R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

We dworze o powstaniu
2021-01-19 18:47:08 Artykuł czytany 241 razy


W jego skład wchodzi już Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu i Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Teraz Muzeum Regionalne w Siedlcach szykuje się do utworzenia nowej filii: Muzeum Powstania Listopadowego w Iganiach.


W połowie stycznia zarząd województwa mazowieckiego przedstawił plany inwestycyjne dla subregionu siedleckiego. Obok wydatków na drogi i służbę zdrowia pojawiły się tam również wydatki na kulturę, a dokładnie na Muzeum Regionalne w Siedlcach. Placówka ta ma utworzyć nową filię. Samorząd województwa wszedł bowiem niedawno w posiadanie dworu w Iganiach koło Siedlec i chce go przekazać umową użyczenia Muzeum Regionalnemu, które z kolei chciałoby tam urządzić Muzeum Powstania Listopadowego. Do otwarcia ekspozycji droga jednak będzie długa. – Budynek jest w bardzo złym stanie. Będziemy rozmawiać ze Stowarzyszeniem Nasze Iganie w sprawie pomocy przy nakryciu dachu folią i zabezpieczeniu jednego z kominów przed zawaleniem, a także usunięciu zalegających w środku śmieci. To najpilniejsze zadania, po których będziemy mogli przystąpić do inwentaryzacji, czyli dokładnego określenia stanu budynku i metod jego renowacji. W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy badania geologiczne, które wykazały, że na głębokości od 3,1 do 3,5 metra pod powierzchnią całej działki jest woda. Trzeba więc będzie zapobiec również zapadaniu się budynku w grunt – mówi dyrektor Sławomir Kordaczuk.

Łatwo nie będzie

Muzeum Regionalne w Siedlcach już kiedyś remontowało zabytkowy dwór: w Dąbrowie, w gminie Przesmyki, gdzie teraz jest Muzeum Ziemiaństwa. Doświadczenia z tamtej inwestycji z pewnością się przydadzą, choć tutaj sprawa będzie trudniejsza. – W porównaniu z Iganiami dwór w Dąbrowie był w dobrym stanie. Dachy nie przeciekały, ściany były suche, a tutaj są dziury w dachu, a część ścian  wewnętrznych jest zawalona. Ponadto z wyjątkiem dwóch pomieszczeń nie ma tam podłóg, tylko goła ziemia. Odbudowa pochłonie zatem więcej pracy i kosztów – ocenia dyrektor Muzeum Regionalnego.

Ten rok będzie przeznaczony na opisanie skali potrzeb, opracowanie programu konserwatorskiego, a potem dokumentacji budowlanej. Faktyczny remont zajmie co najmniej dwa lub trzy lata. Władze Mazowsza obiecują, że na ten cel skąpić nie będą. – Środki w budżecie na to znajdziemy, bo nie po to kupiliśmy ten dwór, żeby stał i niszczał. Chodzi o to, by go odrestaurować i nadać mu nową funkcję – mówi Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa.

Kolekcjonerzy gotowi do współpracy

A kiedy już zostaną przeprowadzone prace budowlane, to jaka ekspozycja znajdzie się w środku? Dyrektor Kordaczuk chciałby wyeksponować fakt że powstanie listopadowe było walką dwóch regularnych armii (z dużymi, choć niestety zmarnowanymi szansami na wygraną), a nie desperacką walką „armia kontra partyzantka”. Zapewnia, że z eksponatami problemu nie będzie: – Jeśli uda się nam odrestaurować budynek, to w ciągu miesiąca czy dwóch możemy go wyposażyć w bogatą ekspozycję muzealną, związaną z epoką powstania listopadowego i samą bitwą pod Iganiami. Jesteśmy po wielu rozmowach z właścicielem kilku tysięcy takich przedmiotów, który obiecał nam, że użyczy swojej kolekcji. Jest bardzo chętny i kibicuje nam, żeby udało się nam dwór odbudować i taką wystawę w nim urządzić.

Nic nad głowami mieszkańców

Wspomniane Stowarzyszenie Nasze Iganie ma pomóc muzealnikom nie tylko w porządkowaniu. Jego głos będzie brany pod uwagę w planowaniu ostatecznego kształtu tego miejsca. Delegacja stowarzyszenia była na rozmowach w Muzeum Regionalnym w ostatni poniedziałek (18 stycznia) i jednoznacznie zadeklarowała chęć współpracy. – Nie ukrywam, że bardzo chcemy się włączyć w te prace, aby to muzeum było również „nasze”. Dwór był ostatnim zabytkiem w Iganiach do uratowania. W mojej opinii jest najważniejszy z rzeczy, które mamy po pamiętnej bitwie z 10 kwietnia 1831 roku. Z żalem i trwogą patrzyliśmy jak niszczeje i teraz możemy być wdzięczni władzom Mazowsza i Muzeum Regionalnemu, że podjęły się ratowania tego obiektu – powiedział Radiu Podlasie prezes Tomasz Nasiłowski.

Stowarzyszenie podejmowało w tym kierunku pewne kroki już wcześniej, m.in. zamawiając ekspertyzę w sprawie możliwości uratowania budynku przed całkowitym zniszczeniem. Jego członkowie prawdopodobnie dorzucą coś od siebie do wspomnianej przez dyrektora kolekcji. – Podczas prac polowych ludzie odnajdywali różne drobiazgi. Sam jestem kolekcjonerem i zbieram rzeczy związane z powstaniem listopadowym i Iganiami. Bardzo chętnie udostępnię je do ekspozycji w nowym muzeum – dodaje prezes Stowarzyszenia.

O postępach tego ruszającego, planowanego na kilka lat przedsięwzięcia, będziemy informować na antenie Katolickiego Radia Podlasie i w naszym portalu informacyjnym.

Fot. Sławomir Kordaczuk

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Felixa
    2021-02-01 12:38:51

    arrow

    NARESZCIE. Panu Kordaczukowi życzę powodzenia.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowe Rekolekcje Wielkopostne
2021-03-03 11:53:20 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania rekolekcji wielkopostnych. Rozważania rekolekcyjne będą emitowane od poniedziałku, 8 marca do niedzieli, 14 marca....

więcej »


foto

Jak prowadzić firmę z domu?
2021-03-04 08:20:52 Kategoria:

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mnóstwo...

więcej »
foto

Jakie materace do łóżka powinny wybrać pary?
2021-03-04 08:11:50 Kategoria:

Z pozoru decyzja o zakupie materaca jest łatwa. Ale gdy zaczniesz zgłębiać temat, okazuje się, idealny materac dla par to wcale nie ten, o którym do tej pory myślałeś....

więcej »
foto

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób...
2021-03-03 14:50:04 Kategoria:

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi w Sokołowie Podlaskim Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwany w skrócie DOWON. Jego historia sięga...

więcej »
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.03

Zaproszenie na imieniny Biskupa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03

Koncert Zespołu Niekompletni

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.03

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »
7
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Koncert dla pań w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Dzień Kobiet w teatrze z Katarzyną Żak

więcej »
9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje