R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co z lądowiskiem przy szpitalu w Siemiatyczach?
2019-07-16 14:59:43 Artykuł czytany 3069 razy


Wojewoda Podlaski skieruje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę celem wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwej uchwały podjętej przez Radę Miasta Siemiatycze. Niespełna 2 lata temu lądowisko przy szpitalu oddano do użytku, po wprowadzeniu niedawnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego istnieje zagrożenie, że śmigłowce LPR nie będą mogły lądować przy szpitalu.


Jak informuje Biuro Wojewody Podlaskiego - uchwała Nr VIII/47/19 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze wpłynęła do organu nadzoru w dniu 24 maja 2019 r. i z urzędu poddana została analizie pod względem zgodności jej postanowień z przepisami prawa. W wyniku kontroli uchwały ustalono, że jej zapisy naruszają przepisy obowiązującego prawa. W ocenie organu nadzoru w przedmiotowej uchwale nie uwzględniono uwarunkowań wynikających z funkcjonowania w sąsiedztwie terenu objętego planem miejscowym lądowiska przyszpitalnego dla śmigłowców „Siemiatycze-Szpital” (LPR: H611 Siemiatycze).

Ze względu na upływ 30 dniowego terminu na stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały, w najbliższym czasie organ nadzoru skieruje w niniejszej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, celem wyeliminowania wadliwej uchwały z obrotu prawnego – czytamy w piśmie, które wpłynęło do redakcji KRP.

O utrzymanie działającego lądowiska zabiega siemiatycki szpital i starostwo, bo zdaniem tych organów, wprowadzone zmiany mogłyby spowodować poważne utrudnienia w bezpiecznym funkcjonowaniu lądowiska, a niewykluczone, że nawet czasowe zawieszenie lotów z lądowiska lub zamknięcie przyszpitalnego lądowiska, które należy do siemiatyckiego szpitala powiatowego.

Siemiatycki szpital w 2017 roku gruntownie zmodernizował przyszpitalne lądowisko dostosowując je do lotów nocnych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko 1 milion złotych, kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych to ponad 750 tys. zł. Nowoczesne lądowisko zapewniło warunki odpowiednie do pracy ratownikom z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i znacznie szybszy transport chorych do szpitali specjalistycznych w całym kraju.

Jestem przekonany, że lądowisko będzie funkcjonowało, uspokaja wicestarosta siemiatycki Marek Bobel. Zrobimy wszystko co jest możliwe, by przyjęta uchwała Rady Miasta Siemiatycze nie utrudniła korzystania z lądowiska. Nie dopatruję się tutaj celowego działania, ale sygnalizowaliśmy, że przyjecie planu w tej formie, jaki zaproponowała Rada Miasta Siemiatycze spowodować może utrudnienia funkcjonowania, a nawet może dojść do sytuacji, że Urząd Lotnictwa zabroni lądowań. Rozmawialiśmy a Panem Burmistrze, ale nie wysłuchał naszych próśb, dlatego SP ZOZ zwrócił się do Wojewody Podlaskiego. Wojewoda dopatrzył się naruszeń przepisów i podjął decyzję o skierowaniu sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zapewne uchyli tę uchwałę – przekonuje wicestarosta.

Uchwała z pewnością jest ważna z punktu widzenia miasta dodaje Marek Bobel, ale lądowisko jest tu potrzebne, modernizowaliśmy je, rozbudowywaliśmy, ono tu musi być.

Czasem lądowisko użytkowane jest kilka razy dziennie tłumaczy dyrektor SP ZOZ Andrzej Szewczuk, czasem raz w tygodniu, ale nawet jeśli byłoby potrzebne tylko raz w roku, by uratować komuś życie, oczywiste jest, że to lądowisko jest potrzebne.

Jak tłumaczy dyrektor SP ZOZ, szpital mając wszystkie potrzebne pozwolenia i decyzje, zbudował lądowisko, a kiedy miasto rozpoczęło konsultacje w pierwszej fazie nie brał w nich udziału, bo nie chciał niczego zmieniać. SP ZOZ zabrał głos w tej sprawie, w chwili, gdy piloci lądujących przy szpitalu śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zaczęli zgłaszać, że na ich ścieżce zejścia budowany jest dom, a jego powstawanie może wkrótce uniemożliwić lądowania. W związku z tymi uwagami szpital i powiat włączyły się w prowadzone w mieście konsultacje. Jak twierdzi dyrektor SP ZOZ ich uwagi nie zostały uwzględnione. W uchwale zapisano co prawda, że działki wokół lądowiska mogą być przeznaczone na cele medyczne, taki zapis powoduje, że szpital może je wykupić, jednak dyrektor zaznacza, że szpital nie chce kupować działek, a wnioskuje, by nie budowano na nich budynków o wysokości zagrażającej lotom.

Uchwała zmiatająca plan zagospodarowania przestrzennego części miasta  17 maja (br.) została jednogłośnie przyjęta przez Radę Miasta, przed głosowaniem burmistrz Piotr Siniakowicz poinformował, że uwagi wniesione przez SP ZOZ  i zainteresowanych mieszkańców po części zostały uwzględnione – uwagi te zostały tak wypośrodkowane, by nie stworzyć nikomu, ani krzywdy, ani problemu, żebyśmy nie musieli się za jakiś czas znów nad tym  pochylać.

O dalszych losach siemiatyckiego lądowiska będziemy informować państwa na bieżąco.

O temacie tym pisaliśmy m. in. tutaj: http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/o-czym-radzili-siemiatyccy-radni-na-ostatniej-sesji-roku-2018-2886c.html

http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/burzliwa-dyskusja-o-ladowisku-przy-szpitalu-294af.html

Relacja z otwarcie lądowiska:
http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/ladowisko-przy-szpitalu-w-siemiatyczach-juz-otwarte-21c47.html


Źródło: Powiat Siemiatycki, Archiwum
Foto: Powiat Siemiatycki, Wojciech Zaremba


ABol  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Monika
  2019-07-20 08:11:16

  arrow

  Ciekawe co by Państwo mówili jakby wam na działce nagle chcieli wprowadzić zakaz i wytyczne budowania domu. Wszystko zależy od punktu siedzenia. Lotnisko jest, powstało i za czyjeś błędy właściciele działek sąsiadujących mają płacić?

 • Bacik
  2019-07-20 08:09:27

  arrow

  Opieka zdrowotna w powiecie to kpina. Szpital dno. Pogotowie- 80% emeryci . Teraz Lotnicze Pogotowie nie przyleci. A w radzie?! Ratownik z pogotowia, pielęgniarka że szpitala, policjant. Wszyscy pupile burmistrza do wyciskania guzika w głosowaniu. Mieszkańcy Dziękujemy

 • gość
  2019-07-20 00:11:10

  arrow

  dla niektórych to potrzebny, ale psychiatryk

 • Do goscia
  2019-07-19 17:04:34

  arrow

  Ale żeby walczyc z budowa basenu,...a widzisz ja to dziala w obie strony. Basen tez ma sluzyc wszystkim mieszkancom. Burmistrz nie buduje go za publiczne pieniadze do prywatnych celow.a szpital bez dobrych specjalistow to tylko budynek, raczej wykanczalnia. I tak wszyscy chorzy musza do specjalistow jezdzic do innych szpitali.i placic prywatnie. A trzeba udawac, ze się cos robi, przy okazji mozna ttroche kasy wyprowadzic, jak kiedys z zozu, np na " paliki".

 • Do goscia
  2019-07-19 17:04:32

  arrow

  Ale żeby walczyc z budowa basenu,...a widzisz ja to dziala w obie strony. Basen tez ma sluzyc wszystkim mieszkancom. Burmistrz nie buduje go za publiczne pieniadze do prywatnych celow.a szpital bez dobrych specjalistow to tylko budynek, raczej wykanczalnia. I tak wszyscy chorzy musza do specjalistow jezdzic do innych szpitali.i placic prywatnie. A trzeba udawac, ze się cos robi, przy okazji mozna ttroche kasy wyprowadzic, jak kiedys z zozu, np na " paliki".

 • Pytanie
  2019-07-18 09:37:59

  arrow

  Co z radiem zet miało być 21 lipca w Siemiatyczach tak było napisane na stronie urzędu miasta. Sprawdzałem mapę trasy będzie w Węgorzewie. Może ktoś to wyjaśni?

 • Re
  2019-07-18 08:35:48

  arrow

  Może cześć radnych też zastraszal albo uzależnil od siebie dając pracę co na to samo wychodzi. To styl rządzenia dyktatora. Natomiast rzeczywiście w głowie się nie mieści żeby taka uchwałę poprzeć.

 • gość
  2019-07-18 07:27:57

  arrow

  A czemu Bronki są takie głupie?

 • pacjent
  2019-07-17 23:02:04

  arrow

  Nikt nie rozumie, że to lądowisko jest potrzebne dopóki nie będzie tym pacjentem. JEST NIEZASTĄPIONE. Ja wiem! Dziękuję!

 • Joanna
  2019-07-17 22:51:15

  arrow

  To się nie mieści w głowie, żeby Burmistrz i radni działali na szkodę mieszkańców!!!

 • Janusz
  2019-07-17 22:29:15

  arrow

  Bronka ty tł.....

 • Bronka
  2019-07-17 20:50:34

  arrow

  Nowoczesne?! A co tam jest nowoczesnego na tym ladowisku? Jakas automatyka, magnes, który ściąga śmigłowiec na ziemię??... No bez żartów za co ten 1 milion ja się pytam????

 • siemiatyczanka
  2019-07-17 20:45:48

  arrow

  Dokąd trwać będzie ten siemiatycki marazm? 5 lat nie wytrzymamy

 • wujo
  2019-07-17 20:21:05

  arrow

  A dlaczego siemiatycka sz.... milczy i nie broni swojego mocodawcy. Rozumiem BRAK ARGUMENTÓW. Niestety jak we wszystkim

 • 3
  2019-07-17 14:16:10

  arrow

  Jedna uwaga atki na szpital w mieście to standard,pomaga w tym głos Siemiatycz ale czy oczerniac dyrektora szpitala czy starostwo bo lekarze czy pielęgniarki prezentują niski poziom moralny brak wrażliwości i kultury osobistej. Niech sami odpowiadają za siebie a poza tym większość z nich popiera burmistrza który atakuje szpital Coś tu nie tak. Dla mnie to sabotaż i piąta kolumna.

 • Pioruśpan
  2019-07-17 12:27:22

  arrow

  A co na to miejskie niemotki, przecież w tej radzie miasta są: pielęgniarka, ratownik medyczny, technik rtg, policjant. NIE DOCIERA? Kupa ubezwłasnowolniona??????? WSTYD I ŻENUA

 • as
  2019-07-17 12:05:57

  arrow

  Decyzja Rady Miasta to jedno, a kolejna rzecz to jakim trzeba być idiotą żeby budować dom na linii zejścia śmigłowca. Ludzie igrają z życiem swoim i innych.

 • Gość21
  2019-07-17 11:51:12

  arrow

  Nie wiem co musi się stać żeby przestali wybierać tego pajaca w wyborach... Może w końcu coś by się zmieniło. Ludzie są zaślepini, to jest straszne. Siemiatycze powoli upadają na dno, on tylko dla swojaków "robi dobrze" reszta mieszkańców się nie liczy... działa tylko we własnym interesie :) Głupi wywóz śmieci podrożał. Żenada... Nie wspominając już o reszcie... W Białymstoku jest taniej żyć niż w tej dziurze...

 • fujarka
  2019-07-17 11:12:43

  arrow

  Przekorą - na złość, daleko się nie zajedzie. Piotrze "nie idź tą drogą". Widać już gołym okiem, że zaczynasz walczyć ze wszystkimi. To droga donikąd, szczególnie dla Ciebie.

 • Do do wszystkich
  2019-07-17 10:35:08

  arrow

  Apel dobry i zgadzam się. Ale w jaki sposób czarny Piotruś wygrał te wybory manipulacja obietnicami fajerwerki gorąca czekolada i kasztanani zastraszaniem usuwaniem ludzi którzy odważyli się mieć swoje zdanie zrywaniem plakatów wyborczych konkurencji obcinaniem głów konkurencji, kiełbasa wyborcza oczernianiem innych?? Tak się nie uprawia polityki bo to dobro wspólne tak uprawia się politykę aby tylko sobie zapewnić stołek a reszta jak bedzie??? I dlatego tak jest. Ludzie krzywo się na siebie patrzą obgaduja nie ma żadnej wspólnoty. To efekt jego rządów i jeśli tego się nie zatrzyma będzie gorzej??

 • Tox
  2019-07-17 09:07:15

  arrow

  Właśnie zdanie , które nie jest na rękę niektórym to teraz hejt ?
  Ha ha ha żenada

  Na taczkę i wywieźć czarnego Piotrusia do Hajnowki skąd przybył 😃

 • Tox
  2019-07-17 09:07:14

  arrow

  Właśnie zdanie , które nie jest na rękę niektórym to teraz hejt ?
  Ha ha ha żenada

  Na taczkę i wywieźć czarnego Piotrusia do Hajnowki skąd przybył 😃

 • 😀
  2019-07-17 09:04:42

  arrow

  Do wszystkich Miło to było kiedyś . Tu nikt nie hejtuje tylko prawde pisze. A lizusom dziekujemy

 • Do wszystkich
  2019-07-17 09:00:56

  arrow

  Ja mam apel. Prawie wszystkie komentarze to hejt. Bądźmy dla siebie miłi. Mieszkańcy Siemiatycz wybrali P. Burmistrza i radę. To ich wybór. Oczywiście można się nie zgadzać, ale nie HEJTOWAĆ!

 • !!!
  2019-07-17 08:48:10

  arrow

  Czarny Piotruś...

 • ja
  2019-07-17 08:44:41

  arrow

  Piotruś robi sobie jaja z mieszkańców.
  W głosie Siemiatycz za który Pan burmistrz płaci redaktorzy mizerni piszą artykuł o szpitalu- ZENADA.
  A może Pan redaktor głosu Siemiatycz napisze o Przedsiebiorstwie Komunalnym.......wynagrodzenie Rady Nadzorczej..... wynagrodzenie Pana Prezesa PK no i jakie Pan Burmistrz przyznał premie dla Prezesa PK za rok 2018r.
  Dopiero będzie jadka......

 • ?
  2019-07-17 08:38:37

  arrow

  A co będzie jak ktoś bliski Pana burmistrza znajdzie się w sytuacji której właśnie transport helikopterem będzie ostatnia szansa? Sposób w jaki uprawia politykę jest już bardzo niebezpieczny prosze poczytać biografie dyktatorow wiele podobieństw i trzeba zacząć się obawiać o stan zdrowia psychicznego już nie tylko duchowego tego Pana? Nie można się mscic niszczyć ludzi jeśli ktoś inaczej myśli nie można narażać mieszkańców na niebezpieczeństwo. Trzeba być złym i zwyrodnislym człowiekiem żeby nie powiedzieć że lotnisko to bardzo dobre działanie starostwa i dyrekcji szpitala.

 • siemiatycki pajacyk
  2019-07-17 08:37:07

  arrow

  Zobaczcie w jakim ekspresowym tempie pod rządami tego małego Piotrusia, Siemiatycze staczają się na dno. mały człowieczek z kompleksami

 • Siemiatyczanka
  2019-07-17 07:44:28

  arrow

  Głos Siemiatycz czyli TUBA PROPAGANDOWA sinego już wczoraj pisała o szpitalu , oczywiście w samych czarnych barwach . Ręka rękę myje 😕
  Jaka Gazeta tacy dziennikarze ( tzn pseudo , bo z dziennikarstwem maja tyle wspólnego co ja z baletem )

  Kiedy ta klika na czele z burmistrzem pójdzie na dno ??? Coraz więcej ludzi przegląda na oczy , ale ciagle jeszcze mało .
  Halo Siemiatycze budzimy się , bo niedługo nic z miasta nie zostanie . A przepraszam ruiny po basenie i fabryka batoników ( kiełbasa wyborcza dla ciemnoty )

 • Stasio
  2019-07-17 07:37:10

  arrow

  Przecież wiadomo , ze Siniakowicz będzie utrudniał wszyxtko to , co wiąże się ze szpitalem , bo to należy pod Starostwo. Kosztem mieszkańców ? Mam nadzieje Piotruś , ze kiedyś przyjdzie Ci za te Twoje świństwa , chamstwo , kłamstwa , butę zapłacić !! Nikt nie może być bezkarny !!! A później taka wielka radna Melania będzie narzekać na szpital i ujadać . Obłuda i zakłamanie , mówiąc krótko hipokryzja !!!

 • Mała Zakąska
  2019-07-17 05:14:49

  arrow

  Radni głosują jak Pan kazał. PEwnie nawet nie wiedzieli co przeglosowuja tacy Wielcy i niezakompleksieni. Będą tak robić, bo własny interes nad dobro mieszkańców. Jeden już córce mieszkanie dostał,drugi prace w urzędzie , trzecia pracę na etacie w szkole , czwarta w zlobku itp. Itd.

 • Kieliszek
  2019-07-17 05:06:44

  arrow

  Liczy się tylko jego wizerunek i ilość lajkow. Piotruś był na rybach to ważna wiadomość dla mieszkańców. Imprez na Wiekowej,lało I brak ludzifotki haki Piotruś piknik zrobił chociaż był tylko na otwarciu. Ha, ha miejmy nadzieję, ze jego koniec zaczął się odliczać. Narcyzm to bardzo zły ustrój polityczny dla miasta. A poropo lądowiska to ratownik i policjant radni tez byli za guru?

 • gość
  2019-07-16 21:47:26

  arrow

  Ignorancja chorych i najsłabszych to domena małych ludzi.

 • gość
  2019-07-16 20:07:52

  arrow

  Ale żeby walczyć ze szpitalem, zamiast go wspierać. Tego nigdy się po nim nie spodziewałam. Nigdy nie wiadomo kiedy i komu to nowoczesne lądowisko może się przydać. Po prostu wstyd i hańba.

 • Sebastian
  2019-07-16 19:46:31

  arrow

  A te baranki z rady miejskiej chorują na ślepotę? Zero własnego myślenia, tylko ślepo wierzą swojemu guru? Guru prowadzi ich i miasto w kierunku delikatnie mówiąc niewłaściwym. RADO, PORA SIĘ OBUDZIĆ, bo dietki nawet do końca kadencji nie zawócą honoru........resztek honoru jaki Wam pozostał

 • Sebastian
  2019-07-16 19:46:09

  arrow

  A te baranki z rady miejskiej chorują na ślepotę? Zero własnego myślenia, tylko ślepo wierzą swojemu guru? Guru prowadzi ich i miasto w kierunku delikatnie mówiąc niewłaściwym. RADO, PORA SIĘ OBUDZIĆ, bo dietki nawet do końca kadencji nie zawócą honoru........resztek honoru jaki Wam pozostał

 • Sebastian
  2019-07-16 19:46:08

  arrow

  A te baranki z rady miejskiej chorują na ślepotę? Zero własnego myślenia, tylko ślepo wierzą swojemu guru? Guru prowadzi ich i miasto w kierunku delikatnie mówiąc niewłaściwym. RADO, PORA SIĘ OBUDZIĆ, bo dietki nawet do końca kadencji nie zawócą honoru........resztek honoru jaki Wam pozostał

 • gość
  2019-07-16 17:22:50

  arrow

  Temu człowiekowi z magistratu nienawiść pożera cały umysł.

 • Gośka
  2019-07-16 16:47:52

  arrow

  Komuś wyraźnie zależy, żeby utrudnić życie szpitalowi,a przede wszystkim nam mieszkańcom miasta Siemiatycze i powiatu siemiatyckiego

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje