R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Nowa jakość na dęblińskim niebie
2017-11-10 12:55:11 Artykuł czytany 579 razy


Formalnie ciągle nie odebrane, więc MON jeszcze się nimi nie chwali. Ale są już w komplecie, a z nieoficjalnych wieści wynika, że wreszcie spełniają wszystkie wymagania. Nowe szkolne odrzutowce M-346 Bielik mają wprowadzić nową jakość do szkolenia polskich pilotów wojskowych.


Miłośnicy lotnictwa wojskowego, dysponujący odpowiednio mocną optyką, mają dziś (10 listopada) co fotografować. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podaje, że najnowsze nabytki Sił Powietrznych mają zarezerwowaną przestrzeń powietrzną koło Dęblina na prawie cały dzień. To ostatnie testy przed ich formalnym przyjęciem do służby.

Program wdrażania następców starych Iskier zaliczył krępujący falstart. Pierwsze dwa przyleciały już rok temu, ale większość czasu przestały w hangarach. Oprogramowanie ich komputerów pokładowych nie spełniało bowiem wszystkich wymogów dotyczących symulacji uzbrojenia. Polska odmówiła więc ich odebrania. Producent obiecał, że kolejnych sześć egzemplarzy będzie już dokładnie odpowiadało specyfikacji, a do tych pierwszych wgra się stosowne aktualizacje. Miało to nastąpić do końca listopada tego roku i wygląda na to, że włoski koncern Leonardo tym razem obietnic dotrzyma. Wszystkie osiem samolotów jest już w Dęblinie, a z nieoficjalnych wiadomości wynika, że ich wyposażenie pokładowe spełnia oczekiwania wojska. Na ukończeniu są też próby odbiorcze symulatorów naziemnych. Cały system szkoleniowy powinien być odebrany do końca roku.

Umowę na dostawę nowych samolotów szkolenia zaawansowanego podpisano w lutym 2014 roku. Jest warta ponad 1,4 mld zł brutto. Wobec opóźnień w realizacji, Polska prawdopodobnie naliczy dostawcy kary umowne. Niezależnie jednak od tych rozliczeń, nowy sprzęt będzie dla Sił Powietrznych dużym skokiem. Pozwoli bowiem wyeliminować (a przynajmniej bardzo ograniczyć) bardzo kosztowne szkolenia pilotów bojowych w USA.

AB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Ryki

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje