R E K L A M A



RADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Czy w Radzyniu powstawała Konstytucja 3 maja?
2015-04-30 18:53:38 Artykuł czytany 1233 razy


Nie bez powodu obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Radzyniu Podlaskim są ważnym wydarzeniem i mają szczególną oprawę. Spójrzmy w kierunku Pałacu Potockich.


Być może w pomieszczeniach naszej "Perły" powstawały fragmenty będącej pierwszą w Europie, a drugą w świecie Ustawą Zasadniczą. W każdym razie urodzony w Radzyniu Ignacy Potocki oraz jego brat Stanisław Kostka okazali się wybitnymi postaciami epoki oświecenia, zaangażowani byli w reformy państwa, pracowali nad treścią Konstytucji 3 maja.

Wikipedia pisze wprost: "Dzięki działalności m.in. Stanisława Kostki Potockiego i Ignacego Potockiego Polska jako pierwszy kraj w Europie  otrzymała nowoczesną konstytucję". Warto dodać, że obaj ze szczególną troską  zajmowali się edukacją.

Jak się to stało?

Przede wszystkim przypomnijmy, że w epoce oświecenia, której w Polsce owocem była Konstytucja, właścicielami Radzynia byli Eustachy i Marianna Potoccy. Oboje pochodzili z rodzin, które zasłynęły patriotyzmem, ich przodkowie odznaczyli się w walkach w obronie Ojczyny. Ona – wnuczka Stanisława Antoniego Szczuki uczestnika odsieczy wiedeńskiej, sekretarza Jana III Sobieskiego, on prawnuk  Stanisława "Rewery" Potockiego, który ocalił życie królowi Janowi Kazimierzowi w bitwie z Kozakami pod Zborowem, co miało miejsce 15 sierpnia 1649 roku. ( Spójrzmy na ryzalit główny pałacu od strony dziedzińca, po prawej stronie znajdziemy tam rzeźbę związanego Kozaka, po rzeźbie Turka pozostała tylko noga z łańcuchem). Oboje należeli do ówczesnej elity – kulturalnej i politycznej kraju, Eustachy był nawet jednym z poważniejszych kandydatów na króla. Swoje dzieci wychowywali w duchu patriotyzmu i zaangażowania w sprawy państwa. Pięciu ich synów było uczniami Collegium Nobilium – nowoczesnej szkoły synów magnackich i bogatej szlachty założonej w Warszawie przez pijara Stanisława Konarskiego (1740 r.), wspieranej przez Potockich. Celem szkoły było kształcenie młodego pokolenia Polaków w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za losy kraju i wychowywanie uczniów na przyszłą elitę społeczeństwa.

Nauka w Collegium Nobilium trwała 8 lat, był więc czas nie tylko na kształcenie, ale i wychowywanie. Warto dodać, że Radzyń był ulubionym miejscem wakacyjnego odpoczynku młodych Potockich, w tym Stanisława Kostki i Ignacego, współtwórców Konstytucji 3 maja.

W czasie, gdy formułowano poszczególne artykuły konstytucji, Marianna i Eustachy już nie żyli (zmarli oboje w lutym 1768 r.). Podczas trwających latami działów majątku, Pałac trzykrotnie zmieniał właścicieli (najpierw był nim najstarszy z braci Potockich – Kajetan, potem najwybitniejszy – Kostka Potocki, następnie - także w dobie Sejmu Wielkiego - Jan).

W tym czasie Ignacy oraz Stanisław Kostka byli czołowymi postaciami w życiu publicznym  kraju i należeli do grona najbardziej czynnych działaczy Stronnictwa Patriotycznego w dobie Sejmu Wielkiego, zaangażowanych w prace nad Ustawą Zasadniczą i reformy kraju, szczególnie dotyczące oświaty. 

Urodzony w Radzyniu Ignacy Potocki na Sejmie Rozbiorowym (1773-75)  został członkiem Komisji Edukacji Narodowej. Był nim przez 21 lat (1773 – 1794). Na zlecenie KEN w roku 1774 opracował projekt reform szkolnictwa średniego, którego wynikiem był Przepis na szkoły wojewódzkie, był też inicjatorem i przewodniczącym Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych (1775-1788). Posłował na Sejm Wielki.

Stanisław Kostka od 1782 był posłem i członkiem Rady Nieustajacej, autorem Zasad do poprawy rządu oraz Projektu do reformy rządu. W dobie Sejmu Wielkiego zasłynął jako znamienity mówca, badacze doliczyli się około 300 wystąpień sejmowych.
Obaj bracia Potoccy brali udział w wydarzeniach, które doprowadziły do uchwalenia Ustawy Zasadniczej, Stanisław Kostka był  jednym z założycieli, członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.  Obaj bracia są autorami "O ustanowieniu i upadku Konstytucji Trzeciego Maja".

Warto dodać, że podobnie jak brat wielką wagę przykładał do kształcenia i wychowania młodzieży,  zaangażował się w działalność oświatową, przyczynił się do rozbudowy szkolnictwa, szczególie elementarnego, ale także do powstania Uniwersytetu Warszawskiego. W lutym 1807 r. został Prezesem Izby Edukacyjnej  w Komisji Rządzącej, od 1810 r. był dyrektorem Edukacji Narodowej.  W Królestwie Kongresowym przyjął kierownictwo Wydziału Oświecenia Narodowego Rządu Tymczasowego (później Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego).

Radzyń miał dogodne położenie między Warszawą a Lublinem (Ignacy Potocki był wówczas właścicielem Kurowa – obecnie powiat puławski), był reprezentacyjną siedzibą rodu  i często gościł wybitne osobistości z kręgu rodziny i znajomych Potockich. Jest w dużej mierze prawdopodobne, że osoby tak zaangażowane w życie publiczne jak Ignacy i Stanisław Kostka w okresie ożywionych dyskusji i działań zmierzających do zreformowania kraju, dyskutowały o tym w komnatach pałacu, który był miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Oprac. Anna Wasak Wydział Organizacyjno-Prawny Urzedu Miasta Radzyń Podlaski

SK [ja]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje