R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczniowie od Kickiego na dęblińskim poligonie
2019-05-10 18:43:19 Artykuł czytany 126 razy


W ramach realizacji Pilotażowego Programu wspierania szkół ponadimnazjalnych prowadzących Certyfikowane Piony Wojskowych Klas Mundurowych, uczniowie Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego uczestniczyli w 5-dniowym obozie, którego organizatorem było Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.


5 maja uczniowie „od Kickiego” skoszarowani zostali w Twierdzy Dęblin i rozpoczęli intensywny proces szkolenia obejmujący m.in.: szkolenie strzeleckie, elementy taktyki, terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, łączności i pomocy przed medycznej. Realizowano także zajęcia inżynieryjno-saperskie, a także z powszechnej obrony przeciwlotniczej i ochrony przed bronią masowego rażenia.

 Prowadzone na najwyższym poziomie zajęcia poligonowe realizowane były na terenie dęblińskiej Twierdzy, a także na Zajezierzu, gdzie od pierwszego dnia szkolenia, pod okiem doświadczonych instruktorów uczniowie „szlifowali” swoje umiejętności wojskowe.

Uczestniczący w zajęciach Jakub Jurkiewicz stwierdza: poligon w Dęblinie, to co wydarzenie na które czekaliśmy od dawna (…) coś takiego nie dzieje się co dzień. Wyposażeni w karabinki KBK-AKMS i w pełnym umundurowaniu młodzi adepci wojskowości przeżywali swoją przygodę życia. Po szkoleniu realizowanym w szkole zajęcia wojskowe, jak i posługiwanie się bronią nie było dla nich czymś nowym, jednak warunki skoszarowania na terenie patronackiej jednostki wojskowej, jak i całodzienne obcowanie z bronią wymagało nabycia nowych kompetencji i umiejętności.

Prowadzący zajęcia instruktorzy CSIL-u podkreślali, że uczniowie „od Kickiego” doskonale radzili sobie podczas zajęć realizowanych zgodnie z programem MON na wojskowych obiektach szkoleniowych. Widać dokładnie, podkreślali instruktorzy, że uczniowie, znają podstawy wojskowego rzemiosła, a ich umiejętności wymagają ciągłego doskonalenia.

Niezwykle bogata oferta zajęć zaproponowana uczniom podczas zajęć poligonowych sprawiła, że część z uczniów chciałaby na dłużej zagościć na dęblińskich obiektach wojskowych. Teoretyczny i praktyczny proces kształcenia realizowany podczas zajęć w szkole jak i podczas zajęć „poligonowych” realizowanych dzięki wsparciu CSIL, sprawia, że uczniowie sobieszyńskiej szkoły coraz częściej jako drogę życiową wybierają przygodę z mundurem, wypełniając jedno z głównych założeń programu jakim jest podniesienie zdolności obronnej państwa.

Ważnym elementem tego rodzaju obozów szkoleniowych, jest również integracja grupy, która współpracując, nie rywalizując sumiennie starała się wypełniać polecania instruktorów. Wzajemną pomoc można było również zaobserwować podczas zajęć ze składania i rozkładania broni, a także jej konserwacji.

Podsumowując pięciodniowe zajęcia realizowane przez kadrę instruktorską Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie można sparafrazować słowa piosenki jednego z raperów. Uczniowie „od Kickiego”: grali z pierwszą ligą, gdy pędzili przez poligon.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Wojciech Niedziółka

DJ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Ryki

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje