R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uroczystości w szkole w Ruchnie. Komentarz naszej Czytelniczki
2018-10-19 15:04:00 Artykuł czytany 416 razy


Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie – to już oficjalna nazwa rucheńskiej podstawówki. Nadanie imienia szkole, wręczenie sztandaru i odsłonięcie pamiątkowego muralu na budynku placówki odbyło się we wtorek, 16 października. Po złożonym przez uczniów ślubowaniu, po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, do którego słowa ułożyła Agnieszka Kowalczyk. I właśnie Agnieszka Kowalczyk opisała swoje wrażenia po uroczystości:


W RUCHNIE ZAPACHNIAŁO POLSKĄ Z 1863 ROKU

16 października 2018 roku uczestniczyłam w uroczystości poświęcenia sztandaru, odsłonięcia muralu u i nadania imienia Powstańców Styczniowych Samorządowej Szkole Podstawowej w Ruchnie. Swoimi wrażeniami chciałam się podzielić z czytelnikami portalu podlasie24.pl.

16 października był pięknym, ciepłym dniem. W jesienne barwy słońce wplatało swoje złociste promienie. Kiedy razem ze szkolną społecznością weszłam do miejscowej świątyni na Mszę Świętą w prawej nawie zobaczyłam portret Jana Pawła II. Równo czterdzieści lat temu Karol Wojtyła został Papieżem. Radość, szczęście i nadzieja zagościła wtedy w sercach Polaków. Teraz szkoła w Ruchnie przeżywała niecodzienną uroczystość; nadanie jej imienia wielkich patriotów i bohaterów - Powstańców Styczniowych W sercach ludzi z miejscowej małej Ojczyzny również gościła radość, szczęście. Dwa cudowne wydarzenia…tamto sprzed lat, kiedy głową kościoła został człowiek ponad wszystko kochający Ojczyzną i to w Ruchnie, kiedy od tego dnia przez szkolne lata będą i przeprowadzać uczniów Ci, dla których Polska była krajem, za który oddawali swoje życie.

Kiedy weszłam na szkolną salę gimnastyczną zobaczyłam piękną dekorację symbolizującą Pomnik powstańców bitwy pod Węgrowem z 1863 roku. Kolorowe listki na brzozach okalających kamień mieniły się barwami w światłach reflektorów. Po powitaniach i przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna. W atmosferę tamtych lat wprowadzili wszystkich absolwenci szkoły wykonując przepiękną piosenkę „Jest taki kraj”. W oczach wielu widzów pojawiły się łzy, niektóre spływały po policzkach dotąd, aż otarły je drżące dłonie I wtedy się zaczęło: na scenie pojawili się kosynierzy, żołnierze z sierpami, którzy wyruszali w lutym 1863 roku na bój z okrutnymi zaborcami, TAK…z kosami przeciwko ogromnym siłom wroga. Nie zabrakło kobiet, które żegnały swoich mężów i synów Były też dziewczęta opłakujące chłopców, którzy polegli w walce. Chór szkolny przeplatał wszystkie wydarzenia pięknymi piosenkami

Bardzo wzruszył mnie taniec dzieci z biało- czerwonymi flagami układającymi się w najpiękniejsze kwiaty.

Uroczystość była piękna, podniosła. Brakuje mi słów , aby ją opisać taką , jaką była .Jestem szczęśliwa, że mogłam w niej uczestniczyć. Największą nagrodą dla mnie jest fakt, że napisałam słowa hymnu dla szkoły w Ruchnie. Kiedy go usłyszałam w wykonaniu szkolnego chóru…nie mogłam powstrzymać łez. Byłam szczęśliwa i dumna.

Dziękuję Pani Dyrektor i wszystkim Nauczycielom, Rodzicom i Dzieciom za zaproszenie na tę uroczystość.


„Jest takie miejsce, taki kraj”
Małą ojczyzną nazwany,
Gdzie doceniono wszystkich tych,
Którzy ponieśli rany.
Ponieśli rany, w boju też
Swoje zdrowie oddali
W zimowy czas, w powstania czas
Walczyli, umierali.
„ Jest takie miejsce, taki kraj”
Tu blisko pod Węgrowem.
To Ruchna ….
Która umie czcić tak
Powstanie Styczniowe.


Tekst: Agnieszka Kowalczyk
Zdjęcia: archiwum szkoły w Ruchnie.
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ja
    2018-10-24 10:49:34

    arrow

    impreza niepowtarzalna, cudowna!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.11

Zaduszki poetyckie albo dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności

więcej »

WĘGRÓW, 10.11

W sobotę grają węgrowskie siatkarki

więcej »
11

REGION, 11.11 18:00

Mazowsze w Koronie. Final w Węgrowie

więcej »
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje