R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Odsłonięcie tablic upamiętniających Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów
2019-03-23 10:25:00 Artykuł czytany 679 razy


Dziś, 24 marca w Sadownem w powiecie węgrowskim zostaną odsłonięte tablice upamiętniające rodzinę Lubkiewiczów oraz innych mieszkańców tej miejscowości, którzy w czasie okupacji pomagali Żydom.


– Leon i Marianna Lubkiewiczowie oraz Stefan, syn Leona z pierwszego małżeństwa, byli piekarzami z Sadownego. Zostali zastrzeleni przez niemieckich żandarmów 13 stycznia 1943 roku po tym, jak Leon Lubkiewicz sprzedał chleb dwóm żydowskim sąsiadkom – mówi dr Martyna Rusiniak-Karwat z organizującego uroczystość Instytutu Pileckiego. Taka pomoc i związane z nią tragiczne konsekwencje nie była w tamtych stronach odosobnionym przypadkiem. Instytut prowadzi prace badawcze i szykuje na niedaleką przyszłość kolejne upamiętnienia. Tylko część Polaków ratujących Żydów doczekała się bowiem wyróżnienia przez izraelski instytut Yad Vashem (co wiąże się ze specyficzną procedurą przyznawania medalu „Sprawiedliwy wśród narodów świata”). – Chcemy przywrócić pamięć osobom, o których zapomniano lub mówiło się zbyt mało. Będziemy badać okupację niemiecką i stosunki polsko-żydowskie m.in. na terenie powiatów węgrowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, siedleckiego i mińskiego – mówi dr Rusiniak-Karwat.

Choć projekty te mogą się wydawać polemiczną odpowiedzią na niedawne publikacje tzw. „nowej polskiej szkoły historii holocaustu”, obarczające Polaków czynnym współsprawstwem niemieckich zbrodni, w rzeczywistości zostały zaplanowane i podjęte wcześniej. Jest to część misji Instytutu Pileckiego, powstałego z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami oraz Instytutu Solidarności i Męstwa.

Uroczystości w Sadownem rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Jana Chrzciciela o godzinie 11.00, po której odbędzie się odsłonięcie tablic rodziny Lubkiewiczów oraz innych mieszkańców Sadownego, którzy pomagali skazanym na Zagładę.

AI/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6

WĘGRÓW, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »
7 8 9 10 11

WĘGRÓW, 11.01

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »
12
13 14

WĘGRÓW, 14.01

Debata społeczna w Węgrowie

więcej »
15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje