R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Społecznicy: ratujmy amfiteatr. Miasto: za późno, potrzebny nowy
2021-06-10 17:11:03 Artykuł czytany 693 razy


Co dalej z zamkniętym siedleckim amfiteatrem? Prezydent niedawno dementował na antenie Radia Podlasie plotki o chęci sprzedaży tego terenu. Wiadomo jednak, że obiekt nie jest na szczycie listy najpilniejszych inwestycji i czeka na lepsze czasy. Niedawno pojawiła się w tej sprawie oddolna, społeczna inicjatywa. Na ile realistyczna?


Od tyłu wygląda jak góra chwastów, od przodu niewiele lepiej: między ławkami pleni się bujna roślinność, wywołując skojarzenia z miastem Prypeć koło Czarnobyla. Amfiteatr jest jedynym z czterech obiektów Miejskiego Ośrodka Kultury, który nie załapał się dekadę temu na kompleksową modernizację. Pieniędzy wystarczyło na Białą Salę, salę widowiskową „Podlasie” i przerobienie dawnego kina „Sojusz” na ośrodek „Piękna 7”. Zbudowany w 1955 roku amfiteatr już wtedy wymagał włożenia co najmniej 4 mln zł (kosztorys z 2003 roku), a na tyle miasto nie mogło sobie pozwolić. Przez kilka lat naprawiano tam więc najbardziej uszkodzone elementy: malowano budynek zaplecza, łatano cementem pęknięcia w podłożu, wymieniano deski w ławkach, zastąpiono część betonowych płytek kostką. Materiały i pieniądze dawali sponsorzy, siłę roboczą podesłał kilka razy Zakład Karny, a co się dało robiono własnymi siłami. Aż w końcu nadszedł dzień, kiedy nadzór budowlany stwierdził, że dalsze użytkowanie jest niebezpieczne i obiekt zamknięto.

Społecznicy: nie tylko oczekiwania, ale i oferta pomocy

Na początku tego tygodnia pod amfiteatrem spotkali się ludzie, którzy chcieliby ten stan zmienić. Skrzyknięta na Facebooku nieformalna grupa inicjatywna chciałaby nie tylko zmobilizować władze miasta do podjęcia remontu, ale również zaproponować coś od siebie. Grono niezbyt liczne: w poniedziałkowy wieczór przyszło raptem koło dziesięciu osób. Ale parę tygodni wcześniej podniesionej przez nich kwestii zagospodarowania wolnych terenów przy ulicy Wyszyńskiego przyglądało się w sieci około tysiąca siedlczan, można się więc spodziewać, że amfiteatr wywoła równie duże zainteresowanie. – Nie chcemy ograniczać się do gadania i narzekania. Mamy pomysł, żeby opracować projekt zagospodarowania całego terenu wokół amfiteatru i chcemy zebrać do tego fachowców. Są tu ludzie, którzy znają się na zieleni i przyrodzie, na budowlance, ja mogę dać wkład w kwestiach prawnych. Jeśli miasto nie ogłosi konkursu na takie działania, wystąpimy z inicjatywą społeczną i napiszemy petycję, dołączając przygotowany przez nas projekt. Będziemy zbierali podpisy za tym, żeby go realizować. Ale musimy zabrać się za to fachowo, dlatego zapraszamy ludzi, którzy chcą i mogą dołączyć i pomóc – mówi Andrzej Pietrych.

W luźnych dyskusjach przewijał się pomysł, aby teren między ulicami Wiszniewskiego, Prusa i Kazimierzowską oraz ośrodkiem jeździeckim stał się drugim po okolicach Zalewu nad Muchawką terenem rekreacyjnym Siedlec. Wymagałoby to inwestycji w infrastrukturę, bo na razie poza zamkniętym amfiteatrem jest tam tylko sztuczna górka, kilka alejek i latarń – ale tak, by zachować zielony charakter tego miejsca.

Największym wyzwaniem ze względu na poziom skomplikowania i koszty, jest sam amfiteatr. To, że miasto nie przewiduje na niego w najbliższych latach pieniędzy, nie jest żadną tajemnicą. Społecznicy upatrują szansy w partnerstwie publiczno-prywatnym. Wyrażali też nadzieję, że obiekt nadaje się jeszcze do remontu. Paweł Woliński, inżynier z Collegium Mazovia podnosił na poniedziałkowym spotkaniu podstawowe kwestie: – Trzeba zrobić ekspertyzę techniczną i kosztorys, pamiętając o tym, jak poszły ostatnio w górę ceny materiałów budowlanych. Nie można się ograniczyć tylko do remontu, trzeba też podnieść standard. Bez dokładnych badań nie powiem, czy ten nasyp wytrzyma dodatkowe obciążenia i jaki byłby nawet orientacyjny koszt.

MOK: nie remont, a rozbiórka

Nadzieje na możliwość remontu rozwiewa dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. W rozmowie z Radiem Podlasie kategorycznie stwierdził, że amfiteatr kwalifikuje się wyłącznie do rozbiórki. Już kilka lat temu bliższe przyjrzenie się koniecznym zmianom uwidoczniło prawdziwą lawinę kosztów. – Podejmując remont trzeba obiekt dostosować do przepisów budowlanych, w tym bezpieczeństwa. A te wymagają na przykład większej ilości dróg ewakuacyjnych, czyli porobienia dodatkowych przejść między ławkami (tak jak stało się to w hali OSiR). Do tego oczywiście dochodzi konieczność powiększenia zaplecza dla artystów i wiele innych spraw. Zaczęło to iść w miliony złotych – mówi Mariusz Woszczyński.

Dziś jest tylko gorzej, a lista rzeczy do naprawy obejmuje praktycznie wszystko, włącznie z ziemnym pagórkiem. – Tylna część zbocza odrywa się i osuwa kilka centymetrów rocznie. Zapada się podłoże na widowni. Betonowe podstawy siedzisk kruszą się tak, że nie można już umocować do nich nowych desek. Zapadają się schody. Podłoga na scenie była wymieniana kilka razy, oryginalne deski zastąpiono laminowanymi  płytami. Ale legary, na których spoczywają te płyty, są spróchniałe, a beton pod legarami zmurszały. W dachu nad sceną są dziury, a podtrzymujące go słupy są przerdzewiałe. W dodatku dach jest źle zaprojektowany, bo w czasie deszczu część wody dostaje się na scenę, zagrażając umieszczanej tam elektronice – wylicza dyrektor MOK. I powtarza, że jedynym sensownym wyjściem jest rozbiórka i ewentualnie budowa całkiem nowego obiektu.

Póki co „Maracana”

Miasto ma gdzie robić duże imprezy. Występy artystów z okazji np. Dni Siedlec odbywały się w ostatnich latach na łące przy ulicy Jana Pawła II, na tyłach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. Teren ów, zwany potocznie „Maracaną”, jest na tyle duży, że pozwala rozstawić dużą scenę, nagłośnienie i namioty lub kontenery zaplecza, wyznaczyć drogi ewakuacji i zostawić bardzo dużo miejsca dla publiczności.

Problem w tym, że te hektary są przeznaczone na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Może nastąpi to za rok, może za kilka lat, ale prędzej czy później trzeba będzie znaleźć inne miejsce – na przykład wrócić na tyły parku. I albo rozstawiać tam składaną scenę „od okazji do okazji”, albo pomyśleć nad budową nowego obiektu stacjonarnego. Bez dużych pieniędzy z zewnątrz to ostatnie nie wydaje się możliwe.

Mniejsze imprezy kulturalne na powietrzu będzie można niedługo robić w parku. Uruchomiony już i zabezpieczony finansowo projekt rewitalizacji „Aleksandrii” zakłada między innymi budowę pawilonu ogrodowego z niewielką zadaszoną sceną. Wystarczy to na koncert zespołu kameralnego, małe przedstawienie teatralne albo wieczorek poetycki dla kilkudziesięcioosobowej publiczności. Zarówno MOK, jak i CKiS uwzględniają już taką możliwość w swoich planach. Ale dla imprez masowych trzeba będzie czegoś więcej. Czy społecznicy będą w stanie zaproponować tutaj coś wykonalnego i zbudować do tego wystarczające poparcie społeczne – przekonamy się za kilka miesięcy.

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Siedlczanin
  2021-06-14 12:41:29

  arrow

  Coś sie Państwu pomyliło ??? Chyba Pan Sitnik sugerował rozbiórkę i postawienie gali sportowej a nie nowego amfiteatru

 • Siedlczanin
  2021-06-11 17:15:25

  arrow

  Tysiące imprez i było wszystko OK. Teraz zburzyć i siedzieć w domu przed TV.

 • Kierowca
  2021-06-10 19:41:20

  arrow

  Rozabrać do szczętu i wybudować nowy, większy jak zrobiono z Rotundą w Warszawie!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Kuchnia retro – jak ją urządzić?
2021-09-15 19:31:36 Kategoria:

Coraz więcej osób decyduje się na aranżację wnętrz w stylu retro. Ten styl idealnie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w klimacie...

więcej »
foto

Jak łatwo i bezbłędnie rozliczyć się z podatku od...
2021-09-15 10:49:55 Kategoria:

Podatek od środków transportowych jest jednym z podatków lokalnych. Muszą opłacać go m.in. właściciele i posiadacze pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej...

więcej »
foto

Jak korzystnie i szybko sprzedać używane auto?
2021-09-13 10:46:42 Kategoria:

Masz już dość swojego samochodu? Potrzebujesz pieniędzy i zależy Ci na szybkiej sprzedaży auta? Wygodnym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu w komisie, jednak...

więcej »
foto

Złota jesień w Magicznych Ogrodach
2021-09-10 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny we wrześniu czeka na Was od piątku do niedzieli.

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z kolarstwem amatorskim?
2021-08-31 14:56:00 Kategoria:

Kolarstwo to sport, który wielu nazywa jednym z najbardziej wymagających. Ale jest on również jednym z najlepszych pod kątem budowania odporności organizmu. Kondycja,...

więcej »
foto

Dodatkowe białko w diecie sportowca. Czy jest niezbędne?
2021-08-29 15:21:00 Kategoria:

Sportowcy bardzo chętnie korzystają z różnorodnych suplementów diety, z których najpopularniejszymi zdecydowanie są odżywki białkowe. W końcu to właśnie białko jest...

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09

KPS zagra z Legią

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.09

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Diecezjalne spotkanie z księżmi i katechetami świeckimi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Czytanie „Moralności pani Dulskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 07:00

Męski Różaniec 4 września w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 10:00

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 16:00

Narodowe Czytanie w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 18:00

Wieczór pamięci Marcina Mazurka

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.09

Koncert papieski w Mokobodach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09 10:00

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 13:30

Pomóżmy Nataszce!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 14:00

Daćbogi: I GMINNY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.09 12:00

Dni Siedlec 2021 - Narodowe Czytanie

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.09

12. Nightskating Siedlce już w środę

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 - 12.09

XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 19:00

Dni Siedlec 2021 /PROGRAM/

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.09

Festyn Rodzinny w Żeliszewie Podkościelnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Zlot Pojazdów Zabytkowych Mrowisko i Rajd Oldtimerów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Recital organowy na organach Dominika Biernackiego

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 19:00

Siedlce: Spotkanie młodych przy Krzyżu

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.09 19:30

Koncert piosenek Seweryna Krajewskiego

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.09 - 19.09

Siedlce: Wkrótce Hosanna Festival

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.09

„Bezpieczny przejazd” w Koszewnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 11:00

Siedlce: uroczystość odsłonięcia popiersia patrona szkoły

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.09

Warsztaty samoobrony

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09

XXX Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 15:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.09

Koncert w Reymontówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 10:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 11:30

Siedlce: Msza św. w ramach obchodów Czasu dla Stworzenia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 19:00

Koncert piosenek Anny German i Anny Jantar

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Siedlce: Remont ul. Partyzantów i objazdy

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 10:00

II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.09 10:30

Skórzec: VI Spartakiada Integracyjna

więcej »
22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »
24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje