R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Współpraca uczniów z I LO w Sokołowie Podl. z młodzieżą niemiecką
2019-06-26 15:05:38 Artykuł czytany 375 razy


Od 11 do 16 czerwca 2019 roku grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim wraz z opiekunami: Moniką Pasik, Moniką Jeżowską, Moniką Małko i Marylą Wielogórską-Zubowicz wzięła udział w wymianie młodzieży z partnerską szkołą KGS Neustadt.


Uczniowie już po raz trzeci mogli być gośćmi w domach niemieckich w miejscowości Neustadtam Rübenberge oddalonej 30 km od Hanoweru. Zorganizowanie wymiany było możliwe między innymi dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez organizację międzynarodową jaką jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Po całodniowej podróży każdy uczestnik wymiany przydzielony został do niemieckiej rodziny, u której miał spędzić najbliższe dni. Pierwszy wieczór służyć miał początkowemu etapowi integracji i możliwości wejścia w kulturę mieszkańców miasta. Kolejny dzień pozwolił uczniom poznać funkcjonowanie szkoły KGS Neustadt.

Po oficjalnym przywitaniu przez dyrekcję mieliśmy okazję obejrzeć szkołę oraz uczestniczyć w lekcjach np. fizyki, matematyki czy języka niemieckiego. Następnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem miejscowość Neustadt, poznając część jej historii.

W czwartek wyruszyliśmy na wycieczkę do drugiego co do wielkości niemieckiego miasta - Hamburga, po którym oprowadzali nas nauczyciele z KGS Neustadt, a także nasi partnerzy wymiany. Zobaczyliśmy przepiękny ratusz, spacerowaliśmy w Dzielnicy Spichlerzy, płynęliśmy statkiem podziwiając najnowszą wizytówkę i atrakcję miasta jaką jest budynek filharmonii, który swoim kształtem przypomina podniesiony żagiel lub falę morską. Z tarasu widokowego filharmonii podziwialiśmy panoramę miasta i portu.
W piątek wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach o populizmie w Europie, gdzie utworzyliśmy międzynarodowe grupy, mające pochylić się nad zagadnieniem populizmu w danym państwie i zaprezentować wyniki na forum. Po południu pojechaliśmy do Hanoweru, aby zobaczyć najpiękniejsze zabytki tego miasta. Wieczorem odbył się wieczór polsko-niemiecki, będący ukazaniem wspaniałej współpracy I Liceum i SP 6 z KGS Neustadt. Urozmaiciły go przygotowane przez polskich i niemieckich uczniów atrakcje, np. quizy na temat danego państwa oraz grill.

Następnego dnia uczniowie udali się do parku rozrywki Heidepark w Soltau. Z pewnością był to najbardziej oczekiwany i ekscytujący punkt programu. Duża część grupy może pochwalić się zjazdem kolejką Collosos, największą w Europie i drugą na świecie.

Niedziela była ostatnim dniem, który w pełni poświęcony był integracji z niemieckimi rodzinami. Każda zagospodarowała ten czas według uznania, by w wieczornych godzinach pożegnać - w wielu przypadkach z łzami w oczach - polskich uczniów.

Szczególne podziękowania należą się dyrekcji I Liceum, Szkoły Podstawowej nr 6 i KGS Neustadt oraz opiekunom za możliwość udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu. Pozwoliło ono sprawdzić umiejętności językowe i poznać z bliska kulturę społeczności niemieckiego miasta.PKry/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14

SOKOŁÓW, 14.07

Kosowskie Lato

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24

SOKOŁÓW, 24.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »
25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje