R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krzysztof Iwaniuk: Chcemy mówić do rządu, a nie o rządzie
2019-05-16 16:56:00 Artykuł czytany 61 razy


Rosnące ceny prądu, samorządy, które mają problem z przetargami na energię elektryczną i trudne rozmowy z rządem - to tematy podjęte podczas rozmowy Izabeli Chajkaluk z Krzysztofem Iwaniukiem, Wójtem gminy Terespol, a od niedawna przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP.


Samorządy w dalszym ciągu nie mają pewności co do stawek opłat za prąd. Gmina Terespol po ostatnim przetargu, który odbył się pod koniec ubiegłego roku, musi płacić o 73 procent więcej za energię elektryczną. Czy to w niedługim czasie może przełożyć się także na wyższe opłaty dla mieszkańców?

Krzysztof Iwaniuk:
Tak, to bardzo dobre pytanie. Były zapewnienia, że ta cena zostanie jeszcze w tym roku taka sama. Nie wiadomo co będzie w przyszłości, ale okazuje się, że dobrze, że mamy podpisaną umowę, ponieważ ktoś kto nie zrobił tego w ubiegłym roku,  to dzisiaj zdarzają się w Polsce takie sytuacje, że na ogłoszone przetargi nie ma chętnych na dostawę energii dla konkretnych gmin. Jak sobie wyobrazić dzisiaj życie bez prądu w szkole, w urzędzie, w oświetleniu ulicznym na ujęciu wody itd.? To jest dość poważny problem. My już w tej chwili na komisji wspólnej prosimy, aby na każdej komisji na początku była informacja na ten temat. Nie możemy się doczekać jak ten rok mamy przerwać w tym zakresie, bo firmy energetyczne mają swoje ceny, dystrybutorzy na razie są najbardziej stabilni w tym zakresie i nie podnieśli cen, ale mimo wszystko to jest wyzwanie, które wcześniej czy później będzie nas dotykało. I to się musi przełożyć na wszelkiego rodzaju usługi. Pamiętajmy, że w kosztach jakichkolwiek usług publicznych są koszty energii. Jeżeli one będą rosły, to nie mam najmniejszych wątpliwości, że jeśli firma ma nie splajtować, to musi tę cenę uwzględniać.

Przedsiębiorstwa, które wcześniej rozstrzygnęły przetargi płacą mniej, ale są i takie, u których podwyżka wyniosła ponad 100 procent.

K.I: Tu się bardzo skarżą nasi przedsiębiorcy, bo ja też znam takie firmy np. działające na terenie naszej gminy, które płacą powyżej 120 procent od nowego roku, czyli koszty są jeszcze wyższe niż w naszym przypadku, gdzie przetarg rozstrzygnęliśmy w grudniu. To też się znowu przekłada na produkty, które wytwarzają czy usługi, które świadczą. Energia elektryczna jest wszędzie i jest ona stosunkowo droga. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy mieli wszędzie agregaty w każdej szkole czy przy każdej lampie ulicznej. Tak się nie zdarzy, ale już cena energii rzeczywiście tak, chyba że będzie wzrastać też cena paliwa, to ona zaczyna być porównywalna do tej wytwarzanej we własnym zakresie. Dlatego też Związek Gmin Wiejskich bardzo mocno podkreśla, że powinniśmy uczestniczyć w tej dyskusji o naszym „czarnym złocie”, czyli węglu kamiennym i budowaniu tych gmachów nowych elektrowni, potem tracenia energii w rzekach i na przesyle. Myślę, że powinniśmy się wzorować na tych państwach, które są trochę do przodu w stosunku do nas, żeby jak najwięcej robić elektrociepłowni blokowych, stworzyć jak najwięcej małych wytwórców energii i przy okazji zagospodarować ciepło. Przede wszystkim bardzo dużo energii marnujemy i przez to sam ten produkt czysty jest bardzo drogi. Jeżeli 60 procent ciepła jest zrzucane do rzeki, to jest w kosztach ceny energii, potem jeszcze tracimy 40 procent na przesyle. Poza tym jest jeszcze problem linii napowietrznych, szczególnie tu na wschodzie, gdzie mamy najniższe zaludnienie. I jak słyszymy, że 50 lat trzeba modernizować linie, żeby dojść do standardu wymaganego dzisiaj w XXI wielu, to jest okres dla nas bardzo długi.

Rząd obiecywał renegocjację umów dla samorządów, ale na obiecankach chyba się skończyło?

K.I: I dlatego będziemy o tym przypominać nie tylko na komisji wspólnej. Jest prośba o spotkanie z premierem, bo pojawiają się jeszcze inne elementy, które będą nam tę sytuację komplikowały np. zmiana stawki PIT przekłada się bezpośrednio na nasze dochody, pomysł jeżdżenia pustych autobusów, czyli odtwarzania linii komunikacyjnych jest jakąś abstrakcją. Sprawy dotyczące energii to również sprawa szkół,  podwyżki nauczycieli nie pokrywają się z subwencją nawet tych, które są już obiecane i uzgodnione, także nie wszystkie samorządy będą w stanie do tego dopłacić, bo nadwyżki operacyjne coraz bardziej się zmniejszają i jest pewna ściana, gdzie dalej robi się sytuacja na tyle poważna, że istota samorządu może być zagrożona. Bo jeżeli nie będzie nadwyżki operacyjnej, to nad czym tu radzić na sesjach, jak tylko połatać bieżące rachunki? To chyba nie o to chodziło.

Dlatego właśnie organizacje samorządowe chcą wiedzieć, co rząd zamierza zrobić w tej sprawie.

K.I: Bardzo byśmy chcieli zmienić w ogóle formę dialogu z rządem. Wszyscy to podkreślają. Ten 4 czerwca też powinien być świętem przypominającym istotę samorządności, która była odtworzona w pierwszym sejmie kontraktowym 30 lat temu. Chcemy, żeby rzeczywiście rząd nie mówił o nas, a do nas, my też chcemy do rządu mówić, a nie o rządzie. I chcielibyśmy bardzo, żeby to był dialog, z którego będzie wynikało lepsze, stabilniejsze prawo, i że nie będziemy konkurować kto daje, tylko będziemy tworzyć warunki i zasady, które rzeczywiście przysporzą Rzeczypospolitej konkretnych rozwiązań. I to marzenie, żeby ta stabilność prawa była trochę większa.

ICH/Kobylany
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.05

Biała Podlaska pamięta o żołnierzach włoskich

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: spotkanie z Tadeuszem Chwałczykiem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13 14 15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »
17

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.05 - 31.05

Biała Podlaska: Będzie dodatkowa rekrutacja do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych

więcej »
21 22 23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.05

Spotkanie autorskie z Darią Galant

więcej »
24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »
25 26

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina

więcej »
27 28

POWIAT BIALSKI, 28.05 10:00

IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje