R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tchórzewski vs Sitnik. Najważniejsze wątki prezydenckiej debaty
2018-10-29 20:19:46 Artykuł czytany 2124 razy


W drugiej debacie prezydenckiej w Siedlcach zmierzyli się w poniedziałek zwycięzcy pierwszej tury wyborów: Andrzej Sitnik ze stowarzyszenia Bezpartyjne Siedlce i Karol Tchórzewski z Prawa i Sprawiedliwości. Debata odbyła się w Białej Sali Miejskiego Ośrodka Kultury, prowadziły ją wspólnie: Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Wschód i Tygodnik Siedlecki. Oto jej najważniejsze wątki.


Pierwsze pytanie dziennikarskie dotyczyło zwiększenia udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem. Andrzej Sitnik zamierza to osiągnąć poprzez regularne spotkania z mieszkańcami, publiczny rejestr umów miasta i jego jednostek, zwiększenie budżetu obywatelskiego oraz większe otwarcie na uwagi zainteresowanych do nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Karol Tchórzewski również wskazał wzrost budżetu partycypacyjnego, częstsze korzystanie z referendum lokalnego, docieranie do mieszkańców przez tradycyjne powiadomienia oraz media społecznościowe, wreszcie konsultowanie zarówno miejscowych planów zagospodarowania, jak i największych inwestycji miejskich.

W ramach pytań kandydatów do siebie nawzajem Karol Tchórzewski przypomniał swoją propozycję uzupełnienia publicznego „500+” pomocą samorządową, działającą aż do matury i pytał rywala o jego wizję wsparcia rodzin i młodzieży. Andrzej Sitnik  zadeklarował „dawanie wędki zamiast ryby”, kładąc akcent na rozwój szkolnictwa branżowego. W swoim pytaniu do kontrkandydata wyeksponował jego rodzinne powiązania z ekipą rządową i poddał w wątpliwość perspektywy pozyskiwania środków z zewnątrz, w razie gdyby PiS nie nazbierał większości w sejmiku i nie utrzymał władzy w państwie. Karol Tchórzewski odpadł, że z racji swego doświadczenia w roli radnego wojewódzkiego poradzi sobie w każdej konfiguracji i przeskoczył na kolejny punkt swojego programu, czyli na budowę (przy rządowym wsparciu) kolejnego miejskiego żłobka, którego lokalizację wskazał przy ulicy Jana Pawła II.

W kolejnej rundzie pytań wzajemnych kandydat PiS zapowiedział wprowadzenie w radzie miasta „pakietu dla opozycji” z wiceprzewodniczącymi i konwentem seniorów, który miałby uzgadniać porządek obrad i procedowania uchwał. Lider Bezpartyjnych Siedlec przyjął to z niedowierzaniem, wytykając koalicji PiS-STS proceduralne utrudnianie życia opozycji w ostatnich latach. Stwierdził, że o ile jego rywal będzie związany instrukcjami swojej partyjnej „góry”, on będzie w stanie rozmawiać i współpracować z każdym.

Następna runda poświęcona była miejskim finansom. Andrzej Sitnik skrytykował zapowiedzi Karola Tchórzewskiego dotyczące wypracowania za kilka lat budżetowej nadwyżki. Uznał je za nierealistyczne i dodał, że Wieloletnia Prognoza Finansowa nie przewiduje czegoś takiego aż do połowy lat 30. Kandydat PiS odpierał zarzuty argumentem o wyrywkowym traktowaniu danych, a swoich wyliczeń bronił prognozami instytucji państwowych, które przewidują znaczny wzrost dochodów samorządów z podatków PIT i CIT. Szansę na to ma zwiększyć przewidywane w jego programie wsparcie dla przedsiębiorców.

Dziennikarze kontynuowali ten temat pytając kandydatów o pomysły na zmniejszenie 300-milionowego długu Siedlec. Karol Tchórzewski uznał jego poziom za przeciętny w Polsce i jeden z niższych w Europie, zapowiadając dalsze inwestowanie i sięganie po liczne źródła polskie i zagraniczne. Za swój cel uznał nie tyle ograniczanie kwoty długu, co utrzymywanie jego wielkości w bezpiecznych granicach i stopniowe zmniejszanie jego relacji w stosunku do dochodów. Andrzej Sitnik uznał podawaną kwotę 300 mln zł za zaniżoną, bo uwzględniającą sam kapitał, bez wieloletnich kosztów obsługi. Jego zdaniem, mieszkańcy Siedlec mają do spłacenia blisko pół miliarda złotych. Jako remedium podał oszczędności na administracji (tylko jeden wiceprezydent, zarzucenie planów budowy nowego ratusza) oraz próbę odzyskania 8 mln zł od firmy „Magellan”.

