R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu bialskiego /RAPORT/
2019-12-11 11:04:00 Artykuł czytany 238 razy


Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje skupiające przede wszystkim aktywne kobiety z terenów głównie wiejskich. Ich działalność ma charakter społeczno-kulturalny i polega na aktywizacji mieszkańców danej miejscowości bądź gminy. Na terenie powiatu bialskiego zarejestrowanych jest 97 KGW. Jednak są wśród nich np. zespoły śpiewacze, które nie figurują w oficjalnym rejestrze.


Na terenie gmin powiatu bialskiego liczba KGW jest zróżnicowana m.in. w zależności od wielkości gminy. Działają także grupy czy zespoły, które nie są wpisane do krajowego rejestru KGW.

W gminie Biała Podlaska zarejestrowanych jest 10 KGW. Jednak są i te, które nie są wpisane do rejestru, a prezentują zarówno folklor i kulturę Południowego Podlasia, zajmują się przygotowaniem regionalnych potraw oraz wykonaniem tradycyjnego haftu podlaskiego jakim jest perebor.

Gmina Kodeń – 2 KGW
. Dodatkowo działa zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia, który funkcjonuje od ponad 28 lat. Przez ten czas zespół zdobył wiele bardzo ważnych wyróżnień. Do najważniejszych można zaliczyć nagrodę na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2017 roku, gdzie zdobył I nagrodę i tytuł Laureata w kategorii zespoły śpiewacze.

Gmina Łomazy – zarejestrowanych jest 9 KGW.

Gmina Piszczac – 9 KGW. Tu także działa Zespół Śpiewaczy „Na Swojską Nutę”, który na początku roku obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Na XV i XXV-lecie zespołu Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał paniom Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Na terenie gminy Sławatycze zarejestrowane jest jedno KGW w Jabłecznej.
Gmina Terespol – tu zarejestrowanych jest 7 KGW. Natomiast najprężniej działającym jest Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego, część pań wchodzi w skład Zespołu „Łobaczewianki”. Głównym celem koła jest kultywowanie tradycji ludowych, integracja lokalnego środowiska, promocja gminy oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Do największych osiągnięć można zaliczyć: założenie zespołu śpiewaczego Łobaczewianki, który istnieje 7 lat i reprezentuje Gminę Terespol na różnych imprezach na terenie gminy, powiatu bialskiego oraz m.in. województw mazowieckiego i podlaskiego.

W gminie Tuczna zarejestrowanych jest 12 Kół Gospodyń Wiejskich.
W gminie Wisznice – zarejestrowanych jest 6. Bardzo aktywnie działają panie z KGW Polublicze i KGW Horodyszcze.

KGW Polubicze prowadzi działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturową w środowisku wiejskim. Działają na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Wspierają rozwój przedsiębiorczości kobiet. Inicjują i prowadzą działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi. Organizują różnego rodzaju imprezy masowe tj. Przegląd Chórów Pieśni Maryjnej i Biesiadnej, Dzień Kobiet, festyny.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Horodyszczu jako nadrzędny cel stawia kultywowanie tradycji, krzewienie kultury oraz społeczne działania dla rozwoju wsi, by stała się ona przyjaznym miejscem do życia i pracy. Przekazywanie pamięci, obyczajów i umiejętności charakterystycznych dla naszej miejscowości następuje poprzez poznawanie wspomnień najstarszych mieszkańców, prezentację czynności, które wykonywano w dawnym gospodarstwie domowym oraz przypomnienie sposobów spędzania wolnego czasu.

Na terenie gminy Zalesie prężnie działa Zespół Śpiewaczy Ludowych „Dobrynianki”. W tym roku obchodził 35 lecie istnienia. Zespół jako jedyny na terenie powiatu podtrzymuje dawną tradycję kultury starowiejskiej. W swoim repertuarze zespół ma pieśni ludowe polskie, jak również w zapomnianym, wschodniosłowiańskim języku chachłackim. Kultywuje obrzędy weselne oraz zwyczaje związane z tradycjami wsi podlaskiej takie jak: wypiek chleba, darcie pierza oraz obrzędy związane z porami roku.

Zespoły opisane szerzej brały w tym roku udział w II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej realizowanym przez Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl


ICH/Js

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
foto

Modowe perełki i najlepsze ceny
2020-09-12 00:09:00 Kategoria: Wybierz kategorie

Powoli do naszych szaf wkraczają już jesienne płaszcze, kamizelki i botki. Wiemy gdzie znajdziecie oryginalne ciuszki i dodatki do jesiennych stylizacji w najlepszych cenach!

więcej »

Biała Podl.

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski AZS w podnoszeniu ciężarów w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Biała Podlaska: Narodowe Czytanie 2020 on-line

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »
6
7 8 9 10 11

POWIAT BIALSKI, 11.09

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud uzdrowienia dla chorych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.09 17:00

11 PARK SZTUKI W PARKU RADZIWIŁŁOWSKIM

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.09

Terespol: Rekonstrukcja bitwy z 1920 r.

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09

10. Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09 10:00

PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH

więcej »
13

POWIAT BIALSKI, 13.09

Polak z Wyboru - Żołnierz z Powołania. Projekt ku czci generała Franciszka Krajowskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09

Biegowe święto w Białej Podlaskiej

więcej »
14 15 16 17 18

POWIAT BIALSKI, 18.09 21:00

Kolejne Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.09 09:00 - 19.09 14:00

Akcja poboru krwi w Piszczacu

więcej »
20
21 22 23 24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09 18:00

Dni Patrona Białej Podlaskiej /PROGRAM/

więcej »
25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje