R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Stoczek: Prokurator jedno – opozycja drugie
2018-04-11 11:09:07 Artykuł czytany 905 razy


28 grudnia 2017 r. głosami opozycji Rada Gminy Stoczek pomimo negatywnej opinii radcy prawnego podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miejscowości Stoczek. Uchwała ta miała na celu zablokowanie budowy biogazowni oraz bloków w Stoczku. Uchwała została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.


Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy Stoczek zgodnie z ustawą przed podjęciem uchwały powinny być wykonane analizy co do zgodności uchwały ze studium, jej celowości, a także skutków finansowych. Analiz nie wykonano ponieważ jeden z radnych złożył projekt tuż przed rozpoczęciem sesji. Działając w obronie praworządności, a także zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości wójt gminy Stoczek Mieczysław Wójcik,  złożył skargę do prokuratora zarzucając uchwale rażące naruszenie prawa. Prokurator przychylił się do stanowiska wójta i wnioskując o unieważnienie uchwały w całości zgodnie z procedurą, przekazał wniosek Radzie Gminy, która zobowiązana jest podjąć uchwałę o przekazaniu go do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie.

6 kwietnia, podczas ostatniej sesji Rady Gminy Stoczek wójt przedstawił projekt uchwały o przekazaniu skargi prokuratora do WSA, jednak radni opozycyjni pomimo ustawowego obowiązku uchwały nie podjęli. Nie obyło się przy tym bez zarzutów  do wójta, który zdaniem opozycji zachował się nielojalnie wobec Rady powiadamiając prokuraturę. Na pytanie w czyim interesie działał wójt donosząc na radę do prokuratury Sylwia Tryc - zastępca Wójta odpowiedziała na sesji: „W interesie gminy. Zarówno urzędowi, radnym, ale przede wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na tym, aby akty prawa stanowione na naszym terenie były zgodne z prawem, wszyscy jesteśmy zobowiązani do ochrony porządku prawnego. Poza tym jak czytamy już w tytule wniosku wójta skarga dotyczy niezgodnej z prawem uchwały, a nie działań Rady Gminy. Sąd nie będzie rozpatrywał działalności radnych, a jedynie zgodność z przepisami zaskarżonej uchwały. Na grudniowej sesji zarówno ja, jak i radca prawny uprzedzaliśmy, że uchwała nie jest zgodna z ustawą, przewodniczący odpowiedział mi wtedy, że o tym decydować będą inne organy”.

Pomimo, iż Rada Gminy Stoczek niezgodnie z prawem nie przekazała skargi prokuratora do WSA, sprawa na pewno zakończy się w sądzie. 

Tak cała sytuacja została przedstawiona na stronie internetowej Urzędu Gminy Stoczek. W najbliższym czasie sprawdzimy, jak do sprawy odnoszą się radni opozycyjni i jak sytuacja wygląda z ich perspektywy.

Źródło: www.stoczek.net.pl

NBG  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ?
  2018-04-13 12:09:15

  arrow

  Komu to służy?

 • NBG
  2018-04-13 09:25:42

  arrow

  Dodam jeszcze tylko, że od samego początku miałam zamiar przedstawić wersje obu stron. Mój błąd, że nie zostało to dopisane na końcu materiału.

 • NBG
  2018-04-13 08:59:48

  arrow

  Informacja owszem została skopiowana ze strony Urzędu Gminy Stoczek z podaniem źródła. W najbliższym czasie ukaże się materiał przedstawiający opinię radnych z opozycji.

 • jan kowalskij
  2018-04-12 22:19:11

  arrow

  Zanim opublikuje się skopiowany tekst (w tym przypadku autorstwa Pani Tryc ze strony UG Stoczek) warto sprawdzić co ma na ten temat do powiedzenia druga strona(radni).To jest podstawowa zasada rzetelności dziennikarskiej.
  Tutaj można się dowiedzieć co radni myślą o tej "radosnej twórczości" Pani Wice:
  https://www.facebook.com/gminastoczek/

 • jan kowalskij
  2018-04-12 21:42:02

  arrow

  @NBG-Zanim skopiuje się tekst ze strony Urzędu Gminy Stoczek(zawierający radosną "twórczość" Pani Tryc) warto sprawdzić czy zawiera on prawdziwe informacje.Podpowiem Pani,że nie.Tu można poczytać komentarze m.in.radnych
  https://www.facebook.com/gminastoczek/

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

WĘGRÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3
4 5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.03

Turniej Strażaków OSP Powiatu Węgrowskiego w Halową Piłkę Nożną

więcej »
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20

WĘGRÓW, 20.03

Minister Henryk Kowalczyk odwiedzi Węgrów

więcej »
21 22

WĘGRÓW, 22.03 16:00

Mistrzostwa Polski w Kick-Boxingu w Węgrowie

więcej »
23 24

WĘGRÓW, 24.03 11:00

Odsłonięcie tablic upamiętniających Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów

więcej »
25 26 27 28

WĘGRÓW, 28.03 11:00

Węgrów - miasto wielu kultur i religii... Otwarcie ekspozycji muzealnej

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje