R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W gminie Mielnik otwarto pierwszy Dzienny Dom Pomocy Senior +
2022-07-04 10:00:50 Artykuł czytany 534 razy


Dzienny Dom Pomocy Senior + w gminie Mielnik będzie to miejsce, w którym pomoc otrzymają osoby z niepełnosprawnościami, potrzebujące rodziny i seniorzy. Planowane są m.in. warsztaty, porady prawne i pomoc psychologiczna. Na jego uruchomienie samorząd województwa podlaskiego przekazał ponad 1,5 mln zł dotacji z funduszy unijnych.


Oficjalne otwarcie placówki odbyło się w piątek, 1 lipca, z udziałem m.in. wicemarszałka Sebastiana Łukaszewicza. Wcześniej, w Wilanowie (także w gminie Mielnik) zainaugurowano działalność Klubu Seniora.

Dzienny Dom Pomocy w Mielniku został utworzony dzięki pieniądzom przekazanym przez województwo podlaskie, ale przedsięwzięcie zyskało też dofinansowanie z rządowego Programu Senior Plus.
– Nie byłoby możliwe powstanie tego obiektu, gdyby nie dobra współpraca lokalnego samorządu, samorządu województwa i rządu, dzięki czemu powstał montaż finansowy, który pozwolił przeprowadzić ten projekt – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.

Zwrócił też uwagę, że Senior Plus to autorski projekt obecnego rządu. Wcześniej tego typu działań skierowanych do osób starszych nie było.

– Wiemy, jak ważne jest, abyście aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, abyście czuli zainteresowanie waszym losem i jakością waszego życia – dodał, zwracając się do podopiecznych domu pomocy.

Dzienny Dom Pomocy w Mielniku powstał w budynku po placówce straży granicznej. Dzięki przekazanym przez samorząd województwa pieniądzom został przeprowadzony gruntowny remont. Placówka działa w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielniku, jako ośrodek wsparcia. Jest czynna od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. Dysponuje dziesięcioma miejscami. Zaplanowane są w niej zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty ogrodnicze, rękodzielnicze, szachy, trening pamięci, a także rehabilitacja. Dodatkowo seniorzy mają zapewniony dojazd do ośrodka, powrót do domu oraz posiłek.

Wójt gminy Mielnik Marcin Urbański podkreślał, że według relacji podopiecznych, którzy już od maja br. korzystają z placówki, jest to miejsce przyjazne, w którym bardzo dobrze się czują i miło spędzają czas.
– O to właśnie nam chodziło, aby każdy z was, seniorów naszej gminy, czuł się dowartościowany, akceptowany i żeby aktywnie mógł przeżywać tę jesień swojego życia – mówił.

O tym, że jest to miejsce potrzebne, przekonywała również w imieniu pensjonariuszy, Wiesława Bloch-Brick – podopieczna ośrodka.
– W naszym wieku wzrasta zależność od naszych bliskich, którzy nie zawsze mogą mieć na to czas. Dlatego tym bardziej serdecznie dziękujemy za troskę. To miejsce jest dowodem na zainteresowanie naszym losem – podkreślała.

Z oferowanej w placówce pomocy korzystają potrzebujące rodziny, osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze, które stanowią ponad 60 proc. mieszkańców gminy.

W Mielniku uruchomiono też tzw. pomoc sąsiedzką w prostych codziennych czynnościach dla potrzebujących, a kilka osób z niepełnosprawnościami zyskało pomoc asystenta.

Piątkowe uroczystości w Mielniku to nie jedyne tego dnia oficjalne otwarcie miejsca przyjaznego starszym mieszkańcom gminy. Wcześniej otwarto Klub Seniora w Wilanowie.
– Cieszę się, że dzięki środkom z Programu Senior Plus udało się wyremontować pomieszczenie na potrzeby klubu i zakupić wyposażenie. Teraz w pięknym otoczeniu możecie państwo spotykać się, uczestniczyć w równego rodzaju warsztatach i zajęciach – mówił wójt Urbański.

Klub, podobnie jak Dzienny Dom Pomocy w Mielniku, prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Miejsce jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cztery godziny dziennie. Odbywają się tutaj m.in. zajęcia muzyczne, kulinarne, sportowe.

List z okazji otwarcia Klubu Seniora do gości i organizatorów skierowała posłanka Aleksandra Szczudło.
„Człowiek ma permanentną potrzebę, relacji, obecności i aktywności niezależnie od wieku. Dzisiejsza uroczystość jest doskonałym tego przykładem, gdyż nowopowstały dom w Wilanowie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Jestem przekonana, że to miejsce będzie tętniło życiem, a doświadczenie, które każdy ze sobą tu przyniesie ubogaci tę przestrzeń” – przekazała m.in. poseł Szczudło

To drugi w gminie Mielnik Klub Seniora. Pierwszy działa w Niemirowie.

W Wilanowie Marcin Urbański przypomniał, że dzięki m.in. funduszom przekazanym przez samorząd województwa gmina Mielnik od trzech lat uczestniczy w projekcie dotyczącym pomocy społecznej. Są to m.in. wyjazdy na koncerty, spektakle teatralne, spotkania i wiele innych aktywności.

– Jako samorząd województwa staramy się dbać o zrównoważony rozwój naszego regionu. Dbamy nie tylko o duże ośrodki jak Suwałki, Łomża, Bielsk czy Siemiatycze, staramy się pobudzać do życia lokalne społeczności przez chociażby – tak jak tutaj, w Wilanowie – programy społeczne – zaznaczył wicemarszałek Łukaszewicz, który w ramach podziękowania za wsparcie samorządu województwa dla gminy Mielnik otrzymał rycinę tej miejscowości.

W obu uroczystościach wzięli też udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, lokalni samorządowcy, podopieczni placówek i ich rodziny oraz mieszkańcy gminy.

Posty urzędu marszałkowskiego:
https://www.facebook.com/142210712522850/posts/5285265624883974/WIĘCEJ ZDJĘĆ

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Kamil Timoszuk / UMWP
[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Samorząd województwa promuje turystykę na podlaskich...
2022-08-09 08:28:29 Kategoria: Wieści Podlaskie

– Chodzi o to, żeby w tych miejscach, które z powodu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ucierpiały turystycznie, jak najszybciej wróciła tzw. normalność, żeby...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Przewodnik budowlany: Które elementy koparki zużywają...
2022-08-03 07:08:52 Kategoria:

Zużywanie się koparki nie jest niczym szczególnym, jednak są takie części, które szybciej niż pozostałe ulegają wyeksploatowaniu. Nic dziwnego – pracują w wysokich...

więcej »
foto

Atrakcyjne Ogrody
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

W Janowieckim parku czekają na gości różne atrakcje. Łączy je jedna rzecz. Powodują wypieki na policzkach.

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

DROHICZYN, 06.08 08:00

Coraz bliżej do spływu „500 kajaków”

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »
8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.08 12:00

Będzie nowa atrakcja w gminie Siemiatycze

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje