R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jest plan rewitalizacji Radzynia Podlaskiego
2017-05-19 11:55:51 Artykuł czytany 603 razy


38 ulic uznanych za obszar zdegradowany, ponad 20 projektów głównych i projekty dodatkowe - jest już plan rewitalizacji Radzynia. Za nami konferencja podsumowująca projekt.


Główne filary to realizacja projektów o wymiarze społecznym - mówi odpowiedzialny za projekt Piotr Janczarek, prezes Lubelskiej Fundacji Inicjatyw Ekologicznych. - W sumie ponad 20 projektów zostało zgłoszonych przez miasto i organizacje działające na jego terenie jako projekty podstawowe, które mogą być realizowane. Z tych działań będą mogły skorzystać osoby w trudnej sytuacji społecznej, niepełnosprawne, bezdomne, ale nie tylko. Realizacja większej części tych projektów będzie olbrzymim sukcesem. Wiemy doskonale, że będzie związana z możliwością dofinansowania z zewnątrz. Jeżeli miasto skutecznie pozyska środki czy z Regionalnego Programu Operacyjnego, czy z innych źródeł, to z pewnością łatwiej będzie i większą liczbę projektów będzie można zrealizować. Jest działanie dedykowane rewitalizacji, konkurs będzie ogłoszony w sierpniu, składanie wniosków we wrześniu. To konkurs w ramach RPO, działania 13.3, dedykowane wyłącznie programom rewitalizacyjnym. Zostało alokowanych ponad 50 mln euro. Te środki będą uruchamiane jako dotacje w ramach konkursu.

Nie tylko środki z dofinansowania, ale i własne czy od zewnętrznych inwestorów. Około 15 - 20 % środków własnych musi się pojawić przy dofinansowaniu unijnym - dodaje Janczarek. - Oczywiście, jest możliwość, że zaangażują się inwestorzy ze środkami prywatnymi.Podczas konferencji podsumowującej plan radna Bożena Lecyk zauważyła, że brakuje działania dedykowanego wyłącznie grupie seniorów, na przykład domu dziennej opieki. - Jako przedstawiciel środowiska seniorów jestem zaskoczony, że tak mało się mówi o problematyce seniorów w naszym mieście, które nie ma żadnej polityki senioralnej - komentuje Dariusz Gałan z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Ze strony twórcy planu pojawił się pomysł włączenia seniorów w projektdziennego domu dla niepełnosprawnych.  Nie mieszajmy tych dwóch spraw- mówi Dariusz Gałan- to będzie jak z domami dziennego pobytu, dla seniorów i dla niepełnosprawnych. Seniorzy wbrew pozorom to nie tylko niepełnosprawni, a tylko ich część, mały procent, ma tak poważne problemy zdrowotne. Trzeba stworzyć globalną politykę senioralną, która uwzględni wszystkich, nie tylko tych zrzeszonych w podmiotach, np. klubach seniora czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek zapowiedział odrębny projekt dotyczący seniorów, który ma mieścić się w pałacu Potockich. Był dyskutowany na środowym posiedzeniu radnych.
- Tu chodzi o wykonanie konkretnego projektu wykonawczego, związanego z zagospodarowaniem korpusu głównego Pałacu Potockich - powiedział burmistrz.

Prawie każde działanie w planie rewitalizacji pośrednio jest skierowane do osób starczych, przekonuje Piotr Janczarek. - Tutaj seniorzy w każdym projekcie, łącznie z tymi dużymi, infrastrukturalnymi, będą mieli możliwość realizowania swoich pomysłów, np. w Oranżerii. Dodaje także, że pomysł stworzenia dziennego domu seniorów mógłby zostać naniesiony na plan rewitalizacji. - Jeżeli byłby konkretny pomysł w postaci wskazania miejsca, budynku i oczywiście wyposażenia, zaplecza, to jak najbardziej. Trzeba tylko pamiętać, że obiekt musi być odpowiednio wyposażony, muszą być odpowiedni instruktorzy, którzy zaangażują się w moderowanie działalności seniorów. Do samych spotkań seniorów mamy już miejsce.

Ta kwestia prawdopodobnie będzie poddana dyskusji podczas piątkowej sesji rady miasta.

KB/Radzyń Podlaski
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoMarzec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

RADZYŃ, 02.03 13:00

VII Międzynarodowy - XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w Ulanie Majoracie

więcej »

RADZYŃ, 02.03 18:00

„Deszczowa piosenka” w Radzyniu

więcej »
3

RADZYŃ, 03.03

Warsztaty fotograficzne

więcej »

RADZYŃ, 03.03

VII Międzynarodowy - XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w Ulanie Majoracie

więcej »
4

RADZYŃ, 04.03

Radzyniacy pobiegną „Wilczym Tropem”

więcej »

RADZYŃ, 04.03

VII Międzynarodowy - XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w Ulanie Majoracie

więcej »
5 6 7 8

RADZYŃ, 08.03

Dzień Kobiet: Moc atrakcji w Radzyniu Podlaskim

więcej »
9

RADZYŃ, 09.03

Dzień Kobiet: Moc atrakcji w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 09.03 18:00

Wystawa Olgi Daniliuk z Białorusi w Radzyńskim Ośrodku Kultury

więcej »
10 11

RADZYŃ, 11.03 16:00

Babski wieczór w Ulanie

więcej »
12 13 14 15

RADZYŃ, 15.03

Działania „Pasy” na drogach powiatu radzyńskiego

więcej »
16 17

RADZYŃ, 17.03 10:00

Wkrótce Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej

więcej »
18

RADZYŃ, 18.03 10:00

Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach

więcej »
19

RADZYŃ, 19.03

Wkrótce sesja Rady Gminy Borki

więcej »
20 21 22

RADZYŃ, 22.03 18:30

Spotkanie autorskie z Markiem Fiedlerem

więcej »
23

RADZYŃ, 23.03

Wystawa na Światowy Dzień Zespołu Downa w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 23.03

Spotkanie autorskie z Markiem Fiedlerem

więcej »

RADZYŃ, 23.03 20:00

Peter J. Birch i Sonia Pisze Piosenki wystąpią w Radzyniu Podlaskim

więcej »
24 25
26 27 28 29 30 31
foto

Ponton Racing 2018
2018-02-26 15:52:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Halo! Nie śpimy! Tylko się budzimy z zimowego snu, bo… Już 23 marca (piątek) w Parku Wodnym Siedlce po raz drugi wystartuje Ponton Racing, czyli wyścigi pontonów...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje