R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu bialskiego /RAPORT/
2019-12-11 11:04:00 Artykuł czytany 206 razy


Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje skupiające przede wszystkim aktywne kobiety z terenów głównie wiejskich. Ich działalność ma charakter społeczno-kulturalny i polega na aktywizacji mieszkańców danej miejscowości bądź gminy. Na terenie powiatu bialskiego zarejestrowanych jest 97 KGW. Jednak są wśród nich np. zespoły śpiewacze, które nie figurują w oficjalnym rejestrze.


Na terenie gmin powiatu bialskiego liczba KGW jest zróżnicowana m.in. w zależności od wielkości gminy. Działają także grupy czy zespoły, które nie są wpisane do krajowego rejestru KGW.

W gminie Biała Podlaska zarejestrowanych jest 10 KGW. Jednak są i te, które nie są wpisane do rejestru, a prezentują zarówno folklor i kulturę Południowego Podlasia, zajmują się przygotowaniem regionalnych potraw oraz wykonaniem tradycyjnego haftu podlaskiego jakim jest perebor.

Gmina Kodeń – 2 KGW
. Dodatkowo działa zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia, który funkcjonuje od ponad 28 lat. Przez ten czas zespół zdobył wiele bardzo ważnych wyróżnień. Do najważniejszych można zaliczyć nagrodę na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2017 roku, gdzie zdobył I nagrodę i tytuł Laureata w kategorii zespoły śpiewacze.

Gmina Łomazy – zarejestrowanych jest 9 KGW.

Gmina Piszczac – 9 KGW. Tu także działa Zespół Śpiewaczy „Na Swojską Nutę”, który na początku roku obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Na XV i XXV-lecie zespołu Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał paniom Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Na terenie gminy Sławatycze zarejestrowane jest jedno KGW w Jabłecznej.
Gmina Terespol – tu zarejestrowanych jest 7 KGW. Natomiast najprężniej działającym jest Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego, część pań wchodzi w skład Zespołu „Łobaczewianki”. Głównym celem koła jest kultywowanie tradycji ludowych, integracja lokalnego środowiska, promocja gminy oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Do największych osiągnięć można zaliczyć: założenie zespołu śpiewaczego Łobaczewianki, który istnieje 7 lat i reprezentuje Gminę Terespol na różnych imprezach na terenie gminy, powiatu bialskiego oraz m.in. województw mazowieckiego i podlaskiego.

W gminie Tuczna zarejestrowanych jest 12 Kół Gospodyń Wiejskich.
W gminie Wisznice – zarejestrowanych jest 6. Bardzo aktywnie działają panie z KGW Polublicze i KGW Horodyszcze.

KGW Polubicze prowadzi działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturową w środowisku wiejskim. Działają na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Wspierają rozwój przedsiębiorczości kobiet. Inicjują i prowadzą działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi. Organizują różnego rodzaju imprezy masowe tj. Przegląd Chórów Pieśni Maryjnej i Biesiadnej, Dzień Kobiet, festyny.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Horodyszczu jako nadrzędny cel stawia kultywowanie tradycji, krzewienie kultury oraz społeczne działania dla rozwoju wsi, by stała się ona przyjaznym miejscem do życia i pracy. Przekazywanie pamięci, obyczajów i umiejętności charakterystycznych dla naszej miejscowości następuje poprzez poznawanie wspomnień najstarszych mieszkańców, prezentację czynności, które wykonywano w dawnym gospodarstwie domowym oraz przypomnienie sposobów spędzania wolnego czasu.

Na terenie gminy Zalesie prężnie działa Zespół Śpiewaczy Ludowych „Dobrynianki”. W tym roku obchodził 35 lecie istnienia. Zespół jako jedyny na terenie powiatu podtrzymuje dawną tradycję kultury starowiejskiej. W swoim repertuarze zespół ma pieśni ludowe polskie, jak również w zapomnianym, wschodniosłowiańskim języku chachłackim. Kultywuje obrzędy weselne oraz zwyczaje związane z tradycjami wsi podlaskiej takie jak: wypiek chleba, darcie pierza oraz obrzędy związane z porami roku.

Zespoły opisane szerzej brały w tym roku udział w II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej realizowanym przez Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl


ICH/Js

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Biała Podl.

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.01

Noworoczna Piątka w Strzyńcu

więcej »
2 3 4 5

POWIAT BIALSKI, 05.01 17:00

Koncert kolęd w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 18:00

Koncert kolęd w Białej Podlaskiej

więcej »
6

POWIAT BIALSKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10

POWIAT BIALSKI, 10.01

Pratulin: Rekolekcje dla małżeństw oczekujących na dar potomstwa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Wernisaż malarstwa Henryka Widelskiego

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.01 18:00

Koncert Lecha Dyblika i Akaki Gachechiladze w Terespolu

więcej »
12
13

POWIAT BIALSKI, 13.01

Terespol: Ferie Zimowe w MOK 2020

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.01 10:00

Ferie z kulturą w Janowie Podlaskim

więcej »
14 15 16

POWIAT BIALSKI, 16.01

Bal z babcią i dziadkiem

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01 18:00

Spotkanie ze Sławomirem Kordaczukiem

więcej »
17 18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.01

Bialscy siatkarze grają w sobotę

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wieczór Kolęd i Pastorałek w Janowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wspólne kolędowanie w Jaźwinach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

V Otwarty Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »
20 21

POWIAT BIALSKI, 21.01 13:00

Dzień Babci i Dziadka w Rokitnie

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.01 16:15

Na Kodeń marsz! Upamiętnią powstańczy zryw

więcej »
23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje