R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zbierają podpisy przeciw spalarni
2022-11-23 18:23:35 Artykuł czytany 238 razy


Przeciwnicy budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Siedlcach zaczynają zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Uważają, że taka instalacja zaszkodzi zdrowiu mieszkańców i dlatego powinna być zlokalizowana z dala od miasta.


Organizatorzy akcji zapowiadają, że będą chodzili po domach i bezpośrednio namawiali do złożenia podpisów. – Magistrat nie chce zorganizować referendum, chcemy więc dać mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówi Łukasz Romański. On i wspierająca go grupa odrzucają informacje opublikowane przez Przedsiębiorstwo Energetyczne i pracujących dla niego ekspertów, wykazujące ograniczony wpływ takiej instalacji na środowisko. Twierdzą, że instalacja będzie szkodliwa dla zdrowia i powinna być zlokalizowana z dala od miasta.

Do budowy instalacji wykorzystującej kaloryczną frakcję odpadów komunalnych Przedsiębiorstwo Energetyczne szykuje się od przeszło roku. Według zaprezentowanej w styczniu koncepcji, ma ona przetwarzać ok. 20-25 tys. ton rocznie, a wytworzone w tym procesie ciepło będzie wprowadzone do miejskiej sieci. W opinii władz miasta, pozwoli to zatrzymać, a przynajmniej spowolnić wzrost opłat śmieciowych i cen ciepła. Koncepcja ta zyskała wstępną akceptację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał na jej realizację ponad 64 miliony złotych dotacji i tyle samo pożyczki.

Od stycznia sprawa była już kilka razy dyskutowana w radzie miasta. We wrześniu i październiku odbyło się osiem otwartych spotkań informacyjnych, które jednak nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. W tej chwili projekt jest na etapie zbierania wymaganych uzgodnień i pozwoleń. Przetarg na budowę Przedsiębiorstwo Energetyczne planuje ogłosić w połowie przyszłego roku.  

fot. pixabay.com

AB [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • mieszkaniec
  2022-11-25 20:45:39

  arrow

  Porównywanie planowanej małej nieekonomicznej spalarni planowanej przy PEC Siedlce do spalarni w Wiedniu czy Kopenhadze, to jak porównywanie Fiata 126p do Mercedesa S klasy.
  Nie te nakłady (procentowo), nie ta technologia, nie te zabezpieczenia.
  Spalarnia Spittelau (1 z 4 w Wiedniu, o tej chyba mowa w poprzednim komentarzu) została wybudowana w roku 1971. Po ponad 15 latach została odbudowana po pożarze, który nastąpił podczas przeglądu technicznego w 1987 roku, mimo protestów społeczeństwa" - początkowo.
  "Jakie nastroje społeczne towarzyszyły budowie spalarni?
  Nastroje zawsze były dobre, ze względu na konsekwentnie prowadzoną politykę dokładnej informacji społeczeństwa oraz rygorystyczną kontrolę dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w spalinach. Parametry te z reguły wynoszą poniżej 10% dopuszczalnych wartości granicznych."

  O takiej konsekwentnie prowadzonej polityce dokładnej informacji społeczeństwa też możemy tylko pomarzyć.

  W Siedlcach najwyraźniej obowiązują inne standardy: najpierw projekt, ubieganie się o pożyczkę, podpisanie umowy, a potem przekonywanie ludzi, że spalarnia śmieci jest idealnym rozwiązaniem. Żadne głosy odmienne nie są akceptowane, żadni eksperci poza jednym, ci którzy mają odmienne zdanie, nie zostali poproszeni o wypowiedź.

  Tylko na portalu podlasie24 pojawiła się informacja o planowanych spotkaniach reklamujących spalarnię z ponad kilkudniowym wyprzedzeniem.

  Dlaczego nie zostały upublicznione informacje o planowanej spalarni na etapie projektu, dlaczego nie włączono mieszkańców Siedlec w proces decyzyjny dotyczący chociażby lokalizacji spalarni śmieci?
  Przecież w Siedlcach jest także północna dzielnica przemysłowa.
  Śmieci są wywożone z Siedlec do ZUO, a potem mają być przywożone do Siedlec, także śmieci z okolicznych gmin, do spalenia.
  W Wiedniu powstały 4 spalarnie, żeby nie wywozić dalekko śmieci w dużym prawie dwumilionowym mieście. W Siedlcach odwrotnie - nie tylko śmieci będą krążyć - pomnożone koszty transportu, ale jeszcze będzie się przywozić śmieci z okolicy - zwiększenia natężenia ruchu pojazdów, hałasu, zanieczyszczenia.

  Ale najwyraźniej magistrat nie bierze pod uwagę standardu życia mieszkańców domów w okolicy planowanej spalarni. Wmawia się ludziom, że nie będzie zwiększonego ruchu, nie będzie większego hałasu, nie będzie fetoru, nie będzie emisji toksycznych substancji.
  Zwykłych ludzi się lekceważy. Przykre to.

 • ster
  2022-11-24 09:55:08

  arrow

  Brawo Daniel. Ta spalarnia powinna powstać przy PEC. Widziałem tą spalarnię w Wiedniu z zewnątrz i wewnątrz. Nikomu nie perzeszkadza
  z mieszkańców a funkcjonuje już kilka dziesiąt lat

 • siedlczanin
  2022-11-24 09:00:54

  arrow

  Może mi ktoś odpowie gdzie miasto ma wybudować spalarnię,jeżeli PEC ma do tego infrastukturę i znajduje się w strefie przemysłowej,chyba,ze chcemy aby uszczęśliwić kogoś innego,czyli typowa spychologia niech to się robi u sąsiada,ale nie u mnie .Brawo piękne myślenie, tak trzymać.

 • Panie Danielu
  2022-11-23 23:57:38

  arrow

  Mieszkańcy mają prawo do wyrażenia swojej opinii, jakakolwiek by ona była.
  Zanim powstał PEC i dzielnica przemysłowa mieszkali tu ludzie, od pokoleń. Dlaczego chce się im zafundować dodatkowe duże źródło emisji co2, inwestycję uciążliwą dla otoczenia, o negatywnym oddziaływaniu na środowisko?

  Spalarnia w Wiedniu to inwestycja nieosiągalna dla siedlczan, niestety. Zdaje się, że nie zamierzają za 159 milionów wybudować w Siedlcach podziemnych magazynów na śmieci do spalania, do których będą wjeżdżać śmieciarki...

  W Białymstoku przed podjęciem decyzji o budowie spalarni przedstawiono mieszkańcom różne propozycje lokalizacji i przeprowadzono konsultacje społeczne, czego zabrakło, niestety, w Siedlcach.

  Może trudno to komuś zrozumieć, ale mieszkańcy mają prawo do takich samych warunków życia w Siedlcach i nie powinni być marginalizowani tylko dlatego, że mieszkają w dzielnicy przemysłowej (i mieszkali zanim ta dzielnica powstała).
  A skoro wybrana została dzielnica przemysłowa, to dlaczego południowa a nie północna? Przecież do północnej dzielnicy przemysłowej bliżej byłoby wozić śmieci i śmieciarki nie musiałyby jeździć przez całe miasto, a do sieci ciepłowniczej można by było podłączyć się też w innym miejscu, skoro spalarnia ma być oddzielną inwestycją a nie elementem istniejącej w PEC?

  A śmieci i ciepło tańsze nie będą po wybudowaniu spalarni, o czym jest mowa w artykule, więc opłaty niech każdy ponosi sam. Będą natomiast znacznie droższe, kiedy spalarnie śmieci będą musiały płacić za emisję co2 (zgodnie z przepisami UE).

 • Daniel
  2022-11-23 19:58:12

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

 • Daniel
  2022-11-23 19:57:01

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jak wspierać osoby z chorobą alkoholową w utrzymaniu...
2022-11-22 17:34:00 Kategoria:

O wspieraniu osób po przebytej terapii w utrzymaniu abstynencji od alkoholu, mowa jest w cyklu Audycji Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha” na...

więcej »


foto

Ile kosztuje prowadzenie strony internetowej?
2022-11-29 11:02:14 Kategoria:

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że jeśli czegoś nie można znaleźć w Internecie, to nie istnieje? Jeśli tak, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że Twoja firma...

więcej »
foto

Audycja PGE - Odcinek 8: Mądrze korzystaj z energii
2022-11-29 10:57:20 Kategoria:

Nie chodzi o to, że może nam zabraknąć w Polsce prądu, ale o to, by zostało nam trochę więcej w portfelach, a że będzie to z pożytkiem dla środowiska – to tym...

więcej »
foto

POZWÓL MIESZKAŃCOM POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE. Kampania z...
2022-11-28 13:28:30 Kategoria:

Ofiary wypadków drogowych i bezpieczeństwo osób pieszych oraz rowerzystów W Polsce od lat poważnym problemem jest bardzo wysokie zagrożenie pieszych oraz rowerzystów,...

więcej »
foto

POZWÓL MIESZKAŃCOM POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE. Kampania z...
2022-11-28 12:40:36 Kategoria:

Spośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych, na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia, które zakwalifikowano do kategorii „zderzenie się pojazdów w ruchu”. W...

więcej »
foto

Praca jako dietetyk – co warto wiedzieć?
2022-11-24 15:46:00 Kategoria:

Współczesne społeczeństwo ogromną wagę przykłada do zdrowego stylu życia, szczególny nacisk kładąc na kwestię związaną z jedzeniem. Kiedy jeszcze dodać do tego...

więcej »
foto

Pozwól mieszkańcom poczuć się bezpiecznie. Kampania z...
2022-11-24 09:58:17 Kategoria:

Pomimo prowadzonych kampanii społecznych, edukacji zarówno w szkołach, jak i kursach prawa jazdy, coraz większej świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, nadal...

więcej »
foto

Pozwól mieszkańcom poczuć się bezpiecznie. Kampania z...
2022-11-22 11:37:17 Kategoria:

Pijani kierowcy to ogromny problem na polskich drogach. I choć świadomość wzrasta, a policja przeprowadza coraz szerzej zakrojone kontrole trzeźwości, to wielu Polaków...

więcej »

Siedlce

w lewoListopad 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.11

Spotkanie z dr Aleksandrą Piotrowską

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.11 10:00

Konwent rad seniorów w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.11 17:00

Otwarcie wystawy Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 17:00

PSG KPS Siedlce zagra z pretendentem do awansu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 18:00

Siedleckie Zaduszki Jazzowe

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11 16:00

Rodzinna Niedziela w Teatrze ze spektaklem „Księżniczka Rosa i Klimek”

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11 09:30

Wielki Koncert Małego Patrioty

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.11

Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.11 11:00

Koncert Danuty Stankiewicz dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11 19:00

Seminarium Odnowy Wiary

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - Szkło

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 17:00

Charytatywna zumba formą wsparcia Marysi Tchórzewskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 19:00

„IO” Jerzego Skolimowskiego w „Kinie z Pasją”

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 08:30

Niepodległość – sportowo, ekologicznie, wokalnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Niepodległość – z warkotem motorów i światłem laserów

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:00

Bieg niepodległości Suchożebry - Krynica

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:30

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Wodynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 15:00

Dzień Niepodległej w Muzeum Regionalnym

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.11 11:30

Niepodległa to my

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.11 10:00

Dzień Niepodległej w Muzeum Regionalnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 17:00

Koncert muzyki patriotycznej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.11 13:00

Dzień Niepodległej w Muzeum Regionalnym

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.11 18:00

Wernisaż wystawy rzeźb i rysunków Andrzeja Sołtysiuka „Na skraju rzeczywistości. Wojna nie jest dobrem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.11 19:00

„PROROK” Michała Konrada w ramach filmowych rekolekcji

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.11 17:00

V Regionalny Festiwal Twórczości Artystycznej Seniorów

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.11 18:00

Podlaski Przełom Bugu 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.11 18:00

Spektakl „Kobieta z wydm”

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.11 13:00

Przyroda w poezji, piosence i malarstwie siedleckich twórców

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.11

Igrzyska Wiedzy - gra terenowa dla uczniów szkół średnich w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.11

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.11 10:00

Kołodziąż: ,,Cała Polska sprawdza znamiona”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.11

Siedlce: Święto Patronalne AK i KSM-u

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.11 10:00

Kołodziąż: ,,Cała Polska sprawdza znamiona”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 17:00

Wirtuozi w muzyce mistrzów - koncert tria Renesans

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 18:00 - 26.11 18:00

Dni Muzyki Kościelnej w Diecezji Siedleckiej

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.11

Spotkanie autorskie Roberta Rutkowskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.11

Przesłuchania wokalne w CKiS

więcej »
22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.11 11:00

„Zaduszki na świecie” - wykład Krzysztofa Dworczyka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.11 14:00

„Zaduszki na świecie” - wykład Krzysztofa Dworczyka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.11 19:00

Diecezjalny Dzień Modlitwy z Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.11

Koncerty w ramach Dni Muzyki Kościelnej w diecezji siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 24.11

Pilipiuk w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.11 19:00

Życie w granicie - okraszone piosenkami opowieści o górach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.11 19:00

Wieczór Chwały w Siedlcach

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.11 09:30

Siedlce: Konferencja „Na krok przed depresją”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.11 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.11 18:00

Promocja książki Marii Hanny Makowieckiej

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.11

Dzień Skupienia w Osinach Dolnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.11

Igrzyska Wiedzy - gra terenowa dla uczniów szkół średnich w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.11 21:00

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.11 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.11 15:00

Koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna” w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.11 18:00

Swing Club na Mazowszu

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.11

Przesłuchania wokalne w CKiS

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje