REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pies pracujący w terapii musi być małym geniuszem
2013-02-25 08:06:53 Artykuł czytany 1558 razy


W Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Łosicach w dniach 20-21 lutego gościli przedstawiciele fundacji Ama Canem, zajmujący się dogoterapią. Wizyta miała miejsce dzięki staraniom wychowawczyni z ośrodka Agnieszki Jakoniuk.


Podczas tych dwóch dni terapeuci zaprezentowali możliwości, jakie stwarza praca przy pomocy specjalnie wyszkolonych psów. Podopieczni ośrodka byli zachwyceni tą formą terapii a wychowawcy bardzo wysoko ocenili efekty takiej pracy.

Czym jest dogoterapia?
Andrzej Niedzielski z fundacji Ama Canem: Najkrótszą definicją jest taka, że jest to wspomaganie rehabilitacji i leczenia osób sprawnych i niepełnosprawnych przy odpowiednio wyszkolonych psach.

Jakie predyspozycje powinien posiadać pies, który jest wykorzystywany przy terapii?
A.N.: Taki pies musi być małym geniuszem, żeby mógł podejmować samodzielne decyzje na zajęciach. Szkolenie polega na tym, że nie uczy się go wykonywania komend tylko właśnie samodzielnego podejmowania decyzji. Pies musi wiedzieć jaki kontakt w jakim momencie jest odpowiedni i jaka powinna być jego siła. Nasilenie i chęć kontaktu to inicjatywa psa, my jesteśmy takim zapleczem, które może podpowiadać jakieś zabawy.  To przynosi dosyć duże efekty.

Jakie rasy psów są najodpowiedniejsze do dogoterapii? 
A.N.: My odchodzimy od rasowości, chociaż trzeba przyznać, że łatwiej jest wybierać z danej grupy psów. Pracujemy w większości z aporterami i flatami ale nie jest to regułą. Ja zawsze powtarzam, że labrador nie jest najlepszym psem rodzinnym, jest to bzdura, która jest powtarzana niestety przez media. Labrador jest postrzegany jako pies, który najczęściej pracuje w dogoterapii a jest to tak naprawdę ułamek, promil pracy. One nadają się do pracy z ludźmi tylko nie w tych dziedzinach.

Dlaczego?
A. N. : Labrador jest dość ciężkim psem. Jego inteligencja też nie jest taka jaka przy tej pracy jest potrzebna. Uczy się dość zapalczywie.

A Golden Retriever?
A.N.: Zauważyliśmy, że psy reprezentujące rasy powszechnie postrzegane jako rodzinne są masowo „produkowane” a to powoduje, że mają mnóstwo chorób tylko dlatego, że był na nie duży popyt. Tak się też dzieje z goldenami. To są bardzo fajne psy, dużo lżejsze niż labrador, mam na myśli lekkość ruchów i zachowanie.  Są subtelniejsze nawet z racji tego, że ogon labradora jak by nie uderzył tak boli, goldena nie za specjalnie. On ma tą „firankę” na ogonie i to powoduje, że cios nie jest taki bolesny. My preferujemy flaty, bo flat to taki mały geniusz jego nie trzeba uczyć, jemu się powie co on ma zrobić i on to robi.

Jak się odbywa dogoterapia? Na czym to polega?
A.N.: Nie mamy schematów zachowań. Wszystko uzależniamy od potrzeb osoby, lub grupy do której skierowana jest terapia. Każde dziecko jest inne jeżeli się nie dopasujemy indywidualnie do dziecka to z terapii nie będzie nic. Sama terapia jest formą motywacji. Chęć przebywania z psem, czy podjęcia pewnych zabaw, które się okazują ćwiczeniami są już, można powiedzieć terapią. Jeżeli mamy do czynienia z dzieckiem mającym dysfunkcje ruchowe górnych kończyn to staramy się usprawnić te kończyny poprzez kontakt ze zwierzęciem, dotykanie, czesanie, które dla nas jest banalną rzeczą ale dla dziecka, które nie rusza rączkami albo ma dość mocno ograniczony ruch to trudna sztuka. Od nas dzieci wychodzą z uśmiechem a z tradycyjnej sali ćwiczeń czy z masażu nieraz z grymasem bólu i zmęczenia. Terapeuci bardzo często wykorzystują nas, żeby dzieci zachęcić do ćwiczeń. Jest to forma motywacji i uzupełnienia, nie jesteśmy samą w sobie formą terapii. Wchodząc alternatywnie w cykl terapeutyczny moglibyśmy zaszkodzić a chcemy pomóc.

U jakich osób można z powodzeniem stosować taką formę terapii?

A.N.:  Nie pracujemy tam gdzie są rany otwarte, ze względów higienicznych. Ale psy są wykorzystywane bardzo często nawet przy leczeniu uczuleń, na przykład samojedy. Spektrum mamy bardzo szerokie, ogranicza nas tylko nasza kreatywność, nic więcej.

Z Andrzejem Niedzielskim rozmawiała Dorota Kalinowska.

DK/Łosice[jk]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje