R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Znamy pierwsze wyniki badań wody z rzeki płynącej przez Siemiatycze
2022-11-25 08:25:58 Artykuł czytany 1167 razy


Znamy pierwsze wyniki badań wody z rzeki Kamionki płynącej przez Siemiatycze. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, stan wody w rzece płynącej przez Siemiatycze a następnie wpadającej do rzeki Bug, zaniepokoił przedstawicieli Wód Polskich, którzy 23 listopada zawiadomili Policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Tego samego dnia inspektorzy WIOŚ pobrali z Kamionki próbki do badań.


Pełne wyniki badań ścieków i wód powierzchniowych będą znane za tydzień, teraz znamy pierwsze – podstawowe parametry z pobranych próbek. Jak powiedział Radiu Podlasie Marcin Dziedzic Naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Białymstoku – poziom tlenu i pH są w normie. Wyniki są różne dla próbek pobranych w rzece powyżej wylotu z oczyszczalni i poniżej tego wylotu, jednak są to wyniki zbliżone i nie przekraczają norm.
    
Wyniki mieszczą się w normie, chociaż potwierdzono, że wizualnie jakość wody jest gorsza. Na rozszerzone wyniki badań tj. badania ścieków i badania wody powierzchniowej - potrzeba tygodnia.
    
Otrzymaliśmy też wyjaśnienia z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, wynika z nich, że spadek poziomu tlenu w komorach biologicznych w oczyszczalni zauważono pod koniec października. W piśmie skierowanym do naszej redakcji przez prezesa PK Mariusza Pyzowskiego czytamy:
    
„Awaria technologii oczyszczania ścieków w Siemiatyczach została spowodowana niekontrolowanym zrzutem ścieków w zwiększonej ilości o około 1000 m3, zawierających duży ładunek zanieczyszczeń oraz substancje powodujące obumieranie mikroorganizmów w osadzie czynnym - odpowiedzialnym za biologiczne procesy oczyszczania ścieków. Przyczyniło się to do drastycznego spadku tlenu w komorach biologicznych i tym samym spadek sprawności oczyszczania ścieków. Wyżej wymienione ścieki prawdopodobnie trafiły na oczyszczalnię od któregoś dostawcy ścieków przemysłowych, który nie poinformował operatora oczyszczalni o zaistniałym zdarzeniu. Niezwłoczna informacja pozwoliłaby na szybką reakcję operatora oczyszczalni i przejęcie agresywnych ścieków celem ich odseparowania. Pomimo awarii ścieki wpływające do oczyszczalni poddawane są procesom oczyszczania po czym następnie po oczyszczeniu mechanicznym i biologicznym trafiają do odbiornika tj. rzeki Kamionki. Pomimo barwy i mętności odprowadzane ścieki oczyszczone posiadają zredukowany ładunek zanieczyszczeń w stosunku do ładunku zanieczyszczeń ścieków dopływających do oczyszczalni na poziomie wymaganym w pozwoleniu wodnoprawnym lub nieznacznie je przekraczającym.”
    
2 listopada PK powiadomiło o awarii oczyszczalni WIOŚ. Otrzymaliśmy zapewnienie, że wzmożono kontrole jakości ścieków dopływających do oczyszczalni i regularnie jest też badany wylot ścieków po oczyszczeniu.
    
W piśmie odniesiono się też do cytowanej w naszym portalu wypowiedzi kierownika Nadzoru Wodnego w Siemiatyczach – Wody Polskie, który użył określenia „dało się wyczuć woń ścieków komunalnych”. Wg Przedsiębiorstwa Komunalnego „jest nieprawdziwe i nie zweryfikowane ponieważ do rzeki trafia bezwonny ściek oczyszczony, poddany procesom oczyszczania i nie jest to absolutnie surowy ściek komunalny. Nadzór Wodny nie był obecny podczas interwencji WIOŚ być może dlatego przekazał niezweryfikowane informacje i wprowadził opinię publiczną w błąd.”
    
Czekając na pełne wyniki badań i ustalenia policji, która także prowadzi postępowanie w tej sprawie, można mieć tylko nadzieję, że awaria zostanie jak najszybciej usunięta i w naszych pięknych podlaskich rzekach płynąć będzie tylko czysta woda, która barwą, zapachem ani składem nie będzie nikomu szkodzić, nie będzie odstraszać turystów i nadal będzie silnym atutem Nadbużańskiego Podlasia. I bezdyskusyjnie, że woda ta nie będzie śmierdzieć, bo na tę chwilę zdania są podzielone, jedni wyczuwają nieprzyjemny zapach drudzy twierdzą, że to nieprawda.

Foto: ABol - rzeka Kamionka w centrum Siemiatycz
ABol/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

„U Pana Boga w Królowym Moście” promuje Podlaskie
2022-12-09 10:58:54 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trwają zdjęcia do czwartej części kultowej serii w reżyserii Jacka Bromskiego, opowiadającej z przymrużeniem oka o życiu podlaskiej społeczności. O urokach regionu i o...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jak wspierać osoby z chorobą alkoholową w utrzymaniu...
2022-12-07 13:12:00 Kategoria:

O wspieraniu osób po przebytej terapii w utrzymaniu abstynencji od alkoholu, mowa będzie w czwartek, 8 grudnia w Audycji Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Kupiłeś używany samochód? Poznaj sposoby na...
2022-12-09 17:34:58 Kategoria:

Kupiłeś samochód z drugiej ręki na Podlasiu? Czeka Cię kilka ważnych formalności. Nie zaniedbuj ich, jeśli nie chcesz się narazić na wysokie kary finansowe. O czym...

więcej »
foto

Jak pozyskać nowych followersów na Instagramie? 6 porad
2022-12-07 11:05:41 Kategoria:

Każda osoba, która prowadzi social media, chce, żeby to, co na nich robi, było zauważone. Jednak nie jest łatwo pozyskać obserwujących, nawet jeśli tworzymy ciekawe...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody czekają na Was
2022-11-23 09:41:00 Kategoria:

Do maja zostało jeszcze kilka miesięcy. Ale wiemy, że wielu z Was myśli o janowieckim parku często w czasie zimowej przerwy. Mamy dla Was uśmiechnięty powód do kolejnych...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

DROHICZYN, 01.12 18:30

Wieczór Wiary w Seminarium w Drohiczynie

więcej »
2 3

SIEMIATYCZE, 03.12 08:00

Ciechanowiec: Konkurs ligawkowy

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.12 09:30

Ciechanowiec: Konkurs ligawkowy

więcej »
5 6

SIEMIATYCZE, 06.12

Mikołajki w Siemiatyczach

więcej »
7 8

SIEMIATYCZE, 08.12 17:00

Rok obrzędowy na Podlasiu – spotkanie w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
9 10 11

DROHICZYN, 11.12 09:00

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.12 12:00

Drohiczyn i Siemiatycze zapraszają na świąteczne kiermasze

więcej »
12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.12 09:00

Drohiczyn i Siemiatycze zapraszają na świąteczne kiermasze

więcej »
18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje