R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jubileusz parafii pw. Św. Jozafata w Gęsi
2019-07-04 16:54:48 Artykuł czytany 1535 razy


30 czerwca w dniu odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafii Gęś odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą erygowania parafii.


W przeddzień uroczystości parafianie zgromadzili się na miejscowym cmentarzu, gdzie odmówiono modlitwę różańcową w intencji zmarłych parafian, dobrodziejów oraz księdza Marcina Nowickiego, budowniczego  gęsieńskiej świątyni.

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Mszę św. koncelebrowaną odprawiali też zaproszeni księża z okolicznych parafii, księża pochodzący z parafii Gęś oraz ksiądz proboszcz Henryk Kalitka. We mszy św. brało udział bardzo wielu parafian i gości.
Swoją  modlitwą i obecnością uczestników uroczystości wspierały siostry karmelitanki z Kodnia.

Przed uroczystą sumą odpustową biskup Kazimierz poświęcił znaki jubileuszu tj. krzyż, obelisk i dzwon ufundowany przez ofiarodawców i parafian.

Biskup Kazimierz Gurda umocnił wiernych  Słowem  Bożym. Przypomniał historię parafii oraz miejscowych unitów wiernych kościołowi. Opowiedział  o represjach, jakie ponosiła miejscowa ludność za stałość w wierze, co jeszcze bardziej uzmysłowiło zgromadzonym, jak wielką wartością jest wiara katolicka. Biskup wspomniał także księdza M. Nowickiego oraz  ród Czetwertyńskich z Milanowa. To  dzięki ich staraniom i ofiarności ponad 100 lat temu wybudowany został kościół w Gęsi. 

Eucharystia jubileuszowa była także podziękowaniem księdzu kanonikowi Henrykowi Kalitce za piętnastoletnią, niezwykłą  posługę duszpasterską w parafii.

„Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że parafia Gęś przez 15 lat mogła doświadczać łask płynących z daru pięknego kapłaństwa księdza kanonika Henryka Kalitki”–   tymi słowami przedstawiciel parafii rozpoczął podziękowanie księdzu. Parafianie wyrazili swą wdzięczność za pracę, poświęcenie, przedsiębiorczość i ofiarność Księdza. Za ślady działalności księdza dostrzegalne w wymiarze duchowym i materialnym. Proboszczowi dziękowali również członkowie KSM-u, służba liturgiczna oraz delegacje ze szkół.

Z pożegnalnych przemówień wyłonił się ujmujący za serce obraz kapłana i przyjaciela. Wzruszenie, jakie panowało w świątyni świadczy o niezwykłej więzi, jaka powstała między proboszczem a parafianami.
Po podziękowaniach uczestnicy uroczystości wzięli udział w procesji odpustowej, której przewodniczył biskup Kazimierz Gurda.

Całość uroczystości dopełnił śpiew chóru młodzieżowego pod przewodnictwem organisty- Piotra Dykasa. Nad przebiegiem tych ważnych i podniosłych uroczystości czuwał Przyjaciel parafii w Gęsi- Ksiądz Jacek Sereda, któremu parafianie są niezmiernie wdzięczni za okazaną pomoc i zaangażowanie.
Dalsza część wspólnego świętowania miała miejsce na placu przy plebanii a rozpoczęła się śpiewem pieśni ,,Sutanna” zadedykowanej odchodzącemu proboszczowi.

Następnie głos zabrał ksiądz Kalitka, który podziękował instytucjom oraz rodzinom z parafii, które przez  15 lat Jego posługi włączały się w życie parafii. Podarował też pamiątkowe obrazy przedstawiające kościół w Gęsi na tle miejscowości. 

Następnym punktem obchodów jubileuszu było wspólne biesiadowanie wszystkich zgromadzonych. Poczęstunek został przygotowany przez parafian. Spotkanie umilał śpiew chóru młodzieżowego oraz występ  zespołu ludowego ,, Jabłoneczka” ze Szkoły Podstawowej w Jabłoniu.

Należy dodać, że kościelny parkan zdobiły powiększone zdjęcia parafii i parafian sprzed wielu lat. Zorganizowana została też wystawa prac parafian m.in. serwety robione na szydełku przez  panie E. i J. Dzyr, ozdoby choinkowe wykonane szydełkiem przez panią  M. Garmol oraz wyszywane obrazy autorstwa pani A. Chilimoniuk.

Wspólne świętowanie trwało do późnych godzin wieczornych i na zawsze zostanie w pamięci parafian oraz zaproszonych gości.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
Aleksandra Dzyr

MJa [ja]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Tomaszek
    2019-07-05 14:28:17

    arrow

    LUBIEŃ, GĘŚ teraz Wohyń....wspaniały proboszcz...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Czym są suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna?
2019-07-22 14:42:09 Kategoria:

W ogólnych warunkach ubezpieczenia spotkać się możesz z terminami „suma ubezpieczenia” i „suma gwarancyjna”, ale również z pojęciem limitu odpowiedzialności....

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu /zapowiedź/

więcej »
3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.07

Otwarcie Klubu Seniora CZAS

więcej »
4 5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 18:00

Pokonkursowa wystawa rysunku w Galerii Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 20:00

Biała Podlaska: Wakacyjne koncerty na Placu Wolności

więcej »
6 7
8 9 10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.07

Zbliżają się XX Dni Konstantynowa

więcej »
15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.07

Biała Podlaska: zmiana organizacji ruchu

więcej »
17 18 19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.07

Głodny? Przyjedź do Białej Podlaskiej!

więcej »
20 21

POWIAT BIALSKI, 21.07

Niedziela z Folklorem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU /zapowiedź/

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07 15:00

Niedziela w Terespolu /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.07

Dni Sławatycz 2019. Wystąpią After Party, Defis i Power Boy

więcej »
28

POWIAT BIALSKI, 28.07

VI Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej

więcej »

ŁUKÓW, 28.07 13:30

Łukowska grupa 14B zaprasza na spotkanie

więcej »
29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.07

Naukobus w Białej Podlaskiej

więcej »
30

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 30.07

Naukobus w Białej Podlaskiej

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje