R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ponad 2 mln zł z budżetu województwa podlaskiego otrzymają samorządy na wsparcie lokalnych inwestycji i rozwój czytelnictwa
2021-02-23 12:56:20 Artykuł czytany 186 razy


Cztery podlaskie samorządy otrzymają wsparcie finansowe z budżetu województwa podlaskiego na realizację lokalnych inwestycji. Pieniądze trafią do Powiatu Wysokomazowieckiego oraz gmin - Tykocin, Gródek i Nowinka. Decyzję w tej sprawie podjęli radni w poniedziałek, 22 lutego podczas XXVII sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zdecydowano też o przeznaczeniu 405 tys. zł na rozwój czytelnictwa w dziewięciu podlaskich gminach.


Radni podjęli uchwałę o dofinansowaniu rozbudowy internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. O to wsparcie wnioskował Powiat Wysokomazowiecki – organ prowadzący placówkę. Zespół Szkół w Ciechanowcu kształci najwięcej uczniów spośród szkół ponadpodstawowych w powiecie. Jako jedna z nielicznych w województwie podlaskim prowadzi certyfikowane klasy wojskowe, ma też cieszące się niemałą popularnością Liceum Sztuk Pięknych. W Ciechanowcu uczą się nie tylko mieszkańcy okolicy ale też uczniowie spoza terenu Powiatu Wysokomazowieckiego, stąd duże zapotrzebowanie na zakwaterowanie w internacie.

Modernizacja i rozbudowa internatu podniesie standardy zakwaterowania, poprawi też estetykę budynku. Dzięki rozbudowie i adaptacji poddasza, powstanie 14 dodatkowych pokoi i 42 miejsca noclegowe. Montaż urządzeń fotowoltaicznych obniży koszty utrzymania budynku i pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Dzięki dotacji w wysokości ponad 1,2 mln zł, w Tykocinie zostanie wybudowana ścieżka dydaktyczna nad Narwią. Pieszo-rowerowy trakt będzie wyposażony w ławki, oświetlenie, a także w tablice edukacyjne. Inwestycja ma służyć turystom i jednocześnie chronić naturę poprzez wytyczenie szlaków, którymi miłośnicy przyrody będą mogli się poruszać bez szkody dla środowiska.

Pomoc finansową w wysokości 300 tys. zł otrzyma też gmina Gródek. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie remontu sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Gródku. Władze gminy zwróciły się o pomoc finansową do samorządu województwa w związku m.in. ze spadkiem dochodów spowodowanym epidemią. Pieniądze z budżetu województwa stanowią część wkładu własnego, który gmina musi wnieść po otrzymaniu dofinansowania z budżetu państwa.

Kwota 140 tys. zł trafi do gminy Nowinka. To wsparcie jest szczególne – pieniądze zostaną przeznaczone na remont budynku komunalnego. Mieszka tam rodzina, której członkowie to osoby niepełnosprawne i schorowane. Remont obejmie m.in. wymianę więźby dachowej i położenie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej, a także docieplenie domu. Gmina Nowinka jest w trudnej sytuacji finansowej, samorząd objęty jest programem naprawczym finansów i nie ma środków własnych na przeprowadzenie remontu.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wyjaśniał, że samorządy, które potrzebują pomocy w realizacji konkretnych działań składają wnioski, które są weryfikowane pod względem merytorycznym przez odpowiednie komórki, następnie trafiają pod ocenę Zarządu, a ostateczną decyzję podejmuje Sejmik. Marszałek podkreślał, że jest to najbardziej demokratyczna forma dysponowania środkami województwa.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło na sesji zwracał uwagę, jak ważne jest wsparcie udzielana przez samorząd województwa powiatom i gminom. Powołując się na swoje wcześniejsze, wieloletnie doświadczenie na stanowisku wójta podkreślał, że o takich środkach gminy mogły kiedyś tylko pomarzyć, a bez takiego dodatkowego wsparcie nieraz konieczna była rezygnacja z lokalnych inwestycji.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmik przeznaczył również 405 tys. zł na rozwój edukacji i czytelnictwa w dziewięciu samorządach. Pieniądze trafią do bibliotek w Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Siemiatyczach, Sokółce, Hajnówce, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Powiecie Sejneńskim.

Decyzje radnych, to nie tylko kwestie finansowe. Podlaski Sejmik przez aklamację przyjął stanowisko w obronie Jana Pawła II – jego dobrego imienia, czci i godności. Wniosek w tej sprawie w imieniu radnych Klubu PiS złożył radny Sebastian Łukaszewicz.


Źródło: Województwo Podlaskie
Foto: Piotr Babulewicz UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Województwo Podlaskie przewodniczyło pierwszemu w tym...
2021-02-25 11:18:55 Kategoria: Wieści Podlaskie

Województwo Podlaskie od stycznia br. przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. W środę, 24 lutego odbyło się pierwsze z posiedzeń, któremu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowa płyta duetu Kwiat Jabłoni w Radiu Podlasie
2021-02-17 15:15:16 Kategoria:

Duet Kwiat Jabłoni wydał drugi album “Mogło być nic”. Płytę prezentuje w tym tygodniu Radio Podlasie.

więcej »


foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »
foto

Jakie witaminy ma jabłko - czy znasz je wszystkie?
2021-02-22 11:35:34 Kategoria:

Oprócz tego, że są dobrym źródłem błonnika, jabłka zawierają cenne dla organizmu witaminy i minerały. Jakie witaminy ma jabłko? Dowiedz się o nich oraz o innych...

więcej »
foto

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?
2021-02-22 11:30:00 Kategoria:

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach nie tylko przydatna, ale wręcz niezbędna. Jeśli marzysz o awansie zawodowym, rozwoju firmy lub, po prostu lubisz...

więcej »
foto

Rowery trekkingowe dopasowane do długich, wymagających...
2021-02-22 08:31:38 Kategoria:

Wyprawy rowerowe są czymś, o czym marzy wiele osób, zarówno zatwardziałych kolarzy, jak i tych, którzy z jednośladem ostatnią styczność mieli lata temu. Wiele osób...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

DROHICZYN, 07.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
8 9 10 11 12 13 14

SIEMIATYCZE, 14.02

Marszałek województwa podlaskiego zaprasza na wyjątkowy koncert walentynkowy

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje