R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W gminie Drohiczyn odbyła się rekonstrukcja walk z roku 1920 /ZDJĘCIA i VIDEO/
2020-09-13 22:43:03 Artykuł czytany 1065 razy


„Poszedłem na pole i przewracam siano. Boję się. Jak przyjdą to mnie zabiją. Jestem przecież ich wrogiem. Jakbym mógł zabić bolszewika to bym zabił. Nagle widzę, że z lasu wyjeżdża bolszewik. Rozejrzał się. Zobaczył mnie. Pędzi prosto na mnie. No to już po mnie....” fragmenty wspomnień naocznych świadków utrwalone w opracowaniu Zbigniewa Ruczaja „Cud nad Bugiem” można było usłyszeć w niedzielę, 13 września na nadbużańskich błoniach w okolicy Chutkowic w gminie Drohiczyn podczas rekonstrukcji bitwy polsko – bolszewickiej z 1920 roku.


Wygraliśmy! Bolszewicy poddali się. Inscenizacja inspirowana wydarzeniami, które w 1920 roku rozgrywały się na nadbużańskim Podlasiu była lekcją historii, widowiskiem historycznym i formą uczczenia 100-rocznicy wojny polsko-bolszewckiej.

W ten sposób w województwie podlaskim zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa, których tegoroczna hasło brzmi „Moja droga”. Słowa te zwracają uwagę na „drogę” przez historię, jaką musiał przebyć nasz naród by odzyskać niepodległość, drogę jaką przeszli nasi przodkowie byśmy dziś żyli w wolnym państwie i mówili po polsku.
   Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Wydarzenie po raz pierwszy organizowane na terenie gminy Drohiczyn przyciągnęły tłumy widzów, którzy zjawili się nad Bugiem całymi rodzinami. Wśród tłumu bez trudu można było wypatrzeć licznie obecnych przedstawicieli samorządu lokalnego. Gospodarzami byli burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym i wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło. Obecny był starosta siemiatycki Jan Zalewski, radni powiatu siemiatyckiego, gminy Drohiczyn, przedstawiciele instytucji, szkół, firm. Inscenizację na skraju Podlasia i Mazowsza obejrzeli też wójt gminy Korczew – Sławomir Wasilczuk i wójt gminy Jabłonna Lacka – Wiesław Michalczuk.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Modlitwie za dusze poległych za Ojczyznę przewodniczyli ks. Wiesław Niemyjski i ks. Rafał Pokrywiński. Po rekonstrukcji na scenie nadbużańskiej wystąpił Chór Kameralny KOE działający przy Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz wokalista Łukasz Kraujutowicz. Można było porozmawiać z rekonstruktorami, zrobić pamiątkowe zdjęcia i poszukać śladów walk na pobitewnych polach.

Organizatorami wydarzenia byli: Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Gmina Drohiczyn, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.


ABol [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
foto

Modowe perełki i najlepsze ceny
2020-09-12 00:09:00 Kategoria: Wybierz kategorie

Powoli do naszych szaf wkraczają już jesienne płaszcze, kamizelki i botki. Wiemy gdzie znajdziecie oryginalne ciuszki i dodatki do jesiennych stylizacji w najlepszych cenach!

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.09

Charytatywny maraton - Zumba i fitness dla Kubusia

więcej »

DROHICZYN, 05.09

Wojownicy Maryi w Drohiczynie – zaproszenie tylko dla mężczyzn

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

DROHICZYN, 12.09

Zaczęło się 17 września – inscenizacja wywózek na Syberię

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

Fit spotkanie w Siemiatyczach – zdrowa i aktywna kobieta

więcej »
13

DROHICZYN, 13.09

Gmina Drohiczyn: widowiskowa rekonstrukcja walk stoczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej

więcej »
14 15 16 17 18

SIEMIATYCZE, 18.09

Akcja #sadziMY las w powiecie siemiatyckim - odbierz darmową sadzonkę od Nadleśnictwa Nurzec

więcej »
19

DROHICZYN, 19.09

W Drohiczynie odbędą się warsztaty „Tata i córka”

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje