R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Drogi, wodociąg, oświetlenie - czyli o tym, co czeka miasto w 2021 roku
2021-01-07 17:07:39 Artykuł czytany 532 razy


Rada Miasta w Sokołowie Podlaskim przyjęła uchwałę budżetową na 2021 r. W budżecie ocenianym jako proinwestycyjny i rozwojowy, znalazło się wiele inwestycji.


– To budżet ambitny, ale trzeba powiedzieć, że przygotowany na trudny rok. Wyzwanie jest spore. W realizację trzeba włożyć niemało wysiłku, ale jestem przekonany, że to nam się uda –  podsumował po głosowaniu przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim Waldemar Hardej.

Dziękując radnym za uchwalenie budżetu, burmistrz Bogusław Karakula podkreślał: –  Już drugi rok z rzędu, w związku z sytuacją na całym świecie, zapowiada nam się trudny budżet. Myślę, że z tymi problemami sobie poradzimy. Na rok 2021 zapisany jest niewielki deficyt budżetowy. W ubiegłym roku był on zdecydowanie większy, a mimo to, budżet na 2020 r. udało nam się zrealizować. W przyszłym roku będziemy robili wszystko, żeby udało nam się go zrealizować z korzyścią, przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta – zapowiedział Bogusław Karakula.

Realizacja nowego budżetu miasta w zakresie inwestycji rozpocznie się wiosną 2021 r. Jakich inwestycji możemy się spodziewać?

Sporo prac z udziałem dofinansowania miasta planowane jest w zakresie dróg powiatowych. Najważniejsze z nich to:

Kontynuacja projektu „Utworzenie centrum przesiadkowego w Sokołowie Podlaskim wraz z rozbudową powiązanego z nim układu komunikacyjnego Powiatu Sokołowskiego”, realizowanego w ramach programu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) przez Powiat Sokołowski przy wsparciu finansowym Miasta Sokołów Podlaski i okolicznych gmin.  Na terenie miasta do zakończenia pozostała m. in. budowa zadaszeń i wiat przy centrum przesiadkowym u zbiegu ulic Targowej i Kosowskiej oraz przy ul. Oleksiaka Wichury, a także budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Wolności i pozostałe elementy projektu niezbędne do jego zakończenia. W 2021 roku przewidziano zakończenie inwestycji RIT.
W planach jest też realizacja, wspólnie z Powiatem Sokołowskim, zaplanowanych wcześniej zadań na drogach powiatowych. Są wśród nich:

- budowa nawierzchni ulicy L. Górskiego, jako część przebudowy drogi powiatowej nr 3929W na odcinku Sokołów Podlaski – Włodki;

- dokończenie fazy projektowej przebudowy ulicy Fabrycznej, która jest częścią większego zadania obejmującego przebieg drogi powiatowej przez teren naszego miasta, Gminy Sokołów Podlaski oraz Gminy Bielany;

- budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Ks. Bosco.

Plany z zakresie remontów i modernizacji dróg miejskich obejmują m.in.: rozpoczęcie I etapu budowy przedłużenia ulicy Piłsudskiego na odcinku od ronda przy ulicy Bartoszowej do ulicy Siedleckiej (ok. 1 km). Zadanie będzie realizowane przy pomocy środków pozyskanych z zewnątrz.

Poza ułatwieniami komunikacyjnymi inwestycja pozwoli uwolnić nowe tereny inwestycyjne w mieście.
Na 2021 rok wstępnie przewidziano możliwość budowy nawierzchni ulicy Lazurowej. Rozpoczęcie realizacji jest uzależnione od pozyskania środków finansowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Również mieszkańcy ulicy zadeklarowali swój udział finansowy w projektowaniu i budowie.

W planach jest także rozpoczęcie fazy projektowej budowy nawierzchni kolejnej jednej lub dwóch ulic na terenie miasta. Opracowane projekty pozwolą miastu podjąć starania o pozyskanie wsparcia finansowego z zewnątrz i realizację budowy w kolejnych latach budżetowych.

Poza inwestycjami drogowymi, planowane są także inne, jak na przykład kontynuacja rozbudowy sieci oświetlenia ulicznego na terenie miasta. W zakres zadania wejdzie budowa nowych odcinków oświetlenia ulicznego w odpowiedzi na wnioski mieszkańców z ubiegłych lat, a także projektowanie nowych linii oświetleniowych zgodnie z aktualnie składanymi wnioskami.

Planowana kontynuacja rozbudowy sieci wodociągowych i sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta ma być realizowana we współpracy z Przedsiębiorstwem Usług Inżynieryjno – Komunalnych Sp. z o.o. i zgodnie z ustalonym wcześniej planem wieloletnim, w którym zapisywane są potrzeby inwestycyjne miasta i PUIK oraz zgłaszane przez mieszkańców.

W 2021 roku miasto nadal będzie poszukiwało możliwości zewnętrznego finansowania dla zadań, które w ubiegłych latach zostały przygotowane pod względem dokumentacyjnym. Ich realizacja ze względu na znaczne koszty będzie możliwa jedynie w przypadku pozyskania wsparcia finansowego z zewnątrz. Do takich zadań należą np. termomodernizacja budynku basenu przy ul. Bulwar, przebudowa i adaptacja poddasza w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury, modernizacja obiektów w otoczeniu SOK,  modernizacja targowiska miejskiego przy ul. Ząbkowskiej, rozbudowa budynku Miejskiego Przedszkola Nr 4 przy ul. Węgrowskiej, remonty części starych kamienic przy ul. Długiej, rewitalizacja pozostałych budynków dawnej cukrowni, rewitalizacja Skweru Ks. Brzóski, kontynuacja regulacji koryta rzeczki Kościółek i inne.

Równocześnie w przyszłym roku zostaną podjęte prace projektowe w zakresie kolejnych zadań, np. termomodernizacji budynków Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Polnej i Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kosowskiej.

Władze miasta nie zapominają o drogach krajowych, które choć mają innego właściciela, są dla sokołowskiego samorządu bardzo ważne.

 – Mamy nadzieję, że w 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wywiąże się z podjętych wcześniej zobowiązań co do remontów nawierzchni dróg krajowych na terenie miasta oraz zrealizuje zapowiadaną od kilku lat przebudowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Piłsudskiego i Baczyńskiego w celu poprawy jego przepustowości.

Natomiast pewne jest, że w przyszłym roku będziemy mogli poznać pierwsze założenia koncepcyjne nowej obwodnicy Sokołowa Podlaskiego w ciągach dróg krajowych nr 62 i 63, której projektowanie i realizacja powinny rozpocząć się w 2023 roku – zapowiada burmistrz Bogusław Karakula.

(www.sokolowpodl.pl)

KG/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »
foto

Jakie witaminy ma jabłko - czy znasz je wszystkie?
2021-02-22 11:35:34 Kategoria:

Oprócz tego, że są dobrym źródłem błonnika, jabłka zawierają cenne dla organizmu witaminy i minerały. Jakie witaminy ma jabłko? Dowiedz się o nich oraz o innych...

więcej »
foto

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?
2021-02-22 11:30:00 Kategoria:

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach nie tylko przydatna, ale wręcz niezbędna. Jeśli marzysz o awansie zawodowym, rozwoju firmy lub, po prostu lubisz...

więcej »
foto

Rowery trekkingowe dopasowane do długich, wymagających...
2021-02-22 08:31:38 Kategoria:

Wyprawy rowerowe są czymś, o czym marzy wiele osób, zarówno zatwardziałych kolarzy, jak i tych, którzy z jednośladem ostatnią styczność mieli lata temu. Wiele osób...

więcej »
foto

MALOWANIE DREWNIANEGO DOMU: 4 KWESTIE, KTÓRE MUSISZ...
2021-02-19 11:28:44 Kategoria:

Budowanie domów z drewna pokazało, że drewno jako materiał konstrukcyjny doskonale znosi próbę czasu, zachowują swój wygląd oraz kondycję przez długie lata. Wynika to...

więcej »
foto

Jaką karmę dla psa wybrać?
2021-02-19 09:05:16 Kategoria:

Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego psa? Pamiętaj, że dopasowanie właściwego pokarmu jest bardzo ważną kwestią. Dlatego też dowiedz się już dziś, czym...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowa płyta duetu Kwiat Jabłoni w Radiu Podlasie
2021-02-17 15:15:16 Kategoria:

Duet Kwiat Jabłoni wydał drugi album “Mogło być nic”. Płytę prezentuje w tym tygodniu Radio Podlasie.

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoLuty 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje