R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wizytacja Biskupa Siedleckiego w Domanicach
2012-09-12 19:44:07 Artykuł czytany 6411 razy


W środę, 12 września Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski wizytował parafię Nawiedzenia NMP w Domanicach. Po uroczystym ingresie do kościoła w asyście księży z dekanatu domanickiego, Księdza Biskupa powitali przedstawiciele parafian oraz miejscowy proboszcz ks. kan. dr Jerzy Grochowski.


- Najczcigodniejszy Księże Biskupie. W radości i z otwartym sercem stajemy przy swoim Pasterzu, ze świadectwem naszego codziennego życia, trudnościami ale i z nadzieją powstawania realizując powołanie - aby słuchać. W kronice parafialnej czytamy, iż ok. 1596 r. została wybudowana w Domanicach drewniana świątynia filialna parafii Łuków. W 1711 r. utworzono parafię w Domanicach. W roku 1721 do kościoła Domanicach przynależały wsie : Domanice, Czachy, Jagodne, Kaczory, Kopcie, Przywory, Jastrzębie, Gostchorz. Około 1723 r. podmurowano drewniany kościół. Wtedy też, wybudowano przykościelny szpital pełniący rolę przytułku. Szpital ten spłonął w 1777 r. Wzniesienie nowego budynku nastąpiło dzięki staraniom ks. Stanisława Stockiego. 17 grudnia 1848r. poświęcono nowo wybudowany  cmentarz. Dalej kilka dat z historii parafii:
- 1849 r.- pożar kościoła w Domanicach i starania ks. Józefa Sienkiewicza o wybudowanie nowej świątyni;
- 14 maja 1850 r. poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni;
- październik 1850 r. konsekrowanie nowego kościoła przez biskupa Ignacego Lewińskiego;
- 13 kwietnia 1864 r. aresztowanie proboszcza parafii ks. Stanisława Sienkiewicza, przez Rosjan. Zapisano w kronice parafialnej, że w roku 1881 do parafii należało 2780 osób, natomiast w roku 1927 było ich 4400;
- w 1925 r. zakupiono 3 dzwony w miejsce skradzionych w czasie I wojny światowej.
Pracowite były lata 1938 – 1942 w tym czasie dobudowano zakrystię i dwie kaplice obok Ołtarza Głównego a także podłogę wyłożono posadzką terakotową. Parafia tragicznie przeżyła początek II wojny światowej. Pod Domanicami 14 września 1939 rozegrała się nieszczęśliwa bitwa z najeźdźcą. Wówczas poległo wielu rodaków pochowanych na cmentarzu i przy pomniku, a rannych przynoszono do kościoła, który służył jako szpital.
5 września 1984r. obejmuje probostwo ks. Henryka Wetoszka. Wtedy też wykonano następujące prace: wymiana schodów prowadzących na chór, wyłożenie ścian dębową boazerią, wymiana pokrycia wieży kościelnej, otynkowanie kościoła z zewnątrz, odnowienie parkanów kościelnych, renowacja ołtarzy, budowa plebanii, pomalowanie kościoła w wewnątrz i na zewnątrz, wyłożenie trotuaru wokół kościoła kostką brukową, wstawienie nowych witraży do kościoła.
1 lipca 2008 r. proboszczem zostaje ks. kan. Jerzy Grochowski.

Z prac gospodarczych w tym czasie wykonano staraniem moim wraz z parafianami: ponad 500 m2 kostki przy plebanii i kościele, szafy w zakrystii, wymieniono tablice rozdzielczą i oświetlenie prezbiterium; wykonano napęd elektrycznych dzwonów, wykonano ławki w kościele i kaplicy, renowacja ołtarzy, renowacja obrazu „ Przemiennie Pańskie”, ocieplenie sufitów kościoła, pomalowanie kościoła w wewnątrz oraz doprowadzenie wody do pomieszczeń gospodarczych w kościele. Ta materialna działalność pozwoliła zjednoczyć wspólnotę parafialną. Każdej niedzieli i często w dzień powszedni wierni czytają lekcje i śpiewają „psalm”. Wielu parafian przeszło formację z diecezjalnym programem  „Chrzest w życiu i misji kościoła”. Parafianie licznie korzystają z katechez dla Rodziców i chrzestnych  (zawsze w I niedzielę po Mszy św. wieczorowej) i dla młodzieży (II niedziela ); raz w miesiącu uczestniczą w katechezie nauczyciele. Grupa osób uczestniczy w kręgu biblijnym, a czytając i rozważając Słowo Boże wchodzą w komunię z bliźnimi i z Bogiem, czego owocem jest także przedstawienie „Męki Pańskiej”. Letnią porą w Eucharystii niedzielnej uczestniczy ok. 65 % parafian, a zimą 40%. Wielu parafian pracuje w Warszawie wyjeżdżając w poniedziałek rano,  a wracając w sobotę - co osłabia więzi rodzinne; jest także grupa pracująca poza granicami Polski. Są także tacy co toną w alkoholu, a ostatnio po raz kolejny powstała grupa „AA”. W parafii działa schola, a spotkania prowadzi organista Pan Marian Jastrzębski, który także mocno pracuje nad rozśpiewaniem wspólnoty parafialnej. Z parafii pochodzą dwaj księża oraz dwie siostry zakonne. Odprawiane są nabożeństwa „majowe”, „czerwcowe” i „fatimskie”. Przy naszej parafii działają kółka różańcowe, schola, Krąg Biblijny oraz KSM. Szczególnym zwyczajem parafian jest tzw. ,,obchód pól’’, natomiast odpusty przypadają w Święto Nawiedzenia i Niepokalanego Poczęcia NMP. Stajemy, aby słuchać Pasterza Diecezji na drodze tracenia siebie i nawracania - mówił podczas przedstawienia parafii jej proboszcz ks. kan. Jerzy Grochowski.Zobacz zdjęcia w większym formacie

W katechezie do parafian Ksiądz Biskup mówił jak budować prawdziwą wspólnotę z Bogiem oraz drugim człowiekiem. – Współczesna wspólnota jaką jest rodzina, parafia czy też naród, może przeżywać rozproszenie. Szczególnie dotyczy to rozproszenia wewnętrznego, które jest wynikiem nie słuchania jednego głosu. Rozproszenie powoduje również to, że dzisiejszy  człowiek jest zachęcany do troski o sprawy doczesne, do korzystania z liberalnie rozumianej wolności, przez to rozbiciu ulegają podstawowe komórki życia człowieka jakimi są małżeństwo i rodzina. Tymczasem prawdziwej wolności a zarazem jedności uczy nas ukrzyżowany Chrystus. Bóg nie zostawia człowieka samemu sobie, On przychodzi nam z pomocą jako jeden głos, jedno wołanie, jeden znak - mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.


POSŁUCHAJ KATECHEZY:


Po katechezie rozpoczęła się Eucharystia, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania  60 osobom.

- Czytanie z Księgi Proroka Ezechiela jest usytuowane w kontekście rozproszenia, bardzo bolesnego dla Izraela, jakim było wygnanie babilońskie. To doświadczenie skutków nie podążania za jednym głosem, a słuchanie swojego przewrotnego serca. Prorok do tych rozproszonych kieruje orędzie: „zabiorę was z tego rozproszenia, spośród ludów wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju”. Tu nie chodzi tylko o geograficzną krainę. Mój kraj będzie tam, gdzie spotkam się z Bogiem. Pan chce nas pokropić, oczyścić od naszych „bożków”, czyli od tego wszystkiego co nas pociąga, poza Bogiem. I dzisiaj w czasach współczesnych takim „bożkiem” może być chęć posiadania albo pieniądz. Następnym jest władza oraz dostosowanie wszystkich do własnej woli. W każdym z nas jest zakorzenione pragnienie rządzenia drugim człowiekiem. My się zaprzedajemy tej władzy i składamy jej hołd. Ostatnim, a zarazem najsubtelniejszym „bożkiem” są uczucia. To wszystko, co wiąże się z przynależnością do drugiego, także z seksualnością, z naszą płciowością. Chcemy, aby przy nas ktoś był, wypełniając nasze pożądanie. To jest wielki „bożek”, który bardzo mocno dzisiaj króluje. Jego władzy poddane są ciała i serca wielu z nas – mówił Ksiądz Biskup.

- Czytanie to kończy się pięknym stwierdzeniem: „Ja będę wam Bogiem, wy będziecie mi ludem”. To jest sprawa przynależności, nie cudzołożnej i obcej. W pełni dokonało się to na krzyżu, kiedy zdradzony przez człowieka Bóg nie odwrócił się, ale przebaczył tym, którzy nie wiedzieli co czynią. To z mocy krzyża zrodził się Kościół. Mocą przebaczenia oraz Ducha Świętego zostali zgromadzeni w jedno ci, którzy wyrzekając się „bożków” pragną żyć w komunii z Bogiem i człowiekiem. Oto z ludzi rozproszonych, Pan uczynił swój Lud, swoją Oblubienicę. Cokolwiek by się nie działo w naszym życiu, nic nam się nie stanie, gdyż będziemy świadomi tego, że przynależymy do Pana. To jest największa tęsknota człowieka, być z kimś – w tym wymiarze ludzkim, ale również w wymiarze nadprzyrodzonym. Wiemy, że jest Ktoś, kto mnie nie opuści, ja do Niego przynależę, nie jestem sierotą. Duch Święty będzie was uczył tej przynależności, a to jest trudny dar. On nieustannie nas wyciąga z tego zamknięcia się w sobie. Młodzi – przyjmijcie ten dar, nie bójcie się z niego korzystać, on będzie wymagał wielokrotnie trudnych decyzji, ale wtedy zobaczycie, że ten dar, ta moc, ta prawda – nie zawiedzie – zachęcał Ordynariusz Siedlecki.

POSŁUCHAJ HOMILII:


Ważnym momentem wizytacji było spotkanie Pasterza Diecezji z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej z Domanic i Olszyca oraz Gimnazjum. Dostojnego Gościa powitali uczniowie oraz panie Terasa Młynarczyk, Agnieszka Urbanek, Gabriela Karpiarz i Grażyna Zabłocka – dyrektorki placówek. W pierwszej części spotkania uczniowie zaprezentowali przedstawianie pt: „Kolorowy parasol”, a w drugiej części Ksiądz Biskup spotkał się z gronem pedagogicznym obydwu szkół i wygłosił katechezę na temat wychowania chrześcijańskiego. Następnym punktem wizytacji było spotkanie z pracownikami Urzędu Gminy w Domanicach. Tam Dostojnego Gościa powitał wójt inż. Jerzy Zabłocki. Spotkanie z księżmi z dekanatu dominickiego oraz odwiedziny jednej z rodzin zakończyły wizytację w parafii Domanice.

ks. Michał Chromiński

[Msz]
wykop


 

Liturgia Dnia


foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

Noworoczny Charytatywny Marszobieg dla Lenki Rybak

więcej »

RADZYŃ, 05.01

Radzyńscy akordeoniści zapraszają na noworoczną galę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 17:00

Spotkanie Noworoczne Duszpasterstwa Prawników

więcej »
6

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Parczewa

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie. Przygotowania

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Mordach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszaki Trzech Króli w rejonie bialskim

więcej »

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli we Włodawie

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01 10:30

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Wodyniach

więcej »

WŁODAWA, 06.01 11:00

IV Hański Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 12:00

Lubartów: Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radzynia

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.01 12:30

Miński Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 14:00

Gmina Borki: Koncert charytatywny dla pani Ireny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 17:00

„Kolędujmy Małemu” - koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 18:00

Koncert kolęd „Raduj się Świecie”

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.01 11:00

„W Państwie króla Abecadło”

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Żegnaj jesieni, witaj zimo! – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Wokalnego Art Styl dla słuchaczy SUTW

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Spotkanie z Maciejem Szupilukiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

10 stycznia - Zjazd Kolędników Misyjnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 18:00

Wspomnienia i powroty - wystawa Barbary Pierzgalskiej

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 10:00

Szła Kolęda 2019 - przesłuchania konkursowe

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.01

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01

KPS kontra Norwid

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Poznajmy się lepiej z Taekwon - do

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert kolęd w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 13.01

Koncert kolęd w Czemiernikach

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.01

Wodynie: Czas na Betlejemskie nutki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert charytatywny dla Karoliny

więcej »

BIELSK PODL., 13.01

Koncert kolęd w Bielsku Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »

RADZYŃ, 13.01 15:00

Radzyńscy pielgrzymi podzielą się opłatkiem

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.01

Węgrowskie Drogi do Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 11:00

Spotkanie z ppłk dypl. Andrzejem Pawelskim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędować Małemu - przesłuchania konkursowe

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.01

Strzała: Aniołkowe Granie

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.01

Koncert Noworoczny w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 19:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

WĘGRÓW, 18.01 19:00

Koncert kolęd w Węgrowie

więcej »
19

MIŃSK MAZ., 19.01

Wernisaż wystawy Ladislava Steiningera w mińskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 19.01

Spotkanie z Andrzejem Strejlauem i Jerzym Chromikiem

więcej »

WŁODAWA, 19.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

XVI Gala Charytatywna w ramach corocznej akcji „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”

więcej »
20

RYKI, 20.01

Kłoczew: koncert jakich mało

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

GARWOLIN, 20.01

Strażacy rywalizować będą pod siatką

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »

SOKOŁÓW, 20.01

Jasełka w MGOK w Kosowie Lackim

więcej »

KRAJ, 20.01

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

LUBARTÓW, 20.01 16:30

Pastorałko nieś się biała

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:50

Koncert kolęd w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.01 17:00

Koncert kolęd i pastorałek w Mrozach

więcej »

WĘGRÓW, 20.01 19:00

Węgrów: Koncert kolęd w Bazylice Mniejszej

więcej »

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »
21

RADZYŃ, 21.01

Gmina Borki: Klub Seniora rekrutuje chętnych

więcej »

RADZYŃ, 21.01

Radzyń: Kolejne spotkanie Klubu Genealogicznego

więcej »

ŁUKÓW, 21.01

ŁOK: Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć

więcej »

RYKI, 21.01 10:00

Ryki: Miejsko – Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”

więcej »
22

SIEMIATYCZE, 22.01

We wtorek nie będzie prądu na Kościuszki w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01

Obchody 156 rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

SKICKI-SKIUK Polski Jazz 360 Czeremcha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01

Filmowe Rekolekcje: „Winni”

więcej »

RYKI, 22.01 17:00

Poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 18:00

Poetycki karnawał z „Królówką”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01 11:00

Czas się śmiać… – Kabaret „Wióry Lecą” dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

IV Regionalny Konkurs Poloneza Studniówkowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

SOKOŁÓW, 25.01

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos małego serca” w Bielanach

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »

WŁODAWA, 25.01 17:00

Włodawa: Koncert „Zimowa noc”

więcej »
26

MIŃSK MAZ., 26.01 11:00

I. Szaradziarskie Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.01

„Dalida – pieśń miłości” – koncert Justyny Bacz

więcej »

WŁODAWA, 27.01

Katechezy zwiastowania we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

RADZYŃ, 27.01 10:00

Gmina Radzyń: Strażacy zmierzą się na boisku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01 10:00

Zimowa Akademia Talentów 2019

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje