R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koła Gospodyń Wiejskich na terenie powiatu węgrowskiego /RAPORT/
2019-12-10 18:08:16 Artykuł czytany 565 razy


Śpiewają, tańczą, gotują albo haftują. Zrzeszają lokalną społeczność, łączą pokolenia i kultywują tradycję – takie są Koła Gospodyń Wiejskich, które szczególnie w tym roku przechodzą prawdziwe odrodzenie. Na terenie ośmiu gmin powiatu węgrowskiego działają 43 koła. Wszystkie zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze ARiMR.


Najmniej bo tylko dwa z nich funkcjonuje w gminie Grębków. Z kolei najwięcej – czyli 9 w gminie Liw. Liczba członków w każdym z kół jest zróżnicowana ale zdecydowanie najliczniejsze jest obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Roguszynie, do którego należy 98 członków. Najmniej - 13 osób zrzeszają koła w Sokółce i Czerwonce.

Osiem kół z terenu powiatu węgrowskiego w tym roku wzięło udział w II turnieju Kół Gospodyń Wiejskich z diecezji siedleckiej i diecezji drohiczyńskiej. To stanowiło okazję aby zaprezentować choć część KGW na antenie Radia Podlasie. I tak - KGW w Korytnicy powstało w ubiegłym roku. Pomimo krótkiego stażu, zrzesza wiele utalentowanych, pełnych entuzjazmu kobiet, które gotują, pieką, tworzą małe dzieła sztuki ale przede wszystkim znajdują czas dla siebie i chętnie wychodzą z domu aby oderwać się od codzienności. Koło Gospodyń Wiejskich w Trawach funkcjonuje już w 2010 roku jako nieformalna grupa z inicjatywy Jadwigi Sokulskiej, aby działać dla dobra małej ojczyzny. Od niemal roku koło jest zarejestrowane i działa na pełnych obrotach. Jego członkowie mają wiele talentów, którymi dzielą się na różnego rodzaju spotkaniach i wystąpieniach.

Łączą tradycję z nowoczesnością. Cenią wartości chrześcijańskie. Ich siłą jest zgoda i umiejętność współpracy, a popisowym daniem – jedyny w swoim rodzaju smalec! Takie jest z kolei KGW w Matałach, które działa od grudnia 2018 roku. Dziś skupia ponad 30 członków i nadal zachęca do wstąpienia w swoje progi. Szczególnie osoby, które dopiero wprowadziły się do Matał.

KGW w Miedznie funkcjonuje od kilku miesięcy, a już liczy ponad czterdziestu członków: pań i panów. Koło, jak mówią jego założycielki - powołano do życia, aby utrzeć nosa tym, którzy nie wierzyli, że w Miedznie też można się jednoczyć. I choć to dopiero początki działalności Koła, już wiadomo, że jego członkowie mają głowy pełne pomysłów i planów na najbliższy czas. Nie wiadomo jeszcze czy Koło ukierunkuje się na kulinaria czy działalność artystyczną. Pewne jest, że Miedzna słynie z pierogów i to one mają być gwiazdą wszelkich turniejów i konkursów, w których gospodynie zamierzają brać udział.

32 panie wchodzą w skład działającego od pół roku Koła Gospodyń Wiejskich w Międzylesiu. Koło powstało po to aby panie mogły wyjść z domu i razem spędzać czas, a celem jaki mu przyświeca jest integracja również młodszej części społeczeństwa lokalnego. Świadczy o tym fakt, że najmłodsza gospodyni w Kole nie ma jeszcze 30 lat.

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Orzeszowskiej liczy ponad 70 członków. Jego członkowie sami siebie zaliczają do początkujących. Swoją działalność rozpoczęli w kwietniu 2019 roku. Pełni pomysłów, próbują sił w różnych dziedzinach. Grupa jest liczna i różnorodna pod względem talentów i umiejętności. Jeszcze nie mają dokładnie sprecyzowanych kierunków działalności ale uzdolnieni są zarówno manualnie, jak i kulinarnie. Koło jest, dla tworzących je osób - nie tylko pracą, ale również odskocznią od codzienności.

Śmiało można powiedzieć, że węgrowskie gospodynie znają się na gotowaniu, a to co je wyróżnia to zdecydowanie – zdolności kulinarne. Świadczy o tym fakt, że aż 26 kół wzięło udział w I Pikniku KGW w Liwie, na którym wyłoniono najlepsze pierogi w powiecie węgrowskim. Laur Konsumenta i miano najlepszych pierogów otrzymały tradycyjne pierogi z kurkami przygotowane według receptury Koła Gospodyń Wiejskich ze Strupiechowa. Drugie miejsce w konkursie przypadło gospodyniom KGW Galicjanki z Gruszczyna za  pierogi z buraczkami, serem, szpinakiem i popitką oraz KGW z Karczewca za pierogi z pieczarkami i kaszą gryczaną. Trzecie miejsce z kolei zajęło KGW z Zająca za pierogi z ziemniakami, KGW z Czerwonki za pierogi z mięsem i sosem pomidorowym i KGW Korytnica za pierogi z serem na słodko. Smaki były tak zróżnicowane, a rywalizacja zacięta, że jury postanowiło także wyróżnić - KGW z Zawad (pierogi z ziemniakami), KGW z Janówki (pierogi z grzybami), KGW z Żeleźnik (pierogi z makiem), KGW z Miedznej (pierogi z kurkami) i KGW ze Stawisk (pierogi z trocinami). 

Gmina Grębków


KGW w Oszczerzach
KGW w Stawiskach „Pieprz i Sól”

Gmina Korytnica

KGW w Leśnikach
KGW w Czaplach
KGW w Korytnicy
KGW Górki Grubaki
KGW Decie
KGW w Roguszynie
KGW w Trawach

Gmina Liw

KGW Janówki 
KGW w Liwie
KGW w Jarnicach
KGW w Zawadach
KGW w Starejwsi
KGW w Połaziu
KGW w Borzychach „Borówczanki”
KGW w Krypach
KGW w Zającu „Zajączanki”
 
Gmina Łochów

KGW w Matałach
KGW „Łazanki i ich chłopy” w Łazach
KGW „Malwinki” w Pogorzelcu
KGW w „Walentynki” w Łosiewicach

Gmina Miedzna

KGW Tchórzowa
KGW w Międzylesiu
KGW „Zofianka” w Żeleźnikach
KGW „Wolanie” w Woli Orzeszowskiej
KGW w Miedznie

Gmina Sadowne

KGW w Sojkówku
KGW w Ociętem
KGW w Zarzetce
KGW „Złota Róża” w Krupińskim
KGW w Sokółce
KGW w Morzyczynie Włóki

Gmina Stoczek

KGW w Żulinie
KGW „Galicjanki” w Gruszczynie
KGW w Zgrzebichach

Gmina Wierzbno

KGW w Karczewcu
KGW w Strupiechowie
KGW w Skarżynie „Ziółka ze Skarżyna”
KGW Wąsosze
KGW w Czerwonce-Folwark
KGW w Czerwonce
KGW w Wierzbnie „Wierzbnianki”

Już w środę 11 grudnia na antenie Radia Podlasie Dzień Kół Gospodyń Wiejskich. Program będzie poświęcony podsumowaniom i perspektywom działalności KGW oraz ich roli w lokalnych środowiskach.

KSkib [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do zma
  2019-12-13 08:11:58

  arrow

  O tej kulturze wójta w Korytnicy to dużo mogą powiedzieć mieszkańcy. Z pewnością nie będzie to laurka.PiS miał rację,żeby takie osoby pełniły funkcje jedynie dwie kadencje. Później stają się aroganckie.

 • zma
  2019-12-12 21:45:57

  arrow

  do liwianki;lepiej niech Wójt oprócz wspierania kół
  wybuduje Wam stację wodociągową bo ponad 50 % mieszkańców
  Gminy Liw ma podłączony wodociąg z Górek Grubaków.Wójt
  Korytnicy to także osoba wykształcona i kulturalna.

 • liwianka
  2019-12-12 15:10:32

  arrow

  Inaczej niż w Korytnicy jest w gminie Liw. Wójt wspiera koła jak może,ale to człowiek o dużej kulturze osobistej i wykształcony.

 • rabiański
  2019-12-12 14:34:30

  arrow

  Bardzo dobra inicjatywa redakcji. Może pokażecie poparcie poszczególnych wójtów dla kół na ich terenie. U nas w Korytnicy wójt nie docenia tej działalności i robi łaskę jak coś kobietom pomoże.

 • Z Wioski
  2019-12-11 23:41:00

  arrow

  Wójtowi gminy Korytnica ludzie, tzn. wyborcy potrzebni są w czasie wyborów - potem przez 4 lata znaczną część mieszkańców na w d...e. Liczy, że w następnych wyborach nadal go poprą... I pewnie tak będzie...

 • małorolny korytniczak
  2019-12-11 19:00:16

  arrow

  niestety nie wszyscy wójtowie dbają o te koła. Wójt Korytnicy ledwo je toleruje i pomimo dobrej sytuacji gminy nie wspiera ich inicjatyw.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


Węgrów

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.08 19:00 - 09.08 00:00

Dni Węgrowa 2020

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje