R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tchórzewski vs Sitnik. Najważniejsze wątki prezydenckiej debaty
2018-10-29 20:19:46 Artykuł czytany 2134 razy


W drugiej debacie prezydenckiej w Siedlcach zmierzyli się w poniedziałek zwycięzcy pierwszej tury wyborów: Andrzej Sitnik ze stowarzyszenia Bezpartyjne Siedlce i Karol Tchórzewski z Prawa i Sprawiedliwości. Debata odbyła się w Białej Sali Miejskiego Ośrodka Kultury, prowadziły ją wspólnie: Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Wschód i Tygodnik Siedlecki. Oto jej najważniejsze wątki.


Pierwsze pytanie dziennikarskie dotyczyło zwiększenia udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem. Andrzej Sitnik zamierza to osiągnąć poprzez regularne spotkania z mieszkańcami, publiczny rejestr umów miasta i jego jednostek, zwiększenie budżetu obywatelskiego oraz większe otwarcie na uwagi zainteresowanych do nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Karol Tchórzewski również wskazał wzrost budżetu partycypacyjnego, częstsze korzystanie z referendum lokalnego, docieranie do mieszkańców przez tradycyjne powiadomienia oraz media społecznościowe, wreszcie konsultowanie zarówno miejscowych planów zagospodarowania, jak i największych inwestycji miejskich.

W ramach pytań kandydatów do siebie nawzajem Karol Tchórzewski przypomniał swoją propozycję uzupełnienia publicznego „500+” pomocą samorządową, działającą aż do matury i pytał rywala o jego wizję wsparcia rodzin i młodzieży. Andrzej Sitnik  zadeklarował „dawanie wędki zamiast ryby”, kładąc akcent na rozwój szkolnictwa branżowego. W swoim pytaniu do kontrkandydata wyeksponował jego rodzinne powiązania z ekipą rządową i poddał w wątpliwość perspektywy pozyskiwania środków z zewnątrz, w razie gdyby PiS nie nazbierał większości w sejmiku i nie utrzymał władzy w państwie. Karol Tchórzewski odpadł, że z racji swego doświadczenia w roli radnego wojewódzkiego poradzi sobie w każdej konfiguracji i przeskoczył na kolejny punkt swojego programu, czyli na budowę (przy rządowym wsparciu) kolejnego miejskiego żłobka, którego lokalizację wskazał przy ulicy Jana Pawła II.

W kolejnej rundzie pytań wzajemnych kandydat PiS zapowiedział wprowadzenie w radzie miasta „pakietu dla opozycji” z wiceprzewodniczącymi i konwentem seniorów, który miałby uzgadniać porządek obrad i procedowania uchwał. Lider Bezpartyjnych Siedlec przyjął to z niedowierzaniem, wytykając koalicji PiS-STS proceduralne utrudnianie życia opozycji w ostatnich latach. Stwierdził, że o ile jego rywal będzie związany instrukcjami swojej partyjnej „góry”, on będzie w stanie rozmawiać i współpracować z każdym.

Następna runda poświęcona była miejskim finansom. Andrzej Sitnik skrytykował zapowiedzi Karola Tchórzewskiego dotyczące wypracowania za kilka lat budżetowej nadwyżki. Uznał je za nierealistyczne i dodał, że Wieloletnia Prognoza Finansowa nie przewiduje czegoś takiego aż do połowy lat 30. Kandydat PiS odpierał zarzuty argumentem o wyrywkowym traktowaniu danych, a swoich wyliczeń bronił prognozami instytucji państwowych, które przewidują znaczny wzrost dochodów samorządów z podatków PIT i CIT. Szansę na to ma zwiększyć przewidywane w jego programie wsparcie dla przedsiębiorców.

Dziennikarze kontynuowali ten temat pytając kandydatów o pomysły na zmniejszenie 300-milionowego długu Siedlec. Karol Tchórzewski uznał jego poziom za przeciętny w Polsce i jeden z niższych w Europie, zapowiadając dalsze inwestowanie i sięganie po liczne źródła polskie i zagraniczne. Za swój cel uznał nie tyle ograniczanie kwoty długu, co utrzymywanie jego wielkości w bezpiecznych granicach i stopniowe zmniejszanie jego relacji w stosunku do dochodów. Andrzej Sitnik uznał podawaną kwotę 300 mln zł za zaniżoną, bo uwzględniającą sam kapitał, bez wieloletnich kosztów obsługi. Jego zdaniem, mieszkańcy Siedlec mają do spłacenia blisko pół miliarda złotych. Jako remedium podał oszczędności na administracji (tylko jeden wiceprezydent, zarzucenie planów budowy nowego ratusza) oraz próbę odzyskania 8 mln zł od firmy „Magellan”.

W kolejnej rundzie pytań wzajemnych Karol Tchórzewski pytany o wizję zmniejszenia strat Agencji Rozwoju Miasta uznał ją – podobnie jak instytucje kultury – za z natury deficytową. Jej celem jest bowiem nie zysk, a zapewnianie dostępnych usług mieszkańcom. Andrzej Sitnik odpierał z kolei atak dotyczący finansowania budowy lodowiska za czasów jego zarządzania OSiR-em, a w kontrze zakwestionował pomysł rywala udostępnienia szkolnych stołówek seniorom.

W dalszej części debaty ze strony kandydata PiS padła obietnica wdrożenia „Mieszkania+” w Siedlcach, dzięki czemu w mieście miałoby się pojawić 160 atrakcyjnych cenowo lokali. Karol Tchórzewski przypomniał też deklarację o udostępnieniu pustych pomieszczeń należących do samorządu młodym przedsiębiorcom. Andrzej Sitnik po raz kolejny skrytykował myślenie w stylu rozdawnictwa, podkreślając znaczenie równych szans dla wszystkich prowadzących biznes, z czym – jego zdaniem – nie jest w Siedlcach najlepiej.

Ostatnie pytanie dziennikarskie dotyczyło najpilniejszej potrzeby Siedlec, jaką kandydaci w razie zwycięstwa zamierzają spełnić w pierwszej kolejności. Andrzej Sitnik zapowiedział tutaj audyt finansów oraz stworzenie grupy roboczej do przeorganizowania systemu komunikacji w mieście (przekształcenie części ulic w jednokierunkowe, zmiany w sieci MPK, poszukiwanie nowych miejsc parkingowych itd.). Karol Tchórzewski wskazał natomiast renowację Placu Sikorskiego i ulicy Kilińskiego, a zaraz w następnej kolejności – pierwsze prace w parku „Aleksandria”.

W ostatniej serii pytań wzajemnych kandydaci odpytywali się z propozycji dla seniorów. Andrzej Sitnik nadal kwestionował, a Karol Tchórzewski bronił pomysłu udostępnienia im szkolnych stołówek. Ponadto poruszony został temat inwestycji PEC w puste działki miejskie przy ulicy Jana Pawła II, którą kandydat Bezpartyjnych Siedlec uznał za niegospodarność, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości – za przedsięwzięcie rokujące solidny zysk. Ostatnie starcia dotyczyły finansowania kolejnych etapów obwodnicy śródmieścia (którą obaj kandydaci uznali za potrzebną) oraz procedur obsady kierowniczych stanowisk w miejskich spółkach (gdzie obydwaj panowie wyciągali sobie nawzajem swoje mianowania z przeszłości, zgadzając się jednocześnie co do konieczności przejścia na system konkursowy).

W ostatnim słowie Andrzej Sitnik powtórzył zapowiedź zmian w mieście, apelując o poparcie do wszystkich, którzy takich zmian oczekują – m. in. do wyborców kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze. Karol Tchórzewski zachwalał doświadczenie zwycięskiej ekipy PiS-STS w radzie miasta, obiecując harmonijną współpracę z rządem i dalszy rozwój miasta.     Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Materiał video  dzięki uprzejmości TV Wschód.

AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Ewa
  2018-11-09 10:41:39

  arrow

  Brawo, panie Andrzeju! Bardzo się cieszę, że wygrał :D

 • Duk
  2018-11-02 23:07:11

  arrow

  a nad czym się zastanawiać. Sitnik powinien zrezygnować już dawno po pierwszej turze. Tchórzewski bije go na głowę we wszystkim, także o czym my tu rozmawiamy

 • Siedlce
  2018-11-02 22:47:28

  arrow

  Mam nadzieję, że Tchórzewski wygra bo tylko wtedy Siedlce będą się ciągle rozwijać

 • zenia
  2018-11-01 15:07:48

  arrow

  Czy kiedyś zdarzało się, że jeden z kandydatów rezygnuje z udziału w wyborach? Jeśli nie, to może Andrzej Sitnik chce być pierwszym? Myślę, że nikt by nie płakał z tego powodu.

 • X
  2018-11-01 09:23:27

  arrow

  Głosuję na Karola.

 • Łamignat
  2018-11-01 09:22:17

  arrow

  Ja jako pisowiec mam dylemat: Sitnik odpada ale i Tchórzewski do mnie nie przemawia. Sam nie wiem co robić: pójść czy nie pójść na wybory... A jak głosować na Tchórzewskiego to tylko dlatego że startuje z PiS... Hmm. Dylemat za dylematem

 • Pis
  2018-11-01 08:32:34

  arrow

  Stop!

 • Sitnik - STOP !
  2018-10-31 22:57:13

  arrow

  (po raz drugi ... ) Sitnik - to brak kultury i awantury !

 • Zenek
  2018-10-31 12:55:31

  arrow

  Pytania Sitnika tylko go pogrążyły. I jeszcze jedno - dominuje u niego konfliktowy przekaz, na tym wiele nie zbuduje.

 • i tak
  2018-10-31 11:41:53

  arrow

  Tylko Sitnik

 • Kierowca
  2018-10-31 10:48:00

  arrow

  Propaganda pro Tchórzewski jest tak nachalna, że przekonała mnie do głosowania na Sitnika. Dziękuję!

 • Tchórzewski - STOP!
  2018-10-31 07:59:33

  arrow

  Już wystarczy traktowania miasta jak prywatnego folwarku!

 • Kama
  2018-10-30 22:41:15

  arrow

  Karol Tchórzewski!

 • Optymistka
  2018-10-30 20:13:49

  arrow

  Oczywista oczywistość że tylko pan Sitnik.

 • aaa
  2018-10-30 20:09:22

  arrow

  ..."nepotyzm" n.p. w USA nie przeszkadzał chociażby w karierze rodziny Kennedy , Buschów it.p. , i.t.d. - u nas jak zwykle - zaściankowa zawiść ...

 • Barbara
  2018-10-30 14:50:40

  arrow

  K. Tchórzewski wydaje mi się zdecydowanie lepszym kandydatem. Przemawia za nim młodość, doświadczenie samorządowe, dobre przygotowanie merytoryczne oraz spokojne usposobienie.

 • to ja
  2018-10-30 14:47:26

  arrow

  Karol zdecydowanie lepszy w obu debatach. Jest gwarantem rozwoju, Andrzej natomiast zastoju.

 • ktoś
  2018-10-30 11:59:50

  arrow

  Renowacja Placu Sikorskiego??? a gdzie naprawa ulic- czy to nie jest ważniejsze???

 • do Chyba.
  2018-10-30 11:18:23

  arrow

  do Chyba: Białystok ma już swój Akcent, z Panem Zenkiem Martyniukiem na czele. Więc Pana Karola Tchórzewskiego zostawcie sobie w Siedlcach. :):)

 • do tomi
  2018-10-30 09:36:41

  arrow

  a ja podziękuję tej "niepartii" co zamalowuje banery Tchórzewskiego

 • Dosyc
  2018-10-30 09:05:00

  arrow

  zadluzania miasta i kolesiostwa pisowskiego, a obietnice Tchorzewskiego w stylu obiadow dla seniorow w szkolach, (kiedy rodzice nie moga zapisac dzieci do szkolnej stolowki, bo sa limity) to absurdalny pomysł

 • tommi
  2018-10-30 07:59:26

  arrow

  Ja podziękuję takiej partii która kradnie banery reklamowe kontrkandydata! Głosuję na Andrzeja Sitnika

 • gołąbkowa kampania
  2018-10-30 07:22:36

  arrow

  Tchórzewski niczym Kuroń nakarmi emerytów gołąbkami.
  Cytując klasyka:"ciemny lud wszystko kupi", a obecnego premiera:"ludzie są tak głupi, ze we wszystko uwierzą".

 • Chyba.
  2018-10-30 01:43:48

  arrow

  Pan Tchórzewski ze swoim akcentem na prezydenta Bialegostoku by się nadawał perfekcyjnie.

 • Maksio
  2018-10-29 22:51:45

  arrow

  Sitnik nie ma pomysłu na rozwój miasta. Brak konkretów tylko stare śpiewki o zadłużeniu. Wybieram młodego. Jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta.

 • Goga
  2018-10-29 22:40:01

  arrow

  Karol Tchórzewski jest zdecydowanie lepszym kandydatem na prezydenta Siedlec. Świadczy o tym program "Piątka Karola", przebieg obu debat, a przede wszystkim wynik podczas 1 tury wyborów.

 • z Siedlec
  2018-10-29 22:16:15

  arrow

  Andrzej wygrał w cuglach a frazesy o obiadach dla emerytów i o mieszkaniach komunalnych toż to komunizm w czystej postaci... do tego nie odpowiadanie na pytania.. i wywyższanie się na każdym kroku bo PiS u władzy i tata minister... prawda jest taka że PiS ma nóż na gardle przegra Karola może skutkować odwołaniem ojca z ministerialnej teki... także Andrzej Sitnik może i wygra a Karol musi i przegra... dość zadłużania i nepotyzmu czas na zmianę i ja w tą zmianę wierze

 • mm
  2018-10-29 22:11:34

  arrow

  Karol Tchórzewski profesjonalnie, spokojnie, realizował swój plan. Odpowiadał szybko na pytanie, a zaoszczędzony czas wykorzystywał na promowanie swojego programu. Nie dał się sprowokować. Sitnik słabo przygotowany.

 • Ewa
  2018-10-29 22:01:55

  arrow

  Karol to logiczny gość. Całkiem dobrze wypadł

 • ba
  2018-10-29 21:16:20

  arrow

  Bardzo dobrze wypadł w debacie Karol Tchórzewski. Widać, że sporo się nauczył pracując w samorządzie i od znienawidzonego przez niektórych tatusia. Zawiść to bardzo brzydka cecha, podobnie jak szczucie na innych.

 • siedlczanin
  2018-10-29 20:32:17

  arrow

  mam nadzieję, że Tchórzewski przegra. Mam dość nepotyzmu całej rodziny Tchórzewskich

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.03

Spotkanie z Bratankiem Rotmistrza Pileckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Bieg Tropem Wilczym - utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.03

Występ zespołu artystycznego Seniorynki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Dzień Kobiet z Aikido w ARMS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »
11 12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Piątek z siatkówką

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.03

Wypełnij PIT w „Ekonomiku”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.03

„Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Środa ze św. Maksymilianem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

WIELKOPOSTNE REFLEKSJE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.03

Siedlce: publiczna modlitwa różańcowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dzień Krwiodawstwa w „Żółkiewskim"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03

Siedlce: Dzień otwarty w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.03

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje