Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie. Wyjątkowe miejsce na mapie kraju
kwi 2024
Łuków to jedyne miejsce na mapie kraju, w którym działa Branżowe Centrum Umiejętności zajmujące się szkoleniem młodzieży i dorosłych w zakresie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Powstało w ramach programu opracowanego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jego oficjalne otwarcie, połączone z ogólnopolską konferencją, odbyło się w czwartek 25 kwietnia.
Branżowe Centrum Umiejętności powstałe przy Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie to nowy rodzaj placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania o zasięgu ogólnokrajowym, ukierunkowany branżowo w dziedzinie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Placówka wyposażana jest w najnowocześniejszy na rynku sprzęt branży mechanicznej. BCU umożliwia udział w bezpłatnym uzyskaniu i uzupełnieniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także wspiera współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami w dziedzinie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Organem prowadzącym dla BCU jest powiat łukowski. Partnerami, dbającymi m.in. o poziom merytoryczny realizowanych tu zadań są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Politechnika Lubelska Wydział Mechaniczny.W czwartek 25 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności. Wśród wielu zaproszonych gości obecna była Marianna Brzozowska – Skwarek z Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To w tym właśnie departamencie w 2020 roku zaczął kształtować się pomysł tworzenia branżowych centrów umiejętności, które mają powstawać w całym kraju. Program ten wpisano do Krajowego Planu Odbudowy czym zagwarantowano środki na realizację tych planów. Dzięki zaangażowaniu władz powiatu łukowskiego oraz dyrektora Zespołu Szkól nr 1 Tadeusza Federczyka udało się doprowadzić do powstania BCU w Łukowie. Jest ono jak na razie jedyną placówką w kraju w zakresie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Drugie ma powstać w Radomiu.
Otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności w Łukowie towarzyszyła ogólnopolska konferencja pod hasłem „Kierunki rozwoju i innowacje w obróbce metali”. W roli prelegentów wystąpili na niej przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawiciel Instytutu Badań Edukacyjnych, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie, przedstawiciel Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, przedstawiciel Politechniki Lubelska Wydział Mechaniczny, przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Łukowie, przedstawiciel firmy PROTECHNIKA Łuków oraz firmy BIO-TECH Łuków. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji prelekcje dotyczących m.in. najnowszych trendów i innowacji technologicznych w obróbce metali, kwestii przyszłości kształcenia zawodowego oraz podnoszenia kompetencji i kwalifikacji pracowników.
Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie już działa. Pierwsi kursanci ukończyli już bezpłatne szkolenie „Obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie”. Szkolili się na najnowocześniejszych maszynach. W szkoleniach i kursach udział mogą brać uczniowie, młodzież i dorośli.
Konferencja odbywała się pod patronatem Katolickiego Radia Podlasie oraz portalu Podlasie 24.pl
4 komentarze
jest to zasługa prawdziwego Prawa i Sprawiedliwości , które rozwijało szkolnictwo zawodowe a nastała koalicja 13 grudnia wyrażne ma tendencje do zwijania wszystkiego nie mówiąc już o oświacie i szkolnictwie zawodowym.
Jestem absolwentem tej szkoły. Przed 15 laty w tej szkole było Technikum obróbki skrawanie. Były również klasy zawodowe kształcące w zawodach - ślusarz, tokarz, frezer, szlifierz itp. Potem uznano ze te zawody są niepotrzebne i zlikwidowane kształcenie w tych kierunkach. Teraz znowu za sprawą inwestycji za wielkie pieniądze próbuje się wskrzesić te zawody. Tylko z chętnymi do kształcenia i z kadrą kształcąca jest coraz gorzej. Nie pomoże woda święcona, ani otwarcie z wielka pompą tego obiektu. Już nie ma głupich, żeby zostać robolem.
To że w Łukowie powstało BCU to wcale nie stanowi, że raptem przybędzie fachowców z dziedziny - ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Te wymienione kierunki są mało atrakcyjne na rynku pracy, zarówno pod względem znalezienia zatrudnienia i atrakcyjności płac. Znając zapał i pęd do wiedzy naszej młodzieży i dorosłych pracowników, przewiduje że za rok nie będzie w ogóle chętnych do kształcenia w Łukowskim BCU. Na razie jest trochę chętnych, ale to na krótko.
Jeżeli nie ma dużych zakładów obróbki skrawaniem to i pracowników nie ma .Na czoło wysuwają się placówki kształcące. w obsłudze OZE , przemyśle spożywczym , budowlanym czy samochodowym , budowlanym. Centrum to nie monospecjalizacja , wszystkie branże potrzebne na rynku. No ale gigant projekt trzeba było odtrąbić , wstęgę przeciąć , nedialnie się zapisać.