R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rada Powiatu Siemiatyckiego przyglądała się sytuacji szpitala i bezrobociu w powiecie
2020-09-28 14:56:45 Artykuł czytany 1510 razy


Komisje i sesje, na których spotykają się radni, to nie tylko podejmowane uchwały, ale też stały monitoring, tego co dzieje się w danym samorządzie. Obradujący w minionym tygodniu radni powiatu siemiatyckiego zajmowali się tematem sytuacji ekonomiczno – finansowej siemiatyckiego szpitala, zapoznali się też ze stanem bezrobocia i sytuacją na rynku pracy.


Zarówno na komisji (22 września), jak i na sesji (24 września) radni przyglądali się sytuacji szpitala powiatowego, który w związku z COVID pracuje w specyficznych warunkach, a cały czas prowadzona jest rozbudowa placówki. Radni nie mieli zastrzeżeń do przedstawionego przez dyrektora Andrzeja Szewczuka sprawozdania, bo też od pewnego czasu sytuacja finansowa szpitala widocznie się poprawia, wynik finansowy netto na koniec 2019 roku wyniósł plus 366 tys. zł. Wykonanie szpitala w roku 2019 było prawie 100%, a w ciągu roku przyjęło 5717 pacjentów.

Dyskutowano  tym, że nie wszystko w szpitalu ma się opłacać, ale nie znaczy, że nie jest to ważne. Tak jest w przypadku położnictwa i ginekologii, które są właśnie nieopłacalne i już kilka szpitali w okolicy zamknęło te oddziały. Na szczęście w Siemiatyczach nikomu jeszcze nie przyszło to do głowy.

Radni dopytywali o zakończenie rozbudowy, o zakup rezonansu magnetycznego, a przy okazji o możliwości szczepień przeciw grypie. Termin zakończenia rozbudowy z powodu pandemii i czasowego zamknięcia granic, a tym samym zblokowania dostaw – przedłuża się, ale jak zapewniano sytuacja jest stabilna. W tym czasie trwają też zabiegi pozyskania środków finansowych na zakup rezonansu, tak by zakup sfinalizować przed zakończeniem rozbudowy. Na pytanie o możliwość zakupu szczepionek dla pracowników i radnych, wicestarosta marek Bobel wyjaśniał, że pracownikom zaproponowano szczepienia przeciwko grypie w ramach Funduszu Socjalnego, na co pozytywnie odpowiedziało 25% pracowników. Nie ma z kolei możliwości, by takie szczepienia zaproponować radnym.

Pojawił się temat pielęgniarek szkolnych, o możliwość zwiększenia ich godzin pracy w szkołach w dobie pandemii pytał radny Paweł Kowalczyk. Dyrektor szpitala wyjaśniał, że godziny pracy wyliczane są wg ilości uczniów, ich wydłużenie możliwe jest po sfinansowaniu pracy pielęgniarki przez organ prowadzący, ale takich zapytań do szpitala nie było.

Na komisji poprzedzającej sesję rada analizowała sytuację na rynku pracy, oraz jaką pomoc w związku z COVID poprzez Urząd Pracy otrzymali przedsiębiorcy w powiecie siemiatyckim.

Pozostawanie bez zatrudnienia często jest wyborem konkretnych osób,  które nie chcą podejmować pracy, mówił wprost - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siemiatyczach, Robert Maksimiuk. Osoby, które odmawiają podjecie pracy tłumaczą to stanem zdrowia, bądź np. brakiem możliwości dojazdu do pracy, jeśli odmowa jest uzasadniona osoba taka nadal pozostaje w ewidencji urzędu. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie, ale nie zawsze nie podjecie pracy da się wyjaśnić.

Urząd Pracy wyszukuje oferty pracy, oferuje staże, szkolenia, prace społecznie użyteczne, realizuje szereg projektów, z których mogą korzystać pracodawcy i osoby poszukujące pracy. Pieniędzy na te działania nie brakuje, zapewnia Robert Maksimiuk.     Urząd Pracy podejmuje też działania związane ze zwalczaniem skutków Covid-19,  na ten cel pracodawcom w powiecie siemiatyckim wypłacono do tej pory ponad 10,3 mln zł.

Wnioski składały wszystkie uprawnione podmioty. O wsparcie wnioskowały też organizacje pozarządowe i kościelne osoby prawne, złożyli 17 wniosków, z czego 14 rozpatrzono pozytywnie udzielając wsparcie na łączną sumę 236 tys. zł.
 
Wg najnowszych danych, stopa bezrobocia w województwie podlaskim wynosi 7,7% w powiecie siemiatyckim wskaźnik ten wynosi 6,1% i jest dokładnie taki sam jak bezrobocie w skali kraju. Na koniec sierpnia w siemiatyckim Urzędzie Pracy zarejestrowanych było tysiąc osób bezrobotnych. To 47 osób więcej niż w sierpniu roku ubiegłego, ale o 41 osób mniej niż na koniec roku 2019 -  więc można powiedzieć, że sytuacja jest stabilna.

Co jest ważne – siemiatycki Urząd Pracy pozyskał kolejną pulę pieniędzy na szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku 28 września do 2 października. Można ubiegać się o pieniądze na szkolenia, kursy, nawet studia podyplomowe.

Na sesji przedstawiano też raport dotyczący szkolnictwa. Jak wynika z tej analizy w Siemiatyczach z zespole szkół na Kościuszki w tym roku nie ma klasy branżowej, nie było chętnych do tej szkoły. Tymczasem pracodawcy apelują, że brakuje fachowców, brakuje właśnie pracowników z konkretnym zawodem, a młodzież nie chce uczyć się w tych szkołach. Pojawiło się natomiast zapotrzebowanie na zdobywanie kwalifikacji rolniczych, w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach 40 osób zgłosiło się na dwu semestralny kurs kwalifikacji.

Radni powiatu siemiatyckiego włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla dzieci chorych na SMA. Do puszek można było wrzucić darowiznę dla Mikołaja i dla Michasia, obaj chłopcy potrzebują najdroższego leku świata na terapię genową.









ABol/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jesienna... płyta Stanisławy Celińskiej w Radio Podlasie
2020-10-06 11:22:16 Kategoria:

W tym tygodniu na antenie Radia Podlasie prezentowana jest niezwykła, bardzo osobista płyta Stanisławy Celińskiej - "Jesienna..."

więcej »


foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Jedne z największych transakcji wszechczasów
2020-10-16 08:03:40 Kategoria:

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę...

więcej »
foto

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
2020-10-15 14:35:36 Kategoria:

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Kable mogą tylko przeszkadzać podczas biegania czy innego...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »
foto

Catering dietetyczny. Czym kierować się przy wyborze?
2020-10-14 11:20:12 Kategoria:

Zdrowe odżywianie staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna dla naszego samopoczucia i kondycji organizmu jest właściwie...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Strajk rolników także w powiecie siemiatyckim

więcej »
8 9 10 11
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.10 16:00

W Siemiatyczach odbędą się Spotkania Akordeonowe

więcej »
17 18
19 20 21 22 23

SIEMIATYCZE, 23.10

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską autorką książki „Siostry z powstania”

więcej »
24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje