REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Normalność, nie nacjonalizm
2019-04-16 19:03:56 Artykuł czytany 272 razy


Konsumencki patriotyzm, czyli kupowanie rodzimych produktów, to zachowania, które są praktykowane i promowane od lat – najmocniej w krajach wysokorozwiniętych. Powodów, by robić to samo u nas, jest aż nadto. Sposobów też nie brakuje – mówili o tym na konferencji w Senacie RP politycy, urzędnicy i przedsiębiorcy.


„Patriotyzm konsumencki w budowaniu silnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się we wtorek konferencja zorganizowana przez wicemarszałek Marię Koc, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sen. Jerzego Chróścikowskiego i Katolickie Radio Podlasie. Choć ów konsumencki patriotyzm nie ogranicza się tylko do kupowania rodzimej żywności, to właśnie na rolnictwie skupiła się uwaga uczestników. Poza gospodarzami z izby wyższej parlamentu pojawił się minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, byli też prezesi ARiMR i KRUS, dyrektor departamentu rolnego NIK, a także związkowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Oto garść najważniejszych spostrzeżeń z wystąpień prelegentów. 

Senator Chróścikowski mówił o tym, co może zrobić władza państwowa, czyli o rozwiązaniach fiskalnych i prawnych. Podkreślił z naciskiem, że nawet w sprzyjającej otwieraniu granic Unii Europejskiej postawy patriotyzmu konsumenckiego są promowane i wzmacniane – i nie jest to nic anty-europejskiego. Z konkretnych rozwiązań wymienił przede wszystkim jasne określenie w przepisach, co mieści się pod pojęciami „polska firma” i „polski produkt” (co w zglobalizowanym świecie, z przepływami kapitałów i surowców wcale nie jest łatwe), a także wspieranie różnych form promocji, kierowanych zarówno do konsumenta krajowego, jak i zagranicznego. Tutaj mieszczą się rozmaite fundusze promocyjne oraz  znaki pochodzenia i jakości.

Bardzo interesujące wystąpienie, ilustrowane wieloma przykładami „z życia”, miał Michał Rzytki, dyrektor Departamentu Promocji i Jakości Żywności w Ministerstwie Rolnictwa. Zwrócił on uwagę, że w kreowaniu mody na polską żywność państwo, samorządy i firmy nie mogą poprzestawać na finansowaniu telewizyjnych klipów czy gazetowych reklam, ale powinny świecić własnym przykładem. Administracja państwowa i samorządowa, podlegające jej instytucje, czy należące do państwa lub samorządu firmy powinny zwracać uwagę, czym częstują swoich gości. Od „konferencyjnej” wody mineralnej, soków, herbatników i paluszków, poprzez zawartość koszy z owocami, do dań zamawianych w cateringu na dużych imprezach. Wszystko to powinny być produkty krajowe, najlepiej wyprodukowane w bliskiej okolicy. Podparte takim przykładem  namowy, kampanie i reklamy będą miały większą moc przekonywania.

Minister Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że w zglobalizowanym świecie, w którym produkty nawet z odległych kontynentów trafiają do odbiorcy w ciągu kilku dni, Polska nie ma szans konkurować ceną i wielkością produkcji z żywnościowymi potentatami. Nawet na rynku wewnętrznym, gdzie Rumunia próbowała niedawno ustawowych ograniczeń, ale została przywołana do porządku przez Komisję Europejską. Co pozostaje? Konkurować jakością i budować wokół swoich produktów emocjonalną otoczkę. Narracja, klimat, nastrój, wyobrażenia, skojarzenia – to wszystko robi się równie ważne, jak sam produkt. I tego powinniśmy się jak najszybciej w handlu żywnością nauczyć.

Spostrzeżenia z blisko trzydziestoletniej historii najbardziej chyba znanego znaku promocyjnego przedstawił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Teraz Polska. Prowadzone przez fundację badania pokazują, że w preferencjach zakupowych Polaków jakość produktu wyprzedziła wreszcie jego cenę, a na trzecim miejscu znalazło się pochodzenie. Co warte podkreślenia – ten trzeci czynnik uwzględnia już 40 procent konsumentów, a kilkanaście lat temu było to zaledwie 5 procent. Wieloletnie budowanie pozytywnych skojarzeń z polskością przynosi więc efekty. Jest się o co bić, bo na konsumpcję Polacy wydają 400 mld zł rocznie. Im więcej tej sumy zostanie w kraju – tym lepiej dla gospodarki.

W kilkudziesięcioletniej perspektywie skonstruował swoją prezentację także Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków. Branża ta przeszła od 1989 roku długą drogę. Pozbierała się po upadku działających w PRL spółdzielni, a po dekadzie pojawiania się i znikania efemerycznych marek dokonała dużej konsolidacji. Natomiast poprzez wieloletnie programy promocyjne mocno wpłynęła na przyzwyczajenia Polaków: o ile w latach 90. statystyczny Polak wypijał 1-3 litrów soków i napojów owocowych i warzywnych, to teraz jest to prawie 30 litrów. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia państwa, przejawiającego się w preferencyjnej stawce VAT. Stąd tak usilne starania o jej utrzymanie.

Najdalej poza rolnictwo i żywność wyszedł na konferencji główny ekonomista PKN Orlen, Adam Bartosz Czyżewski. Wskazał on konieczność podejmowania długofalowego wysiłku dla wykreowania silnej marki. Bazując na przykładzie swojej firmy podkreślił, że samo przetwarzanie i handel produktami ropopochodnymi to za mało. Orlen „obudował” podstawową działalność masą dodatkowych produktów i usług, zadbał o rozrost sieci poddostawców (miliony sprzedawanych rocznie na jego stacjach hot-dogów składa się wyłącznie z krajowych produktów), pilnuje kwestii środowiskowych i szlifuje wizerunek starannie planowanym mecenatem. Nie tracąc z oczu upowszechniającej się elektromobilności, ulepsza technologię przerobu ropy, rozwiązując np. problemy związane z dodawaniem obowiązkowych biokomponentów.

Zaskakująco podobne były doświadczenia i wnioski Aliny Krawisz, prowadzącej na Kujawach gospodarstwo agroturystyczne Pachotówko. Choć mogłoby się wydawać, że rodzinna firma nie ma nic wspólnego z wielkim paliwowym koncernem, to i tutaj była mowa o uzupełnianiu podstawowej działalności dodatkowymi atrakcjami oraz o poszukiwaniu oryginalnych sposobów na promocję. W tym przypadku są to m.in. kursy plecenia wianków i kwietnych ozdób wnętrz, eventy budowane wokół potraw z gęsi i szeroka współpraca z lokalnymi poddostawcami.AB [ja]
wykop

Komentarze

  • patriot
    2019-04-17 09:58:42

    arrow

    kupiłem 'malucha", popsuł się po 10 km, kupiłem polską pralkę, niecały rok, i lodówkę polar bo serwis i części, serwis się rzeczywiście przydał bo siadły dwa agregaty, wymienione na niemieckie boscha, do dziś lodówka chłodzi,piecyk termet, tragedia, itd., więcej nie kupuję polskich towarów bo nie stać mnie na wyrzucanie pieniędzy w błoto, co najwyżej ziemniaki, bo mięso też nafaszerowane antybiotykami.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.04

9. Dyktando Siedleckie już 1 kwietnia

więcej »

MIĘDZYRZEC, 01.04

Z podwórka na stadion – finał w Międzyrzecu

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.04 15:00

Audycja Muzyczna dla uczniów Szkoły Muzycznej i nie tylko

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.04

Filmowe rekolekcje w NoveKino Siedlce

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.04 10:00

Siedlce: Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Dni Otwarte w ZSP nr 1

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie. Tryptyk polski i Dźwięki, szepty, zgrzyty

więcej »

RADZYŃ, 04.04 10:00

W Czemiernikach będą świętować rocznicę nadania praw miasta

więcej »

SOKOŁÓW, 04.04 18:00

„Opowiemy Ci o Japonii”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04 19:00

„Ach!” - Koncert Katarzyny Groniec w Siedlcach

więcej »
5

PARCZEW, 05.04

Ekstremalna Droga Krzyżowa: Parczew - Ostrów Lubelski

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.04

Wernisaż wystawy Władysława Szczepańskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.04

Ślad - Grzegorza Mroczkowskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.04

Międzynarodowe Targi Pracy i Edukacji w Terespolu

więcej »

MIĘDZYRZEC, 05.04

III Zwykła Niezwykła Droga Krzyżowa w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 05.04

ŁOK: najpiękniejsza kartka wielkanocna wybrana

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Siedlce: Dni Otwarte w ZSP nr 1

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.04

II Międzynarodowe Targi Pracy i Edukacji w Terespolu

więcej »

LUBARTÓW, 05.04 10:00

Posadź swoje drzewo

więcej »

SOKOŁÓW, 05.04 18:00

Krzysztof Zanussi w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.04 20:00

Mińsk Mazowiecki: Ekstremalna Droga Krzyżowa

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.04

Siedlce: Zawody o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Gimnastyce Sportowej

więcej »

RADZYŃ, 06.04

Jubileusz 20 - lecia Teatru Straszydełka

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.04

Biała Podlaska: 6 kwietnia - Sprzątanie miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.04

Gdzie jesteś… Ewo?

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.04

Dzień Skupienia w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego

więcej »

ŁUKÓW, 06.04

Święto piłki siatkowej w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 06.04

Aktywni Węgrów pobiegną dla Stasia

więcej »

RADZYŃ, 06.04

52 wystawców na Radzyńskim Kiermaszu Wielkanocnym

więcej »

LUBARTÓW, 06.04 10:00

Posadź swoje drzewo

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.04 19:00

„Gdzie jesteś… Ewo?” - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.04

Siedlce: Rekolekcje Akademickie

więcej »

ŁUKÓW, 07.04

Kreatywne Kobiety z Łukowa zapraszają na targi

więcej »

ŁUKÓW, 07.04

Święto piłki siatkowej w Stoczku Łukowskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04

Minuty i sekundy. Smykofonia na Mazowszu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04

XV Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów Między Wierszami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04

Quest „Siedlecka droga do niepodległości” - nowa gra miejska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04

Wiosna na polu i w ogrodzie

więcej »

SOKOŁÓW, 07.04 15:00

Smykofonia: „Minuty i sekundy”

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.04

Z Bogiem wszystko jest możliwe

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.04 12:00

188. rocznica Bitwy pod Iganiami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.04 19:00

„Ta cisza to ja...” już 8 kwietnia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.04

Mammobus w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.04

Koncert wiosenny w MOK - u

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.04

VI Gminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.04 11:00

„Wojciech Młynarski, czyli róbmy swoje” - wykład Igora Pogorzelskiego dla słuchaczy SUTW

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.04

Warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.04

II Miejski Konkurs Kaligraficzny „Sztuka pisania”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.04 10:00

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.04 11:00

Powitanie wiosny przez słuchaczy SUTW

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.04

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Łukowie

więcej »

GARWOLIN, 12.04

Sulbiny: Ekstremalna Droga Krzyżowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.04

Siedlce: Ekstremalna Droga Krzyżowa

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.04

VIII Kiermasz Wielkanocny w Janowie Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.04

6. Drohiczyńska Nocna Droga Krzyżowa dla Mężczyzn

więcej »

GARWOLIN, 12.04

Z Łaskarzewa też pójdą w EKD

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.04

Nocna Droga Krzyżowa w Tucznej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 12.04

Ekstremalna Droga Krzyżowa (rejon Międzyrzec Podlaski)

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.04

Siedleckie Targi Pracy po raz XVI

więcej »

RYKI, 12.04 18:00

Dęblin: Ekstremalna Droga Krzyżowa

więcej »

LUBARTÓW, 12.04 18:30

Wernisaż i koncert w Kocku

więcej »

ŁUKÓW, 12.04 20:45

Kino Łuków na weekend

więcej »

GARWOLIN, 12.04 21:00

Żelechów: Ekstremalna Droga Krzyżowa /zapowiedź/

więcej »
13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.04

Jarmark Wielkanocny w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.04

Wielkopostne czuwanie w Sławatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04

Piknik Ekologiczny nad Zalewem „Muchawka”

więcej »

ŁOSICE, 13.04

Jarmarkowa sobota w Łosicach

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.04

W Siemiatyczach będzie Kiermasz Wielkanocny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 10:00

Dzień skupienia członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 13:00

Stanisław Michalkiewicz w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 18:00

Koncert Barfly Akustik i B6

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 18:00

Barfly Akustik & B6 - Siedlecka Fala Dźwięku

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.04

Siedlce: Miejska Droga Krzyżowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 14.04

Przemyślenia Wielkanocne w Rzeczycy

więcej »

ŁUKÓW, 14.04

Gmina Łuków: Jarmark Wielkanocny już w niedzielę

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.04

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.04

Spektakl - Jasne Światło w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.04

WITEK MUZYK ULICY wystąpi w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.04 11:00

Biała Podlaska: „Święta, święta”

więcej »

ŁUKÓW, 14.04 17:00

Pokutna Droga Krzyżowa w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.04 17:00

Niedziela Haendel(owa) z Kwartetem Smyczkowym Aleksandria

więcej »

WĘGRÓW, 14.04 17:00

„MYŚLEĆ SERCEM - Papieskie inspiracje”

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.04

Łuków: konsultacje w sprawie miejskiej komunikacji

więcej »

ŁUKÓW, 15.04

Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Łukowa

więcej »
16

GARWOLIN, 16.04

Garwolin: Koncert „Wiara nadzieja miłość” w wykonaniu młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.04

Druga edycja warsztatów biblijnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.04 19:00

„Homesick | Sick Home” - spektakl taneczny Bartka Woszczyńskiego

więcej »
17

GARWOLIN, 17.04

Bus „Nowej Piątki” przyjedzie do Borowia

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.04

Droga krzyżowa ulicami Siemiatycz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04 10:00

Sadzenie lasu

więcej »

MIŃSK MAZ., 17.04 18:30

Spotkanie w bibliotece z Krzysztofem Zanussim

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.04

ŁOK: Eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.04 10:00

Msza Święta Krzyżma w siedleckiej katedrze

więcej »
19 20 21
22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.04

Finał Ligi Ministranckiej

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.04

Lifting - Monodram Jolanty Żółkowskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »

WŁODAWA, 24.04

Spotkanie z ornitologiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.04 17:00

Koncert „Poznajemy instrumenty”

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.04

Zapisy na Biegi 3-Majowe już trwają

więcej »

Nasze klimaty, 25.04

I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.04

XXIV Miejski Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Siedlce 2019. Kategoria – TEATR

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 25.04 10:00

Debata rolnicza w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.04 18:00

„Lalki” - wernisaż wystawy fotografii Włodka Pawłowa

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.04

ŁOK: wystawa Marcina Ziółkowskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 26.04

Spotkanie z historykiem Arturem Rogalskim

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.04

Pejzaże Muzyki Polskiej - Koncert z okazji 35-lecia Grupy Muzycznej LIMBOS

więcej »

MIĘDZYRZEC, 27.04

Bieg z jajem i zawody strongman

więcej »

SOKOŁÓW, 27.04 10:00

Sokołów Podlaski: 25 lat Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

RADZYŃ, 27.04 10:00

Ruszyły zapisy na Castorian Extreme Race w Czemiernikach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.04 19:00

Marcin Styczeń wystąpi w Siedlcach

więcej »
28

WŁODAWA, 28.04

XX Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Hańsku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.04

Koncert charytatywny dla Filipka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.04

Trwają zapisy na V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking

więcej »

WĘGRÓW, 28.04

Międzynarodowy Dzień Tańca w Węgrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.04 17:00

Koncert Jubileuszowy Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »
29 30

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 30.04

Godzina dla Ziemi WWF. W Białej Podlaskiej gasimy światła!

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Rozpocznij pracę w firmie Addit
2019-04-18 17:37:45 Kategoria:

Jako firma Addit jesteśmy jednym z największych producentów elementów i maszyn z blach w Europie. Na rynku istniejemy od 25 lat. Nasz zespól składa się z 700 osób....

więcej »
foto

Jakie jest nowoczesne biuro? Trendy w aranżacji biura w...
2019-04-17 11:30:58 Kategoria:

Polscy pracodawcy przykładają coraz większą wagę do tego, jak wyposażenie biura wpływa na efektywność pracy zatrudnionych w nim osób. Wykorzystują liczne badania...

więcej »
foto

Okna VITO Polska i program „Czyste Powietrze”
2019-04-16 09:27:17 Kategoria:

Masz w swoim domu stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe? Dbanie o środowisko jest dla Ciebie ważne? Chcesz odzyskać fundusze, które zainwestowałeś w...

więcej »

Interpretacje podatkowe – fiskalna puszka Pandory
2019-04-15 09:02:44 Kategoria:

Wprowadzenie instytucji interpretacji prawa podatkowego w założeniach miało podnieść rangę i powagę tej gałęzi prawa oraz zbudować wiarygodny i przychylny wizerunek...

więcej »