R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obchody 75. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
2022-09-12 13:29:34 Artykuł czytany 332 razy


Złożeniem wieńców i modlitwą w kościele rozpoczęły się w niedzielę, 11 września, w Suchowoli obchody 75. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984) – kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB. W uroczystościach uczestniczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Województwo Podlaskie wsparło organizację wydarzenia.


Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. Takie rocznicowe obchody odbywają się w tej miejscowości od pięciu lat.

– Ksiądz Jerzy był wielkim Polakiem, wspaniałym człowiekiem, duszpasterzem, który prowadził nasz naród do tego, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju. Powinniśmy być dumni, że taki człowiek urodził się tutaj, na naszej podlaskiej ziemi – mówił Artur Kosicki.

Marszałek przypomniał, że trwają prace nad budową Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.

– Cieszę się bardzo, że ta kwestia się materializuje, żebyśmy mogli jego spuściznę zagospodarować, przekazać młodemu pokoleniu, ludziom w Polsce i na całym świecie – podkreślił.

Artur Kosicki odczytał wystosowany z tej okazji list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Pisząc o drodze życiowej błogosławionego, akcentował on znaczenie wartości, jakie ks. Jerzy wyniósł z domu rodzinnego.

– W dzisiejszą rocznicę nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy dali Mu życie i wychowali w wierze, miłości i patriotyzmie – państwu Mariannie i Władysławie Popiełuszko – pisał prezes. – Błogosławiony ksiądz Jerzy oddał życie za pana Boga i za Ojczyznę. Zawdzięczamy Mu nieskończenie wiele. Był bowiem dla pokolenia Sierpnia’80 kimś niesłychanie ważnym, kimś, kto swoimi naukami o zwyciężaniu zła dobrem wprowadził moralny ład w nasze targane różnymi uczuciami serca i umysły – dodał Jarosław Kaczyński.

Uroczystości rocznicowe poświęcone kapelanowi Solidarności narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przez burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, oddał on hołd ks. Jerzemu. Prezydent podziękował także Fundacji „Dobro”, władzom samorządowym i pozostałym organizatorom uroczystości, za „pielęgnowanie pamięci o wartościach i ideałach, którymi żył i które wskazywał w swoich kazaniach i kapłańskiej posłudze oraz jego męczeńskiej śmierci”. W podobnym tonie brzmiał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rady ministrów pisał o ks. Jerzym, jako o nauczycielu życia i wiary.

Niedzielne obchody rozpoczęło złożenie wieńców przed pomnikiem bł. ks. Jerzego w parku miejskim w Suchowoli. Następnie odbyła się Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Piotra i Pawła, którą celebrował abp Archidiecezji Białostockiej Jerzy Guzdek.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był chrystusowym żołnierzem, poległym, który nadal żyje. On nadal ma nam wiele do powiedzenia i jest przewodnikiem także i dziś, na nasze czasy. Bo on pozostał wierny prawdzie i to do końca – zaznaczył arcybiskup.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie wspomnieniowe o bł. ks. Jerzym, finał konkursu „Piosenką zło zwyciężaj” oraz spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka.
 
W niedzielnych obchodach uczestniczyli m.in.: członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, jego szkolni koledzy i nauczyciele, parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Uroczystości 75. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki zostały zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Fundację im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, Burmistrza Suchowoli oraz parafię św. Piotra i Pawła w Suchowoli.

***
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.

ZOBACZ ZDJĘCIAŹródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Mateusz Duchnowski   / UMWP


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje