R E K L A M AWŁODAWA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zmarł ks. kan. Stanisław Dadas
2018-02-13 09:29:35 Artykuł czytany 14462 razy


 We wtorek 13 lutego, w wieku 63 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. kan. Stanisław Dadas, wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, dziekan dekanatu włodawskiego.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 14 lutego o godz. 20.00, w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, Mszą św. sprawowaną z udziałem księży z dekanatu włodawskiego i modlitewnym czuwaniem do godz. 24.00.

W czwartek, 15 lutego o godz. 9.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego.

O godz. 15.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie Mszy świętej żałobnej będzie przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, a po niej ciało zmarłego kapłana zostanie przewiezione do parafii Zwola w dekanacie żelechowskim.

Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Sawczuka, będzie odprawiona w parafii pw. Św. Anny w Zwoli w piątek, 16 lutego o godz. 11.00, po czym ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Requiescat in pace.
xKP/Siedlce

--------------------------------
Ś. p. ks. kan. Stanisław Dadas pochodził w parafii Zwola w dekanacie żelechowskim. Do swojej rodzinnej parafii często przyjeżdżał i wielokrotnie uczestniczył i przewodniczył licznym uroczystościom kościelnym i regionalnym. W sierpniu ubiegłego roku przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas obchodów 90 - rocznicy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoli. WIĘCEJ


W 2012 roku przewodniczył obchodom 100 - lecia istnienia szkoły w Zwoli. Kapłan był absolwentem tejże placówki i w 2012 roku był jednym z inicjatorów spotkania absolwentów i posadowienia na placu szkolnym kamienia z płaskorzeźbą książki i przesłaniem „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. WIĘCEJ
Biogram
Ks. kanonik Stanisław Dadas  1954-2018


Przyszedł na świat 17 marca 1954 r. w rodzinie Alfreda i Anny z domu Dadas małżonków Dadas. Rodzice prowadzili własne gospodarstwo rolne we wsi Zwola Duża. Był najstarszym synem i miał trzech braci. Ochrzczony został 19 kwietnia tr. w kościele parafialnym w Zwoli i tam też w 1969 r. przyjął sakrament bierzmowania, przez posługę bpa Jana Mazura.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Żelechowie, otrzymując w 1973 r. świadectwo dojrzałości.

Tego roku złożył podanie do Seminarium Duchownego w Siedlcach i został przyjęty do grona alumnów. Jego proboszcz ks. Stanisław Sopulski i prefekt szkoły średniej ks. Tadeusz Fatyga wydali pozytywną opinię o kandydacie, podkreślając jego gorliwość, sumienność i obowiązkowość.

Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium, otrzymał święcenia kapłańskie 16 czerwca 1979 r. w katedrze siedleckiej z rąk bpa Jana Mazura. Był to czas pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Polski, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na pierwszą placówkę jako wikariusz został skierowany do parafii św. Ludwika we Włodawie. To był jedyny jego wikariat, ponieważ stąd w 1984 r. został mianowany administratorem samodzielnego wikariatu, przy nowo wybudowanym kościele w Żukowie, który po kilku miesiącach został ustanowiony parafią. Tutaj ogarnął duszpasterską troską nową placówkę budując wspólnotę parafialną.

W 1991 r. czasowo także administrował parafią Lack podczas nieobecności jej proboszcza.
Stąd w 1995 r. przeniesiony został do parafii Suchożebry, najpierw jako administrator, a od 1997 r. jako proboszcz. Tutaj opiekował się chorym dotychczasowym proboszczem, a kiedyś proboszczem jego rodzinnej parafii Zwola.

Następnie mianowany został w 1998 r. proboszczem parafii Wierzbno i wybrany przez kapłanów, wicedziekanem dziekanem dekanatu grębkowskiego, co zatwierdził biskup siedlecki Jan Wiktor Nowak.

Przez bpa Zbigniewa Kiernikowskiego został w 2002 r. powołany do składu komisji ds. Funduszu Pomocy Kapłańskiej, a także był od 2004 r. diecezjalnym referentem ds. liturgii w dekanacie grębkowskim.

Z dniem 1 lipca 2007 r. został mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie i jednocześnie dziekanem dekanatu włodawskiego.
Dekretem biskupa siedleckiego 18 grudnia 2007 r. został powołany do grona Rady Kapłańskiej i do Kolegium Konsultorów na pięcioletnią kadencję. Ponownie od 2014 r. został członkiem Rady Kapłańskiej.

Bp Z. Kiernikowski doceniając jego gorliwość duszpasterską, zaangażowanie w różnych gremiach konsultacyjnych i troskę o sferę materialną parafii, dnia 23 stycznia 2008 r. mianował ks. Stanisława kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. Został także powołany 14 marca 2008 r. do Rady ds. Sanktuarium w Pratulinie. Od 2008 r. Na terenie powiatu włodawskiego pełnił funkcję kapelana strażaków. Ponownie, doceniając postawę i wysiłki duszpasterskie ks. Stanisława, bp Z. Kiernikowski przeniósł go 23 stycznie 2012 r. do grona kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. Urząd dziekana włodawskiego pełnił już trzecią kadencję.

Jednak pojawiły się sygnały choroby nowotworowej. W ubiegłym roku przeszedł długie leczenie szpitalne. Choroba jednak nie ustępowała. Ostatnie tygodnie przebywał w szpitalu we Włodawie, pod opieką lekarzy i personelu medycznego. Tam zmarł 12 lutego 2018 r. Miał 63 lata i 39 lat kapłaństwa.

Przez kapłanów był postrzegany jako serdeczny kolega i życzliwy przyjaciel, spokojny i przykładny proboszcz, dobry gospodarz i zatroskany duszpasterz, odpowiedzialny i zaangażowany w sprawy ogólnodiecezjalne, uśmiechnięty i pogodny kapłan mimo doświadczenia choroby, które przyjmował z wiarą i nadzieją sięgającą wieczności.

Requiescat in pace

/opr. ks. B. Błoński/wykop

Komentarze

 • Małgorzata i Michał Wąsowscy
  2018-02-18 15:40:47

  arrow

  Czcigodny Kapłan, a przy tym człowiek renesansu – „ był człowiekiem i nic co ludzkie nie było mu obce”. Ze zrozumieniem pochylał się nad ludzkim pierwiastkiem, który potrafi determinować nasze postępowanie. Cenił książkę, kochał muzykę, pielęgnował historię – powszechną i tę najbliższą , naszej małej Ojczyzny… . Umiał dostrzec, wydobyć i wyeksponować piękno tkwiące w szarym, polnym kamieniu. Dziękujemy Panu Bogu za to, że na naszej życiowej drodze postawił Księdza Stanisława Dadasa.

 • Parafianie NSJ we Włodawie
  2018-02-17 01:14:27

  arrow

  Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.Dobry, Skromny ,Serdeczny Wspaniały zawsze uśmiechnięty Kapłan. Miał w sobie tyle ciepła ,dobroci i pogody że mógł obdzielić całą parafię. Mój BOŻE Tylko TY WIESZ jak płaczemy,jak bardzo będzie nam GO brakowało Ś.P. Księdza Stanisława Dadasa.
  Niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

 • parafianka z suchożebr
  2018-02-15 16:52:05

  arrow

  Wspaniały ksiądz i człowiek pracowity dla parafii wykonał dużo pracy nikt mu nie był obojętny, wszystkich traktował równo dziękujemy .Spoczywaj w pokoju .

 • Parafianin
  2018-02-15 08:12:14

  arrow

  Pozostał wielki żal, pustka, smutek . Byłeś naprawdę dobrym człowiekiem. Spoczywaj w pokoju.

 • Agnieszka
  2018-02-14 22:14:36

  arrow

  Spoczywaj w pokoju Księże Dziekanie. Bądź naszym orędownikiem u Pana. Na zawsze w naszych sercach pozostaniesz jako kapłan pełen uśmiechu i dobrych słów. A dzieci na zawsze zapamiętają Twoje "co tam słychać Karolinko i Karolku".

 • parafianka Suchożebry
  2018-02-14 08:40:56

  arrow

  Dusza człowiek świetny organizator, zaangażowany w sprawy kościoła i ludzi.Nigdy nie zapomnę sierpniowej pielgrzymki do Częstochowy z naszej parafii w której brałam udział ze dziećmi.Na pielgrzymkę było dużo chętnych, ale ksiądz nie odmówił niekomu zapisujęc kolejnych chętnych i zamawiając kolejne autokary / było ich kilka/.
  Niech spoczywa w pokoju.

 • parafia Wierzbno
  2018-02-13 23:00:41

  arrow

  świetny człowiek, znakomity kapłan, kochany przez uczniów katecheta. Przez blisko dekadę pełnił funkcję proboszcza parafii Wierzbno, gdzie dał się poznać również jako wspaniały organizator. Potrafił niesamowicie zjednoczyć parafian w niełatwym czasie budowy plebanii i renowacji terenu przylegającego do kościoła. Zbiegło się to w czasie z Jubileuszem Roku 2000 i było pięknym wprowadzeniem parafii w III Tysiąclecie - co ważne - symbolem namacalnym. Dziś, w dniu, w którym ś.p. ks. kan. Stanisław Dadas odszedł do Domu Ojca, symbolika ta nabiera nowej mocy. Bo choć Księdza Proboszcza nie ma już wśród nas, to pozostały dzieła, które będą Go nam już zawsze przypominać.

  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niecha mu świeci.

 • Krystyna i Józef Stępniowie
  2018-02-13 19:34:46

  arrow

  SPOCZYWAJ W POKOJU KSIEŻE DZIEKANOE

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jaki prezent na święta dla mamy wybrać? Podpowiadamy,...
2019-12-03 15:10:24 Kategoria:

Mama to prawdziwa przyjaciółka. Wspiera w trudnych chwilach, doradza w najważniejszych sprawach, no i nikt tak dobrze jak ona nie rozumie, jaką moc ma przytulenie. Z okazji...

więcej »

Włodawa

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje