Biała Podlaska

Nowe korony dla Matki Bożej Kodeńskiej

06
cze 2023

W tym roku mija 300 lat od papieskiej koronacji wizerunku Maryi w sanktuarium w Kodniu. Rocznicowe uroczystości potrwają trzy dni, od 13 do 15 sierpnia. Będą wydarzeniem nie tylko religijnym, ale również historycznym i kulturalnym.

15 sierpnia 1723 roku Kodeń stał się trzecim polskim sanktuarium, którego wizerunek Matki Bożej otrzymał papieską koronę. Pierwszym była w 1717 roku Jasna Góra, a drugim rok później znajdujące się dziś w granicach Litwy Troki. – Koronacja papieska wyraża powszechność Kościoła. Jest to docenienie danego miejsca jako miejsca kultu ważnego nie tylko dla danej diecezji czy kraju, ale dla całego Kościoła – tłumaczy o. Paweł Gomulak, koordynator medialny polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

300 lat później odbędzie się nałożenie nowych koron, przygotowanych specjalnie na tę okazję. W koronie Matki Bożej znajdzie się kamień z Groty Narodzenia, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty. W uroczystościach weźmie udział legat Ojca Świętego Franciszka, a listę zaproszonych gości otwiera Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozpisany na ponad dwie doby program rozpocznie się 13 sierpnia odsłonięciem pomnika powstańców styczniowych i premierowym wykonaniem oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej, autorstwa Rafała Janiaka, w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej. Następnego dnia msza odpustowa odprawiona przez biskupa siedleckiego zapoczątkuje kilkudziesięciogodzinny cykl nabożeństw, procesji i modlitw. Kulminacją będzie nałożenie koron i suma odpustowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego, z udziałem Episkopatu Polski, odprawiona 15 sierpnia w południe.

Organizatorzy spodziewają się zwielokrotnienia i tak dużego o tej porze roku ruchu pielgrzymkowego i turystycznego. W związku z tym centrum Kodnia zostanie wyłączone z ruchu kołowego, a parkingi dla zmotoryzowanych będą przygotowane kilkaset metrów dalej. Uczestnicy uroczystości, którzy nie zmieszczą się we wnętrzu świątyni, będą mieli transmisję TVP na telebimach. Na zwiększoną liczbę gości już teraz szykuje się dom pielgrzyma oraz miejscowi i okoliczni przedsiębiorcy z branży hotelowej i gastronomicznej, choć wielu pątników noc z 14 na 15 sierpnia spędza na Kalwarii po prostu pod gołym niebem.

Wracając zaś do samych papieskich koron, trzeba wspomnieć o pewnej ciekawostce: – One nigdy nie wisiały po koronacji na obrazie, tylko były przechowywane w osobnej gablocie. Ich umiejscowienie jest w gruncie rzeczy drugorzędne. Chodzi o to, że stanowią one wotum ludzi, którzy doświadczali łask od Matki Bożej Kodeńskiej. Podobnie korony, które powstają teraz, mają swoich konkretnych darczyńców. Same w sobie Marce Bożej niczego nie dodają, ale są świadectwem wdzięczności ludzi, którzy wyprosili tutaj konkretne łaski – dodaje o. Gomulak.

Choć do uroczystości zostały jeszcze ponad dwa miesiące, ich szczegółowy program jest już gotowy. Godzina po godzinie przedstawia się następująco:

Niedziela, 13 sierpnia
16.00 - Odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. Do udziału w tych uroczystościach został zaproszony Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda,
17.00 - Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

Poniedziałek, 14 sierpnia
09.00 - Powitanie przed Bazyliką Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej,
12.00 - Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych (Bazylika) - bp Kazimierz Gurda,
16.00 - Droga krzyżowa (Kalwaria),
16.30 - Przywitanie Legata Papieskiego (Bazylika),
17.00 - Nieszpory maryjne (Bazylika),
17.45 - Procesja maryjna z Bazyliki na Kalwarię,
18.00 - Eucharystia - abp Mieczysław Mokrzycki (Kalwaria), oprawa muzyczna - chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”,
20.00 - Procesja różańcowa ze świecami (Kalwaria),
21.00 - Apel Maryjny Podlasia (Kalwaria),
21.45 - Modlitwa i koncert „Siewcy Lednicy” (Kalwaria).

Wtorek, 15 sierpnia
00.00 - Pasterka Maryjna (Kalwaria) – Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Marek Ochlak OMI – następnie nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia,
05.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (Bazylika),
06.00 - Eucharystia z homilią (Bazylika),
08.00 - Eucharystia z homilią (Bazylika),
09.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia (Kalwaria),
09.30 - Eucharystia z udziałem Przyjaciół Misji Oblackich (Kalwaria) - bp Radosław Zmitrowicz OMI,
11.30 - Procesja z Bazyliki na Kalwarię z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej,
12.00 - Nałożenie koron i suma odpustowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego z udziałem Episkopatu Polski (Kalwaria). Poświęcenie ziół i procesja Maryjna z Kalwarii do Bazyliki,
16.15 - Pożegnanie Legata Papieskiego,
16.30 - Nieszpory Maryjne (Bazylika),
17.00 - Msza św. z homilią (Bazylika),
20.30 - Różaniec (Bazylika),
21.00 - Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Zakończenie uroczystości odpustowych (Bazylika).



Fot. ks. Marek Weresa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.