W kolejnej rundzie pytań wzajemnych Karol Tchórzewski pytany o wizję zmniejszenia strat Agencji Rozwoju Miasta uznał ją – podobnie jak instytucje kultury – za z natury deficytową. Jej celem jest bowiem nie zysk, a zapewnianie dostępnych usług mieszkańcom. Andrzej Sitnik odpierał z kolei atak dotyczący finansowania budowy lodowiska za czasów jego zarządzania OSiR-em, a w kontrze zakwestionował pomysł rywala udostępnienia szkolnych stołówek seniorom.

W dalszej części debaty ze strony kandydata PiS padła obietnica wdrożenia „Mieszkania+” w Siedlcach, dzięki czemu w mieście miałoby się pojawić 160 atrakcyjnych cenowo lokali. Karol Tchórzewski przypomniał też deklarację o udostępnieniu pustych pomieszczeń należących do samorządu młodym przedsiębiorcom. Andrzej Sitnik po raz kolejny skrytykował myślenie w stylu rozdawnictwa, podkreślając znaczenie równych szans dla wszystkich prowadzących biznes, z czym – jego zdaniem – nie jest w Siedlcach najlepiej.

Ostatnie pytanie dziennikarskie dotyczyło najpilniejszej potrzeby Siedlec, jaką kandydaci w razie zwycięstwa zamierzają spełnić w pierwszej kolejności. Andrzej Sitnik zapowiedział tutaj audyt finansów oraz stworzenie grupy roboczej do przeorganizowania systemu komunikacji w mieście (przekształcenie części ulic w jednokierunkowe, zmiany w sieci MPK, poszukiwanie nowych miejsc parkingowych itd.). Karol Tchórzewski wskazał natomiast renowację Placu Sikorskiego i ulicy Kilińskiego, a zaraz w następnej kolejności – pierwsze prace w parku „Aleksandria”.

W ostatniej serii pytań wzajemnych kandydaci odpytywali się z propozycji dla seniorów. Andrzej Sitnik nadal kwestionował, a Karol Tchórzewski bronił pomysłu udostępnienia im szkolnych stołówek. Ponadto poruszony został temat inwestycji PEC w puste działki miejskie przy ulicy Jana Pawła II, którą kandydat Bezpartyjnych Siedlec uznał za niegospodarność, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości – za przedsięwzięcie rokujące solidny zysk. Ostatnie starcia dotyczyły finansowania kolejnych etapów obwodnicy śródmieścia (którą obaj kandydaci uznali za potrzebną) oraz procedur obsady kierowniczych stanowisk w miejskich spółkach (gdzie obydwaj panowie wyciągali sobie nawzajem swoje mianowania z przeszłości, zgadzając się jednocześnie co do konieczności przejścia na system konkursowy).

W ostatnim słowie Andrzej Sitnik powtórzył zapowiedź zmian w mieście, apelując o poparcie do wszystkich, którzy takich zmian oczekują – m. in. do wyborców kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze. Karol Tchórzewski zachwalał doświadczenie zwycięskiej ekipy PiS-STS w radzie miasta, obiecując harmonijną współpracę z rządem i dalszy rozwój miasta.     Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Materiał video  dzięki uprzejmości TV Wschód.

AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Ewa
  2018-11-09 10:41:39

  arrow

  Brawo, panie Andrzeju! Bardzo się cieszę, że wygrał :D

 • Duk
  2018-11-02 23:07:11

  arrow

  a nad czym się zastanawiać. Sitnik powinien zrezygnować już dawno po pierwszej turze. Tchórzewski bije go na głowę we wszystkim, także o czym my tu rozmawiamy

 • Siedlce
  2018-11-02 22:47:28

  arrow

  Mam nadzieję, że Tchórzewski wygra bo tylko wtedy Siedlce będą się ciągle rozwijać

 • zenia
  2018-11-01 15:07:48

  arrow

  Czy kiedyś zdarzało się, że jeden z kandydatów rezygnuje z udziału w wyborach? Jeśli nie, to może Andrzej Sitnik chce być pierwszym? Myślę, że nikt by nie płakał z tego powodu.

 • X
  2018-11-01 09:23:27

  arrow

  Głosuję na Karola.

 • Łamignat
  2018-11-01 09:22:17

  arrow

  Ja jako pisowiec mam dylemat: Sitnik odpada ale i Tchórzewski do mnie nie przemawia. Sam nie wiem co robić: pójść czy nie pójść na wybory... A jak głosować na Tchórzewskiego to tylko dlatego że startuje z PiS... Hmm. Dylemat za dylematem

 • Pis
  2018-11-01 08:32:34

  arrow

  Stop!

 • Sitnik - STOP !
  2018-10-31 22:57:13

  arrow

  (po raz drugi ... ) Sitnik - to brak kultury i awantury !

 • Zenek
  2018-10-31 12:55:31

  arrow

  Pytania Sitnika tylko go pogrążyły. I jeszcze jedno - dominuje u niego konfliktowy przekaz, na tym wiele nie zbuduje.

 • i tak
  2018-10-31 11:41:53

  arrow

  Tylko Sitnik

 • Kierowca
  2018-10-31 10:48:00

  arrow

  Propaganda pro Tchórzewski jest tak nachalna, że przekonała mnie do głosowania na Sitnika. Dziękuję!

 • Tchórzewski - STOP!
  2018-10-31 07:59:33

  arrow

  Już wystarczy traktowania miasta jak prywatnego folwarku!

 • Kama
  2018-10-30 22:41:15

  arrow

  Karol Tchórzewski!

 • Optymistka
  2018-10-30 20:13:49

  arrow

  Oczywista oczywistość że tylko pan Sitnik.

 • aaa
  2018-10-30 20:09:22

  arrow

  ..."nepotyzm" n.p. w USA nie przeszkadzał chociażby w karierze rodziny Kennedy , Buschów it.p. , i.t.d. - u nas jak zwykle - zaściankowa zawiść ...

 • Barbara
  2018-10-30 14:50:40

  arrow

  K. Tchórzewski wydaje mi się zdecydowanie lepszym kandydatem. Przemawia za nim młodość, doświadczenie samorządowe, dobre przygotowanie merytoryczne oraz spokojne usposobienie.

 • to ja
  2018-10-30 14:47:26

  arrow

  Karol zdecydowanie lepszy w obu debatach. Jest gwarantem rozwoju, Andrzej natomiast zastoju.

 • ktoś
  2018-10-30 11:59:50

  arrow

  Renowacja Placu Sikorskiego??? a gdzie naprawa ulic- czy to nie jest ważniejsze???

 • do Chyba.
  2018-10-30 11:18:23

  arrow

  do Chyba: Białystok ma już swój Akcent, z Panem Zenkiem Martyniukiem na czele. Więc Pana Karola Tchórzewskiego zostawcie sobie w Siedlcach. :):)

 • do tomi
  2018-10-30 09:36:41

  arrow

  a ja podziękuję tej "niepartii" co zamalowuje banery Tchórzewskiego

 • Dosyc
  2018-10-30 09:05:00

  arrow

  zadluzania miasta i kolesiostwa pisowskiego, a obietnice Tchorzewskiego w stylu obiadow dla seniorow w szkolach, (kiedy rodzice nie moga zapisac dzieci do szkolnej stolowki, bo sa limity) to absurdalny pomysł

 • tommi
  2018-10-30 07:59:26

  arrow

  Ja podziękuję takiej partii która kradnie banery reklamowe kontrkandydata! Głosuję na Andrzeja Sitnika

 • gołąbkowa kampania
  2018-10-30 07:22:36

  arrow

  Tchórzewski niczym Kuroń nakarmi emerytów gołąbkami.
  Cytując klasyka:"ciemny lud wszystko kupi", a obecnego premiera:"ludzie są tak głupi, ze we wszystko uwierzą".

 • Chyba.
  2018-10-30 01:43:48

  arrow

  Pan Tchórzewski ze swoim akcentem na prezydenta Bialegostoku by się nadawał perfekcyjnie.

 • Maksio
  2018-10-29 22:51:45

  arrow

  Sitnik nie ma pomysłu na rozwój miasta. Brak konkretów tylko stare śpiewki o zadłużeniu. Wybieram młodego. Jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta.

 • Goga
  2018-10-29 22:40:01

  arrow

  Karol Tchórzewski jest zdecydowanie lepszym kandydatem na prezydenta Siedlec. Świadczy o tym program "Piątka Karola", przebieg obu debat, a przede wszystkim wynik podczas 1 tury wyborów.

 • z Siedlec
  2018-10-29 22:16:15

  arrow

  Andrzej wygrał w cuglach a frazesy o obiadach dla emerytów i o mieszkaniach komunalnych toż to komunizm w czystej postaci... do tego nie odpowiadanie na pytania.. i wywyższanie się na każdym kroku bo PiS u władzy i tata minister... prawda jest taka że PiS ma nóż na gardle przegra Karola może skutkować odwołaniem ojca z ministerialnej teki... także Andrzej Sitnik może i wygra a Karol musi i przegra... dość zadłużania i nepotyzmu czas na zmianę i ja w tą zmianę wierze

 • mm
  2018-10-29 22:11:34

  arrow

  Karol Tchórzewski profesjonalnie, spokojnie, realizował swój plan. Odpowiadał szybko na pytanie, a zaoszczędzony czas wykorzystywał na promowanie swojego programu. Nie dał się sprowokować. Sitnik słabo przygotowany.

 • Ewa
  2018-10-29 22:01:55

  arrow

  Karol to logiczny gość. Całkiem dobrze wypadł

 • ba
  2018-10-29 21:16:20

  arrow

  Bardzo dobrze wypadł w debacie Karol Tchórzewski. Widać, że sporo się nauczył pracując w samorządzie i od znienawidzonego przez niektórych tatusia. Zawiść to bardzo brzydka cecha, podobnie jak szczucie na innych.

 • siedlczanin
  2018-10-29 20:32:17

  arrow

  mam nadzieję, że Tchórzewski przegra. Mam dość nepotyzmu całej rodziny Tchórzewskich

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Siedlce

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.01

Noworoczny mecz rugby

więcej »
2 3 4 5

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

Noworoczny Charytatywny Marszobieg dla Lenki Rybak

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01

Siatkarki Ósemki zagrają z liderem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 17:00

Spotkanie Noworoczne Duszpasterstwa Prawników

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Koszykarki wracają do gry

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

SKK kontra WKK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli – zmiany w organizacji ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Wodyniach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 15:15

Orszak Trzech Króli w Białkach k. Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 17:00

„Kolędujmy Małemu” - koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.01

Świadomi rodzice to Bezpieczny Maluch

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Paweł Kowal w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Wokalnego Art Styl dla słuchaczy SUTW

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

10 stycznia - Zjazd Kolędników Misyjnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 18:00

Wspomnienia i powroty - wystawa Barbary Pierzgalskiej

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.01 10:00

Szła Kolęda 2019 - przesłuchania konkursowe

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Siatkarki Ósemki grają z BAS Białystok

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01

KPS kontra Norwid

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Turniej Ligi Wojewódzkiej Młodzików w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert charytatywny dla Karoliny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

DZIADEK DO ORZECHÓW na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.01

Wodynie: Czas na Betlejemskie nutki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Siedleccy Sportowcy dla WOŚP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

PGE MKK podejmie Arkę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Wymagający przeciwnik SKK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Turniej Ligi Wojewódzkiej Młodzików w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert kolęd w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »
14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.01 11:00

Spotkanie z ppłk dypl. Andrzejem Pawelskim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędować Małemu - przesłuchania konkursowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Środa z siatkówką

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.01

Strzała: Aniołkowe Granie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Wernisaż prac Haliny Cholewki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Wieloryby z Królestwa Tonga

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Przesłuchania do Chóru Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 19:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.01

Spotkanie opłatkowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

XVI Gala Charytatywna w ramach corocznej akcji „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:50

Koncert kolęd w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Przesłuchania do Chóru Miasta Siedlce

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.01

Filmowe Rekolekcje: „Winni”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 18:00

Poetycki karnawał z „Królówką”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01 11:00

Czas się śmiać… – Kabaret „Wióry Lecą” dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

IV Regionalny Konkurs Poloneza Studniówkowego

więcej »
25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.01

„Dalida – pieśń miłości” – koncert Justyny Bacz

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.01

Ferie z książkami Wandy Chotomskiej

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.01

Ferie z książkami Wandy Chotomskiej

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.01

Ferie z książkami Wandy Chotomskiej

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.01

Ferie z książkami Wandy Chotomskiej

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje