R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pratulin: Pielgrzymka Kobiet /ZDJĘCIA/
2019-05-26 15:12:15 Artykuł czytany 3894 razy


Kobiety z diecezji siedleckiej świętowały 26 maja w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie. Był czas na modlitwę, słowo o misji katoliczek we współczesnym świecie, spotkanie z prawnuczką błogosławionej teściowej i bycie razem w towarzystwie „urzekających”.


Od czterech lat w maju w  Pratulinie odbywa się Pielgrzymka Kobiet.  Co roku gromadzi około 2 – 3 tysięcy kobiet, w tym roku przybyło ich ponad 3 tysiące. Panie przyjeżdżają indywidualnie, w grupach zorganizowanych, na motocyklach czy w pielgrzymkach rowerowych. Często towarzyszą im rodziny.

Spotkanie otworzyli, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk, oraz Diecezjalny Duszpasterz Rodziny ks. kan. Jacek Sereda i kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, którzy zaznaczyli w swoim słowie jak duża odpowiedzialność za swoich bliskich, spoczywa na kobietach.

W tym roku pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Kobieta Urzekająca”. Organizatorzy zaprosili inicjatorki programu „Być kobietą urzekającą”. Na spotkanie przyjechała liderka, Ewelina Chełstowska, która wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Katoliczka we współczesnym świecie”.

Urzekająca.pl to projekt katolicki skierowany do kobiet, który zrodził się z potrzeby serca i z chęci odkrywania piękna kobiecego serca zgodnie z zamysłem Pana Boga – mówiła.  Jest to inicjatywa od kobiet dla kobiet.  Pragniemy odkrywać swoją kobiecość, do jakiej powołał nas Pan Bóg.

- Najpiękniejszym wzorem kobiecości jest dla nas Maryja - najdoskonalsza, najbardziej urzekająca z niewiast - mówiła Ewelina Chełstowska. - Chcemy poprzez projekt Urzekająca stworzyć wyjątkową przestrzeń dla wszystkich kobiet, by tu poczuły się piękne pięknem, o jakim każda z nas marzy. Chcemy wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie się inspirować do działania, ale przede wszystkim wspierać się w każdym etapie życia. Są wśród nas nastolatki, singielki, mężatki, młode mamy i kobiety dojrzałe, które na nowo chcą odkrywać swoją kobiecość – dodaje Chełstowska. - Szczególnie dziś, w XXI wieku, chcemy pokazywać, że my katolickie kobiety jesteśmy gotowe do odważnego życia naszymi wartościami w codzienności - w domu, w pracy, w szkole, w rodzinach. Silnej katoliczki - takiej kobiety potrzebuje dziś Polska i świat. Stajemy w obronie rodziny, życia poczętego i katolickich wartości, teraz kiedy kobiety walczą swoje prawa i na życzenie dokonują aborcji. POSŁUCHAJ

„Urzekające” działają projektowo poprzez organizację ogólnopolskiej konferencji dla kobiet pod hasłem „Być Kobietą Urzekającą”, w kilkunastu miastach w Polsce. Organizują comiesięczne Msze św. dla kobiet i Urzekające kawy na mieście. Prowadzą fanpage BYĆ KOBIETĄ URZEKAJĄCĄ oraz grupę URZEKAJĄCA TO JA!, w których wspólnie modlą się za siebie.

Świadectwo o swoim życiu i programie „Urzekająca” w diecezji siedleckiej opowiedziały Wioletta Przybysz i Emilia Wawer – Talarek. POSŁUCHAJ Już w czterech miejscowościach odbywają się spotkania Urzekających: w Miętnem, Siedlcach, Białej Podlaskiej i Łukowie.Z kolejnym świadectwem wystąpiła, prawnuczka Bł. Marianny Biernackiej - Grażyna Serafin. Opowiadała o patronce teściowych, o wzorze matki i teściowej. - To ona  oddała swoje życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej. Za jej wstawiennictwem modlą się kobiety proszące o łaskę macierzyństwa - mówiła prelegentka. Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną wraz z innymi 108 męczennikami drugiej wojny światowej 13 czerwca 1999 r. POSŁUCHAJ

Przed kobietami wystąpiła jeszcze jedna kobieta – Patrycja Hurlak, aktorka, autorka książek „Nawrócona wiedźma”, „Zakochani są wśród nas”. Prelegentka opowiadała o swojej najnowszej książce - „Zakochani są wśród nas”. Przybliżyła historie opisane w tej pozycji książkowej. Dała świadectwo swojej wiary, przekonując o Boskiej potędze oraz przestrzegała przed mocami złego ducha.  POSŁUCHAJ

Szkolnym akcentem Pielgrzymki Kobiet były występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Łomazach. Montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Cudownych Rodziców mam” przygotowały nauczycielki Elżbieta Nazarewicz, Anna Filipiuk oraz Agnieszka Panasiuk.

O akcent muzyczny zadbała także Parczewska Inicjatywa Uwielbienia ze swoim opiekunek ks. Łukaszem Kałaską.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet do Pratulina była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Sawczuka. - Dziś, dzięki Wam Drogie Panie, Pratulin jest Urzekający - mówił Ksiądz Biskup podczas liturgii. Coraz więcej osób przybywa na tą męczeńską ziemię, chcąc wejść w tajemnice tego miejsca i duchowo się umocnić.  Przyjeżdżają kobiety, aby odbyć swego rodzaju spotkanie stanowe i mężczyźni na doroczną Pielgrzymkę Mężczyzn. Dziękuję Wam Kochane Panie, że tu jesteście. Niech to zamyślenie przy relikwiach Błogosławionych Męczenników pomoże nam, abyśmy w życiu szli drogą ewangelii. Wierzę, że dzięki Wam, nasza diecezja będzie bardziej urzekająca  - podkreślał Biskup Sawczuk. POSŁUCHAJ

Na zakończenie Mszy świętej zostały pobłogosławione dewocjonalia, a kobiety uczestniczące w rekolekcjach „urzekających” wręczyły Księdzu Biskupowi sękacza.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

W tym roku Pielgrzymkę Kobiet zorganizowano w Dzień Matki, dlatego Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich na czele z kustoszem ks. kan. Jackiem Guzem przygotowało upominki dla uczestniczek. Każda z pań otrzymała chlebki unickie, które zostały specjalnie upieczone  na Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet.

W tym wydarzeniu uczestniczyło także Diecezjalne Wydawnictwo Unitas. Publikacje wydawnictwa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


MJa/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


Biała Podl.

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.09

XXI Dożynki Powiatowe w Wilczynie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.09 11:00

Czas na powrót do szkoły

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.09 18:00

Zalesie: Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Wystawa malarstwa Joanny Błońskiej w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
5 6 7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.09 14:00

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej

więcej »
8

POWIAT BIALSKI, 08.09

Dożynki w Szóstce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 14:30

Stowarzyszenie OSP Jedna Dubica zaprasza na piknik historyczny

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 18:00

Gmina Terespol upamiętni 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

więcej »
9 10 11 12 13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podl.

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.09

Letni Festiwal Biegów „WROTA WOLNOŚCI”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

OGÓLNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – WIELKI FINAŁ W JANOWIE PODLASKIM

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Biała Niedziela w Łomazach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

XXI Turniej Piłki Nożnej III Memoriał Józefa Tymoszuka

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.09 17:00

Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

więcej »
17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.09

Jubileusz szkoły w Zalesiu

więcej »
28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje