R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łosice: Trwają przygotowania do Jubileuszu 500-lecia parafii św. Zygmunta
2011-09-15 18:00:59 Artykuł czytany 3217 razy


W kościele św. Zygmunta w Łosicach trwają misje przygotowujące wiernych do owocnego świętowania Jubileuszu 500-lecia powstania parafii. Misje rozpoczęły się w środę, 14 września a zakończą się w niedzielę, 18 września. Słowa „Żyjąc mocą chrztu” stanowią myśl przewodnią nauk misyjnych, które głoszą ks. Marek Paluszkiewicz oraz ks. Mateusz Czubak. „Posłuszni Ewangelii”, „Karmieni Eucharystią”, „Zgromadzeni na modlitwie” i „Zjednoczeni we wspólnocie Kościoła” – to tematy podejmowane w czasie łosickich misji.


Obchody Jubileuszu 500-lecia parafii św. Zygmunta potrwają dwa dni. 17 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Łosicach odbędzie się sesja naukowa. W programie sesji przewidziano między innymi wystąpienie Proboszcza Parafii  św. Zygmunta ks. Kan. Michała Śliwowskiego oraz Starosty Powiatu Łosickiego Czesława Gizińskiego.  Nie zabraknie też referatów  tematycznych.  Ponadto zostanie zaprezentowana książka Tomasza Dobrowolskiego ,,500 lat Łosickiego Kościoła. Dzieje parafii i dekanatu’’, do której słowo pasterskie napisał Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

- Książka Pana Dobrowolskiego jest jedną z tych publikacji, która – przedstawiając łosickie dzieje – pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia historię parafii oraz ludzi zaangażowanych w jej duchowy i materialny rozwój, ale także pobudzić współczesnych do świadomego zaangażowania w działanie na rzecz lokalnej społeczności oraz do dokumentowania jej dziejów.

Pan Tomasz to nauczyciel, który   wypełniwszy swoje zadanie zawodowe   nie przestał być nauczycielem. Przekazuje swoją wiedzę i angażuje się w społeczność, w której żyje i której jest aktywnym członkiem. Książa opracowana przez niego jest cennym wkładem w kształtowanie łosickiej społeczności i tych, którzy przeszli przez łosickie szkoły. Ludzie potrzebują prawdy o swoim życiu nie tylko przez samo odniesienie do wydarzeń z przeszłości, ale także przez nawiązanie do zawsze aktualnej dla każdego człowieka Ewangelii. Niniejsza książka jest zapisem ubogacającym pamięć czytającego i swoistym wezwaniem do skierowania swej myśli ku Ewangelii. Autor uczy, jak nie zapomnieć o wydarzeniach z życia ludzi i być otwartym na prawdę objawioną przez Chrystusa i przekazywaną na przestrzeni wieków przez Kościół.
Pięćsetletnia historia parafii św. Zygmunta w Łosicach w publikacji Pana Tomasza Dobrowolskiego to skrupulatny opis zdarzeń, w których mieli udział duchowni i świeccy tej ziemi. To historia działania Boga i obecności Kościoła w konkretnych strukturach i miejscach tej społeczności. Autor przedstawił fakty nie tylko oczami historyka, ale także chrześcijanina. Dzięki tej publikacji wiele z tego, co kształtowało pięćsetletnią historię parafii św. Zygmunta oraz dekanatu łosickiego, zostało wydobyte na światło dzienne, przedstawione współczesnym i uchronione od zapomnienia, by służyło kolejnym pokoleniom – napisał w słowie pasterskim bp Kiernikowski.

18 września Jubileuszowej Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczyć będzie Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, który dokona instalacji relikwii św. Zygmunta. Po zakończonej Mszy św. będzie agapa, zaś o godz. 15.00 rozpocznie się festyn rodzinny.

W kościele św. Zygmunta wierni będą mogli zobaczyć wystawę historyczną. Wśród eksponatów będą pamiątki związane z historią parafii m.in. wypożyczone z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach portret, mitry, rękawiczki bpa Lewińskiego  oraz wiele innych cennych przedmiotów.

Przy okazji Jubileuszu został odrestaurowany grób ks. bp. Franciszka Lewińskiego, niegdyś sufragana podlaskiego oraz proboszcza parafii łosickiej. Dawna płyta betonowa została zastąpiona nową kamienną płytą.
ks. Mateusz Czubak [ja][Msz]
wykop


 

foto

Ks. M. Olszewski SCJ i M. Legan OSPPE - „Męska...
2020-03-31 15:36:41 Kategoria: Kościół

„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych przygotowanych przez Grupę Medialną Profeto.pl. Rekolekcje głoszą ks. Michał Olszewski...

więcej »
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /Małgorzata Bartoń/
2020-04-03 19:27:00 Kategoria:

Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VIII edycję konkursu przez panią Małgorzatę Bartoń z Radzynia Podlaskiego.

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Trzecia wizyta księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego...
2020-03-30 14:03:02 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania audycji „Ślady Kardynała na naszej ziemi” . 30 marca można było posłuchać o trzeciej wizycie Kardynała Stefana...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

6 kwietnia, audycje poniedziałkowe Wielkiego Tygodnia
2020-04-05 18:11:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza na poniedziałkowe audycje:

więcej »


foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.04

ŁOK: łyk kawy z Sonią Michalczuk

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje