R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Życie dla Chrystusa w świecie to wielkie szczęście
2019-11-20 09:11:00 Artykuł czytany 125 razy


9 listopada przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim miał miejsce dzień skupienia członkiń instytutów świeckich życia konsekrowanego mieszkających i posługujących na terenie diecezji siedleckiej.


Na terenie diecezji pracują osoby z następujących instytutów świeckich:  Bożego Miłosierdzia, Niepokalanej Matki Kościoła,  Betania, Spigolatrici Della Chiesa, Wspólnota Przenajświętszej Trójcy.

Oto relacja ze spotkania nadesłana do naszej redakcji:


"Spotkanie miało miejsce na przełomie ważnych wydarzeń w życiu Kościoła.
Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka w październiku  przeżywaliśmy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, w którym Papież zachęcał do „ coraz mocniejszej więzi z Chrystusem i coraz większego świadomego zaangażowania w Jego Boską pasję głoszenia Ewangelii poprzez miłość i miłosierdzie do wszystkich”.  Bp. Józef Szamocki na Zebraniu Plenarnym Instytutów Świeckich w Częstochowie  odwołał się do słów  św. Jana Pawła II z adhortacji Vita Consecrata  (VC 72) „ Największym przejawem misji osób konsekrowanych nie są dzieła zewnętrzne, ale uobecnianie w świecie samego Chrystusa, co dokonuje się przez osobiste  świadectwo nawracania się i życie we wspólnocie. Czynimy Pana Jezusa obecnym i działającym w świecie dla zbawienia ludzi.

Drugim wydarzeniem jest zbliżający się nowy rok duszpasterski, który ma nas przybliżyć do Eucharystii, do Chrystusa Zmartwychwstałego, obecnego w Eucharystii, który daje nam życie.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy wspólną modlitwą Liturgii Godzin – piszą uczestniczki spotkania. Na progu nowego roku liturgicznego gospodarz Ks. Proboszcz, Ks. prałat Roman Wiszniewski w swoim rozważaniu  na podstawie Ewangelii św. Mateusza (Mt 26, 36-4) podjął  próbę praktycznego pokazania drogi do  mocniejszej  więzi z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, zachęcał do żywego kontaktu z Oblubieńcem w czasie adoracji, która jest zawsze aktem miłości. Chrystus obecny w tabernakulum nieustannie modli się jak czynił to w ogrójcu i zaprasza nas do włączenia się w modlitwę, jeżeli w Najświętszym Sakramencie adorujemy naprawdę Pana, który cierpiał, na którego czole wystąpiły krople krwi, który był doświadczony każdą z naszych słabości, odczuwamy jak bardzo  Chrystus nas kocha. Adorując stajemy się coraz bardziej podobni do Chrystusa. Apostołowie, których Pan Jezus  zabrał do ogrójca nie byli przypadkowymi ludźmi, wcześniej towarzyszyli Panu Jezusowi na Górze Tabor, byli po Komunii świętej, którą przyjęli na Ostatniej Wieczerzy, ale niestety zasnęli… „Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra:  ” ( Mt 26, 40).  Następnie Ks. Roman odniósł się do wydarzeń Ostatniej Wieczerzy, Ewangelii wg. św. Jana  „ Jeden z uczniów Jego, - ten , którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi„ (J 13, 23) , w tym może się kryć tajemnica wierności św. Jana Chrystusowi – mimo iż również i on w ogrójcu zasnął, spod krzyża nie uciekł, trwał. Wierność jest zawsze znakiem miłości. Pan Jezus - mówił dalej Ks. Roman - zaprasza mnie do trwania przed swoim Oblubieńcem w postawie  miłości, modlitwie uwielbienia. Potwierdzeniem  mogą być  słowa  św. Siostry Faustyny „…. Rozmawiać z Tobą o Panie, to rozkosz dla mojego serca, w Tobie znajduję wszystko, czego serce moje zapragnąć  może.  Tu światło Twoje oświeca mój umysł i czyni go zdolnym do coraz głębszego poznawania Ciebie. Tu na serce moje spływają łask strumienie, tu dusza moja czerpie życie wiekuiste. Amen. (Dz 1692).

Po konferencji Ks. Prałata poszliśmy do Sanktuarium  Matki Bożej Nieustającej Pomocy na adorację Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, miałyśmy także okazję do  skorzystania  z sakramentu pokuty i pojednania. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia. Po Mszy  Świętej był czas  agapy i omówienie spraw bieżących. Cieszymy się z małych kroczków dostrzegania  tej formy życia konsekrowanego przez Kościół czego wyrazem są czasami modlitwy wiernych o powołania do Świeckich Instytutów Życia Konsekrowanego, prezentowanie tej formy życia przy okazji Misji Ewangelizacyjnych w parafiach naszej diecezji.

Dzień skupienia zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Jesteśmy wdzięczne Ks. Romanowi za Mszę św., konferencję  i wielką gościnność.  Spotkania formacyjne dla osób z Instytutów Świeckich w naszej diecezji mają miejsce od Roku Życia konsekrowanego.  Odpowiedzialnym za formację z ramienia Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy jest Ks. Prałat Marek Matusik, któremu dziękujemy za towarzyszenie nam na tej drodze".


MJa

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Pielgrzym
  2019-11-23 09:38:20

  arrow

  Wszystkiego dobrego dla wszystkich instytutów świeckich. Niech Pan Bóg prowadzi i umacnia w powołaniu.

 • Księżyc24
  2019-11-20 17:38:11

  arrow

  Świeckość konsekrowana to wymagająca droga, ale piękna i bardzo aktualna. Potrzeba osób, które często w trudnej codzienności, w środowiskach pracy kierują się zasadami ewangelii i normami Bożymi. Są uczciwe i sumienne, skromne i ciche, radosne i życzlwe. Bogu niech będą dzięki, że są wśród nas.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4

RADZYŃ, 04.12

O prawach pacjenta w Radzyniu Podlaskim

więcej »
5

RADZYŃ, 05.12 17:00

W Radzyniu będą dyskutować o smogu

więcej »
6

RADZYŃ, 06.12 18:00

Koncert z okazji 20-lecia Lubelskiej Federacji Bardów

więcej »
7

RADZYŃ, 07.12

W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski!

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12 10:00

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Wohyniu

więcej »
9 10 11 12

RADZYŃ, 12.12 18:00

Motocyklem przez Indie

więcej »
13 14

RADZYŃ, 14.12

Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek”

więcej »
15

RADZYŃ, 15.12

Dzień Skupienia dla Przedsiębiorców

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje