R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ciechanowiec: zbiornik wodny już po rewitalizacji
2020-07-06 16:49:42 Artykuł czytany 523 razy


Na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w poniedziałek, 6 lipca odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie inwestycji „Remont młyńskiego zbiornika wodnego”.


W wydarzeniu tym uczestniczyli m.in. Michał Woś - Minister Środowiska, Aleksandra Szczudło - poseł RP, Joanna Kopczyńska - Zastępca Prezesa Wód Polskich, Joanna Skrzypiec - Zastępca Dyrektora Wody Polskie, Małgorzata Bogucka-Szymalska – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ, Agnieszka Szymula - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, Bogdan Zieliński - Starosta Wysokomazowiecki, Eugeniusz Świecki - Burmistrz Ciechanowca, Dyrekcja i pracownicy Muzeum. Duchowieństwo reprezentował ks. Tadeusz Kryński proboszcz parafii pw. Trójcy Św. w Ciechanowcu.

Dorota Łapiak, dyrektor muzeum witając gości mówiła:  – Dziś przed nami odkrywa się piękny obraz odrestaurowanego zbiornika wodnego, nazywanego dworskim stawem. Staw, podobnie jak drewniany młyn zostały założone w drugiej połowie XIX wieku przez hrabiów Starzeńskich. Instalacja ta pozwala prezentować w muzeum pracę wodnego młyna, co jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem unikalnym, a tym samym atrakcją i dumą muzeum - podkreśliła.

- To niewielki projekt, który zmienia bardzo wiele - mówiła Joanna Kopczyńska, Zastępca Prezesa Wód Polskich. Podkreślała, że młyny to świadectwo kultury materialnej i tego, że człowiek zawsze wykorzystywał wodę. Przypominała, że w pierwszej ustawie wodnej z 1922 roku znajdowały się zapisy dotyczące siły wody, a więc wody, która napędzała młyny.

- Woda jest czymś absolutnie kluczowym z perspektywy ochrony środowiska - przypominał minister Michał Woś i podkreślał, że rząd Zjednoczonej Prawicy popiera takie inwestycje i je realizuje. Zwracał uwagę, że cieszą wszystkie inwestycje, duże i małe, a inwestycja w Ciechanowcu nie tylko pełni rolę retencyjną, ale też cieszy oko w tak ważnym miejscu jakim jest na mapie kraju Muzeum Rolnictwa.
Dziękując za zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji poseł Aleksandra Szczudło podkreślała, że Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to perełka i wizytówka całego regionu. Uroczystość uświetnił występ zespołu Skowronki z Brańska, na stawie pływała też łódka pasażerami w epokowych strojach. Obecni na tej uroczystości nie szczędzili słów zachwytu nad muzeum, do którego każdy chętnie wraca.

 Inwestycja pod nazwą „Remont młyńskiego zbiornika wodnego i jego odpływu oraz konserwacja gruntowna rzeki Nitka na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie” wykonana została przez Wody Polskie. Wartość robót brutto zgodnie z złożoną ofertą wyniosła 348 923,68 zł. Przepływająca przez muzeum i zabytkowy park rzeka Nitka, nazywana też Ciekiem spod Klukowa, tworzy zbiornik wodny, którego nurt powinien poruszać młyńskie koło. Zamulony zbiornik od kilku lat nie magazynował wystarczającej ilości wody i nie spełniał swojej roli, konieczne było jego oczyszczenie. Zadanie zrealizowano przy współpracy Wód Polskich i Muzeum Rolnictwa. Muzeum opracowało niezbędną dokumentację, Wody Polskie ją sfinansowały. Renowacja przyniosła efekty praktyczne i wizualne, choć po drodze nie brakowało niespodzianek, jak choćby znalezione w stawie niewybuchy. Zwieńczeniem inwestycji było przecięcie wstęgi, które odbyło się 6 lipca.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

ABol  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna do Błogosławionych Męczenników Podlaskich na...
2021-01-13 14:10:53 Kategoria:

Od 14 do 23 stycznia w godz. 19:30-21:00 na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie transmitowana Nowenna do Męczenników Podlaskich.

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »
foto

Zmiany w rozliczeniach podatkowych za 2020 rok
2021-01-15 08:20:06 Kategoria:

Na początku każdego roku przystępujemy do rozliczenia podatkowego za ostatnie 12 miesięcy. I choć w ostatnim czasie całość odbywa się w sposób dalece prostszy jak...

więcej »
foto

Co warto kupić na prezent na walentynki dla swojej...
2021-01-15 08:14:32 Kategoria:

Cóż może być piękniejszego, niż miłość? To ona nas uskrzydla, dodaje sił i pozwala na optymistyczne spojrzenie na świat. Swojej drugiej połówce warto mówić...

więcej »
foto

Domek w Chorwacji, apartament tuż przy plaży we...
2021-01-15 08:08:58 Kategoria:

Z racji problematycznej sytuacji epidemicznej, wielu polskich turystów musiało zrezygnować z wyjazdów zagranicznych w 2020 roku. Polskie biura podróży masowo odwoływały...

więcej »
foto

Sprawdź, jakie sklepy otwarte są w Galerii Siedlce
2021-01-07 16:29:43 Kategoria:

W związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu galerii handlowych w Galerii Siedlce otwarte są tylko niektóre punkty usługowe oraz sklepy.

więcej »

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje