Andrzej Sitnik uzupełnił szczegółowymi wyliczeniami wątpliwości, jakie opisał w opublikowanym w poniedziałek liście do Państwowej Komisji Wyborczej.


Dyskusja o przełożeniu terminu wyborów toczy się od tygodni, od początku podszyta partyjnymi interesami największych graczy polskiej sceny politycznej. Kilka dni temu nabrała rumieńców po tym, jak kilku samorządowców oświadczyło, że na swoim terenie ze względów bezpieczeństwa organizować wyborów nie będzie. I nie chodzi tu tylko o prezydentów największych polskich miast, którzy od dawna drą koty z rządem i którym łatwo zarzucić polityczne rozgrywanie sprawy, ale też o prezydentów, burmistrzów i wójtów mniejszych jednostek samorządu terytorialnego, m. in. mazowieckiego Ciechanowa, śląskiego Będzina, małopolskich Kęt czy pomorskiego Potęgowa.

Z naszego regionu też apelują

Zdecydowana większość nie stawia kos na sztorc, ale wielu głośno wyraża swoje obawy i apeluje o przełożenie wyborów. Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik opublikował swój list do Państwowej Komisji Wyborczej, a prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk – do premiera.

Ten pierwszy zwrócił uwagę, że niektóre lokale wyborcze nie zapewniają bezpiecznych odległości między członkami komisji. Zaopatrzenie 399 członków 38 stałych komisji obwodowych (kolejnych 5 jest w Siedlcach w szpitalach i więzieniu) w środki ochrony osobistej to koszt, którego nie pokrywa dotacja, przyznawana samorządom na organizację wyborów. Powołanie i przeszkolenie członków komisji oraz ich późniejsza praca przy liczeniu głosów to tworzenie kilkudziesięcioosobowych skupisk, niebezpiecznych w stanie epidemii. Istnieje też ryzyko, że niektórzy członkowie komisji między powołaniem a wyborami mogą zostać objęci kwarantanną, przez co część komisji może nie mieć właściwej obsady.

Prezydent Białej Podlaskiej pisze podobnie, dodatkowo kładąc akcent na brak chętnych do pracy w komisjach (w mieście jest 29 komisji obwodowych, w których zasiada 281 osób). Ludzie się boją, a zmusić do takiej pracy nikogo przecież nie można.

Inni samorządowcy mają podobne obawy i wyrażają nadzieję, że jednak termin zostanie zmieniony. – Gdyby wybory miały się odbyć w maju, to sytuacja jest mało komfortowa. Moim zdaniem powinny być przełożone. Jest optymistyczny wariant, że szczyt zachorowań będzie w okresie świąt, a potem ich liczba będzie spadać, ale w jakim stopniu i czy w ogóle tak będzie, to jest dzisiaj wróżenie z fusów. Wypełniamy zalecenia administracji rządowej, czytamy komunikaty. Prywatnie uważam, że wybory odbędą się jednak w innym terminie. Nie wiem w jakim, nie do mnie należy decyzja – mówi burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski.

Da się, ale kosztowałoby to krocie


Czy przy organizacji wyborów w normalnym terminie nie dałoby się wdrożyć środków bezpieczeństwa wypróbowanych już w handlu i oświacie? Czyli np. szyb oddzielających komisje od wyborców, zaopatrzenia członków komisji w maski, wpuszczania do lokalu wyborczego najwyżej kilku osób i ustawiania reszty w mocno rozciągniętej kolejce na zewnątrz, czy wreszcie zdalnych szkoleń dla członków komisji? W siedleckim magistracie poczyniono takie przymiarki, ale otrzymane w ich wyniku koszty przyprawiają o zawrót głowy. – Trzeba by zbudować szklane lub plastikowe boksy, które oddzielałyby członków komisji od wyborców i od siebie nawzajem. Nie wiadomo, czy znaleźlibyśmy wykonawcę, który zrobiłby to na czas w 38 lokalach, a gdyby nawet, to kosztowałoby to od kilkunastu do 20 tysięcy złotych za jeden lokal. To już ponad 700 tys. złotych. Jeśli chodzi o maski, to teraz ich cena na rynku wynosi już 70 zł, a do maja może jeszcze wzrosnąć. Tymczasem trzeba takie maski zmieniać co kilka godzin, więc każdy musiałby ich mieć pięć albo sześć. A brakuje ich nawet dla służby zdrowia – wyliczał w rozmowie z Radiem Podlasie prezydent Andrzej Sitnik. Przy prawie czterystu osobach w komisjach obwodowych daje to kolejne 150 tysięcy złotych lub więcej. Doliczając do tego koszt rękawiczek i środków dezynfekcyjnych oraz dodatkowych materiałów informacyjnych zbliżamy się do miliona złotych dodatkowych kosztów.

A co z możliwością zdalnego przeszkolenia członków komisji? Możliwości techniczne w magistracie są, ale prezydent Siedlec powątpiewa, czy takie szkolenie byłoby wystarczająco skuteczne: – Kto zagwarantuje, że wszystkie te osoby dysponują i potrafią się posłużyć odpowiednim sprzętem i czy wszystko z takiej telekonferencji zrozumieją? – pyta Andrzej Sitnik. Dodaje, że przekazał wszystkie te pytania Państwowej Komisji Wyborczej i czeka na ostateczną decyzję władz państwowych.

Minister zdrowia zapowiedział, że dane, które będą wiarygodną podstawą do takiej decyzji, spłyną około Wielkanocy.

AB [ja]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • liberator
  2020-04-02 22:45:26

  arrow

  www ma racje. nie robią przekrętów tylko legalnie doją spólki skarbu państwa zatrudniajac swoich ludzi. Od 2015 akcje spólek energetycznych cały czas spadają. tak min-en rzadził.

 • www
  2020-04-02 13:00:46

  arrow

  @ z terenu pow. owszem, były "ośmiorniczki" i inne ale była też deflacja, zobaczysz po świętach co będzie teraz, obecna władza rzuca ochłapy co niektórym, sami biorą ile wlezie, są to bajońskie kwoty, nie oszczędzają na niczym, szpitale toną w długach itd. Czyli z deszczu pod rynnę

 • z terenu pow.
  2020-04-01 20:50:06

  arrow

  do "wwwww"
  Człowieku, to jest tylko twoje zdanie. Ale pomyśl, że
  "po trupach..." to było za POPSL, kiedy przez 8 lat było mnóstwo Afer i przekrętów! Strat było na ponad 800mld.zł.
  To wtedy liczyła się tylko władza, bo była:" polskość to nienormalność..."! To nie tak dawno, pamiętamy o tym!

 • wwwww
  2020-04-01 16:54:23

  arrow

  po trupach do celu, liczy się władza, szary człowiek jest tylko pionkiem na tej planszy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Gramy dla Mamy - koncert dostępny online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Koncert online - Anna Przedlacka, Maciej Turkowski, Małgorzata Grochowska

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.05 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »
26

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Koncert online Studia Piosenki Singers

więcej »
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje