Kultura

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prawdziwa uczta dla ucha i duszy w Garwolinie / galeria/
2011-10-17 08:52:09 Artykuł czytany 2236 razy


Przez trzy dni minionego weekendu, w powiecie garwolińskim królowała muzyka chóralna w międzynarodowej interpretacji. Czwarte już „ Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej” były zorganizowane z tak wielkim rozmachem i na wysokim poziomie artystycznym, że można je uznać za kulturalne wydarzenie roku.


Celem festiwalu jest popularyzacja śpiewu chóralnego, upowszechnianie kompozycji chóralnych w zakresie muzyki dawnej i współczesnej, oraz podnoszenie kultury muzycznej  oraz promocja Ziemi Garwolińskiej i miasta Garwolin.

- Spotkanie chórów w Garwolinie na mapie kulturowej rejonu jawi nam się jako wydarzenie niezwykłe i oryginalne. Region garwoliński od lat zwraca uwagę swoim poziomem wydarzeń kulturalnych. W mieście działają chóry szkolne, kościelne i orkiestra dęta z dużymi tradycjami, działa też kilka zespołów szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej i zespoły ludowe. Niewątpliwą bazą kultury na przyszłość jest szkoła muzyczna. Władze miasta i regionu doceniają rolę kultury, świadczy o tym działalność domu kultury, który jest inicjatorem i koordynatorem imprez w mieście. Na uwagę zasługuje też działalność pana Radosława Mitury- inicjatora międzynarodowych spotkań chórów, dyrektora szkoły muzycznej i założyciela Chóru Miasta Garwolina. Kultura to twórcy i jej odbiorcy. Tegoroczne spotkanie chórów jest najlepszym tego komentarzem- powiedział dr hab. Kazimierz Bukat, dyrygent Filharmonii Narodowej w Warszawie.

- Festiwal muzyki chóralnej był na bardzo wysokim poziomie. Społeczeństwo Garwolina czeka cały rok, żeby być na tych dniach, żeby uczestniczyć- zauważył starosta Marek Chciałowski, a burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski dodał, że każdy taki koncert napawa dumą, i świadczy, że życie kulturalne w mieście kwitnie.

  Chóry koncertowały w parafii MB Częstochowskiej w Garwolinie, Świętego Izydora w Marianowie, Świętej Rodziny w Uninie, Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, Świętego Józefa w Trąbkach, Świętego Jana Chrzciciela w Górznie, a uroczysta gala odbyła się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Od samego początku Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej dobywają się na jesieni, w czasie, kiedy obchodzony jest Dzień Papieski. - Są to też szczególne dni dla Kościoła kat., dla parafii, także staramy się, by festiwal był kontynuacją wszystkich uroczystości organizowanych w kościołach z okazji Dnia Papieskiego- zaznaczył Radosław Mitura, współorganizator festiwalu.

Na festiwalu wystąpiły chóry: Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie / dyr. Marta Zdrajkowska/, Szkoły Wokalno- Chóralnej „Kantylena” z Gorek / dyr. Oksana Zapevalova/, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie / dyr. Andrzej Ostolski/, Chór Cappella Polyphonica Salesiana z Brna / dyr. Jirina Pleska/, Męski Municypalny Chór Homin ze Lwowa / dyr. Ruslan Lyashenko/, Chór Kameralny „Ab Imo Pectore” z Ożarowa Mazowieckiego, Chór Schola Cantorum Maksymilianum z Józefowa, Chór kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego z Mińska Mazowieckiego.

Organizatorami festiwalu byli Centrum Sportu im Kultury, Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, starosta Marek Chciałowski i burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Wspomagali także wójt gminy Garwolin Tomasz Łysiak oraz wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, a także księża proboszczowie parafii, w których koncertowały chóry.
Nad całością czuwał dyrektor CSiK Jarosław Kargol, dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia Radosław Mitura i dziekan Dekanatu Garwolińskiego, ks. prałat Ryszard Andruszczak.Zobacz zdjęcia w większym formacie

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl.

Na szerszą relację z Międzynarodowych Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie zapraszamy do sobotniego magazynu „Kultura na fali” na antenie Radia Podlasie.

WJ/Garwolin [Msz]

wykop

Komentarze

 • uczestniczka
  2011-10-17 16:00:45

  arrow

  rewelacyjny występ chórów. zwłaszcza chóru męskiego z Ukrainy! brawa dla organizatorów :)

 • Ewa
  2011-10-17 14:35:39

  arrow

  Wspaniały koncert galowy. Jestem pod wrażeniem. Dziękuję organizatorom.

 • Edward
  2011-10-17 10:33:31

  arrow

  Koncert w kościele Przemienienia Pańskiego był wspaniałym doznaniem, które na długo pozostanie w pamięci. Gratulacje dla panów Jarka i Radka oraz księdza proboszcza. Czekamy na więcej.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje