R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dożynki Powiatu Węgrowskiego w Krainie Norwida
2021-09-22 14:53:37 Artykuł czytany 439 razy


19 września odbyły się trzecie już Dożynki Powiatu Węgrowskiego, które w tym roku gościły w Pałacu i Folwarku w Łochowie. Organizatorami tegorocznej edycji był Powiat Węgrowski we współpracy z Gminą Łochów oraz firmą Arche SA.Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, następnie uczestnicy dożynek przejechali do Folwarku, gdzie uformował się barwny korowód, który przemaszerował na błonia Pałacu, gdzie usytuowana była scena.

Na uczestników korowodu czekał prowadzący – Witold Kuczyński, który przywitał ich dźwiękiem ligawki. Następnie wszyscy zgromadzeniu wspólnie odśpiewali Hymn Polski wraz z solistą, którym był Mariusz Orzełowski – Dyrektor Marketingu Arche SA.

Następnie prowadzący zaprosił na scenę gospodarzy tegorocznych dożynek: Wicestarostę Marka Renika oraz Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, którzy powitali zaproszonych gości, pośród których znaleźli się: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, Zastępca Dyrektora Zlewni w Sokołowie Piotr Ładno, Naczelnik Wydziału Terenowego RDOŚ w Siedlcach Dorota Starczewska, przedstawiciele Nadleśnictwa Łochów, członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Brygida Górniaczyk oraz Krzysztof Onaszkiewicz, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego, przedstawiciele gminnych władz samorządowych, laureaci tytułów „Zasłużony dla Rolnictwa”, „Zasłużony dla Powiatu” oraz  medali „Paderewskich”, kierownicy i dyrektorzy instytucji i jednostek organizacyjnych oraz media.

Następnie na scenę zaproszeni zostali Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego oraz Starostowie Dożynek: Zenon i Emilia Szczęśni, którzy na ręce gospodarzy: Wicestarosty Marka Renika oraz Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego przekazali chleb dożynkowy. Gospodarze podzielili się chlebem z samorządowcami, a Wicestarosta Marek Renik podziękował im za owocną współpracę przekazując pamiątkowe pióra.

Następnie głos zabrali gospodarze dożynek. Wicestarosta Marek Renik życzył wszystkim rolnikom z terenu powiatu węgrowskiego wszelkiej pomyślności, zawsze obfitych plonów, dużo zdrowia i bezpiecznej pracy na roli.  

Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski zaprosił na scenę współorganizatora tegorocznych dożynek – Prezesa Arche SA Władysława Grochowskiego, któremu wspólnie z Wicestarostą Markiem Renikiem, w ramach uznania za współpracę, wręczyli dzwonek z Ludwisarni Braci Kruszewskich.

Tegoroczne dożynki odbyły się pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który skierował do uczestników list, który odczytała Senator RP Maria Koc.  Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

 

Odznaczono jedenastu rolników

Ważną częścią obchodów powiatowego święta planów są odznaczenia „Za zasługi dla Rolnictwa” przyznawane na wniosek Starosty Węgrowskiego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym roku za szczególne osiągnięcia dla rolnictwa odznaczono jedenaście osób: Mirosława Barbachowskiego z Gminy Łochów, Krzysztofa Korosia z Gminy Sadowne, Michała Ożarowskiego z Gminy Stoczek, Grzegorza Matusika, Marcina Rusjana oraz Sławomira Wrzoska z Gminy Miedzna, Piotra Wojtyrę oraz Pawła Gago z Węgrowa, Pawła Ratyńskiego z Gminy Grębków, Sławomira Lipkę oraz Pawła Gago z Gminy Korytnica.

 

Pięciu odznaczonych „Zasłużony dla Powiatu”

Tradycją powiatowych dożynek stało się także wręczanie pierścieni „Zasłużony dla Powiatu”. W tym roku Kapituła Honorowa w składzie: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Członek Zarządu Powiatu Artur Lis, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz uhonorowała pięć osób: Wicewojewodę Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego, Ksiądz Prałat – Tadeusz Osiński, Prezes firmy Styropmin Sp. z o. o. – Michał Luba, - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hanna Kasperowicz, Dyrektora SPZOZ w Węgrowie Artur Skóra.

 

„Jadą goście jadą… i czym ich podejmiemy?”

Na dożynkach nie mogło zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich, które wystawiły barwne stoiska z regionalnym jedzeniem oraz rękodziełem, a także wzięły udział w konkursie kulinarnym organizowanym przez Senator RP Marię Koc, Starostę Węgrowskiego Ewę Besztak oraz Kierownika Powiatowego Biura ARiMR w Węgrowie Artura Salacha.

Komisja konkursowa w składzie: Senator RP Maria Koc – przewodnicząca oraz członkowie komisji: Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, szef kuchni Pałacu i Folwarku Mateusz Gazda, finalistka programu Masterchef, dyrektor zarządzającą Cloudware Polska  Magdalena Waś oraz Główny Specjalista ARiMR Urszula Stelęgowska oceniła 24 potrawy pod względem: pracochłonności przygotowania dania, związku z tradycją, oryginalności przepisu, wykorzystania lokalnych produktów/płodów rolnych, prezentacji potrawy.

 

Z pośród uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

Miejsce I – KGW TRAWY

za potrawę: Kiszka ziemniaczana parzona

 

Dwa drugie miejsca dla:

Miejsce II – KGW JANÓWKI

za potrawę: Biedaki (bidoki, bencały, bencoły)

 

Miejsce II – KGW CZERWONKA

za potrawę: Róże drożdżowe na parze

 

Dwa trzecie miejsca dla:

Miejsce III – KGW SOJKÓWEK

za potrawę: Żeberka z kapustą kwaszoną z chlebem razowym

Miejsce III – KGW GRUSZCZYNO „GALICJANKI”

za potrawę: Placki ziemniaczane z darami regionu

 

Komisja w ramach konkursu przyznała także pięć wyróżnień, które otrzymują:

- KGW STARAWIEŚ – Pierogi z serem i miętą

- KGW BRZUZA „Złote Rybki” – Placki sodziaki na blasze

- KGW GWIZDAŁY „Wysokie Obroty”- Pyzucha - Gwizducha

- KGW MIEDZNA – Pierogi z kurkami

- KGW JARNICE – Kotlety z kaszy jęczmiennej i pora

 

Komisja skierowała także podziękowania za udział w konkursie dla następujących uczestników:

- KGW KARCZEWIEC – Zupa kurkowa

- KGW ŁOSIEWICE – Krokiety z pieczarkami

- KGW POGORZELEC – Malwinkowe marchwiaczki

- KGW Morzyczyn Włóki – Placki ziemniaczane z serem

- KGW CZERWONKA FOLWARK – Pierogowe róże

- KGW ZAWADY – Pierogi z ciasta kopytkowego

- KGW LEŚNIKI – Czarcie pierogi po chłopsku

- KGW ZAJĄC „Zajączanki” – Pierogi z kaszą jęczmienną  i słodką kapustą

- KGW DECIE - Wigilijne placki z makiem

- KGW LIW – Gołąbki z farszem ziemniaczanym

- KGW ZARZETKA - Bęcały

- KGW ŻELEŹNIKI – Rolada ziemniaczana i gulasz z dzika

- KGW SKARŻYN – Knedle z truskawkami

- KGW ROGUSZYN – Gołąbki z mięsem i kaszą gryczaną


Anna Rusowicz i kapele folkowe

Organizatorzy Powiat Węgrowski oraz Gmina Łochów zadbali również o bogatą ofertę artystyczną. Oprócz gwiazdy wieczoru, którą była Ania Rusowicz na scenie wystąpiły także kapele folkowe z powiatu garwolińskiego: Kapela Staręgi oraz Kapela Bocianisko, które poderwały ludzi to tańca na tradycyjnych „dechach”.

Na scenie wystąpiły także zespoły ze szkół ponadpodstawowych z Łochowa, Węgrowa i Sadownego, które zaprezentowały tradycyjne tańce ludowe.

 FOT. Krzysztof Prochacki
Źródło: Powiat Węgrowski

[MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?
2021-10-27 10:53:40 Kategoria:

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także...

więcej »
foto

Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?
2021-10-26 17:38:11 Kategoria:

Bezpieczeństwo w sieci jest tematem nieustająco aktualnym. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ nowe rozwiązania w tym zakresie pojawiające się na rynku prędzej czy...

więcej »
foto

Różnorodność i inkluzja. Grupa Ferrero i Forum...
2021-10-26 12:53:15 Kategoria:

50. edycji magazynu Raport CSR - wydanych w ciągu 12 lat - to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim odpowiedzialność za to, że do rąk naszych czytelników trafia...

więcej »
foto

Parafia Hołubla: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:52:30 Kategoria:

Od 2017 parafia pw. św.  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak...

więcej »
foto

Parafia Mokobody: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:11:00 Kategoria:

Od 2017 parafia p.w. św. Jadwigi w Mokobodach realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako narzędzie promocji...

więcej »
foto

Szukasz elastycznej pracy? Zostań konsultantką Avon!
2021-10-25 18:29:30 Kategoria:

Współczesny rynek pracy daje wiele możliwości, jednak nie zawsze dotyczy to powracających do aktywności zawodowej młodych mam. Ważną kwestią jest wówczas...

więcej »
foto

Czy doberman to pies, który sprawdzi się w pracy w...
2021-10-25 11:13:32 Kategoria:

Doberman to jedna z najbardziej popularnych ras psów, uznawana za wyjątkowo żywiołową oraz inteligentną. Właśnie dlatego dobermany uchodzą za idealne do pracy w policji...

więcej »
foto

Jaki kolor i fason kurtki damskiej wybrać w tym sezonie?...
2021-10-24 19:36:05 Kategoria:

Granatowa, czarna albo beżowa — takie kurtki damskie wybieramy najczęściej. Jednak co stoi na przeszkodzie, aby postawić na zupełnie inne kolory? Sezon jesienno-zimowy...

więcej »
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać...
2021-10-21 10:56:00 Kategoria:

Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane...

więcej »
foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


Węgrów

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9

WĘGRÓW, 09.10

Muzyka bitewna na zamku w Liwie

więcej »
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje