Bp Ignacy Świrski – pasterz miłosierdzia i wychowawca sumień. Dwie publikacje z jego pasterskimi myślami /AUDIO/


kwi 2025
Ukazały się dwie publikacje zawierające wybór najważniejszych refleksji pasterskich Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego. Obie książki zostały oracowane przez ks. dr. Mariusza Świdra, postulatora procesu beatyfikacyjnego biskupa siedleckiego, i wydane przez Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS.
Publikacje przypominają postać bp. Świrskiego – gorliwego pasterza diecezji siedleckiej w latach 1946–1968, teologa moralisty i opiekuna ubogich, nazywanego „ojcem ubogich”.„Sługa Boży Biskup Ignacy Świrski… O praktykowaniu miłosierdzia”
Książka zawiera fragmenty listów pasterskich i przemówień bp. Świrskiego, skupiające się na temacie miłosierdzia – rozumianego jako czynne wypełnianie Ewangelii. We wstępie ks. Mariusz Świder podkreśla, że to właśnie miłosierdzie stanowiło oś całego duszpasterstwa biskupa. Świrski zachęcał wiernych do działania, podkreślając duchowy i społeczny wymiar troski o potrzebujących.
Poruszające cytaty z książki:
„Miłosierdzie, należycie pojęte – to czynne wyznawanie wiary Chrystusowej!”
(List pasterski z 5 września 1955 r.)
„To nie jest problem tylko chleba (...). To jest taki problem, który tylko miłość potrafi rozwiązać – ta wielka, ofiarna, wszystko ogarniająca miłość.”
(List pasterski z 1 października 1965 r.)
„Sługa Boży Biskup Ignacy Świrski… o wychowaniu chrześcijańskim”
Druga z publikacji poświęcona jest refleksji bp. Świrskiego na temat wychowania w duchu wiary. Teksty, pochodzące głównie z listów pasterskich, ukazują, jak wielką wagę pasterz przykładał do formacji sumień dzieci i młodzieży. Świrski widział wychowanie jako wspólne zadanie Kościoła, rodziny i szkoły, apelując o odwagę w głoszeniu prawdy i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.
Cytaty z książki:
„Miejmy odwagę jasno i wyraźnie powiedzieć, że próba wychowania dziecka bez znajomości Boga i Jego przykazań – pociąga za sobą duchowe okaleczenie dziecka.”
(List pasterski z 1 kwietnia 1962 r.)
„Ojciec i matka – to są fundamenty, na których kształtuje się i rozwija psychika dziecka. Żadnego z nich nie da się usunąć bez wielkiej szkody.”
(List pasterski z 1 kwietnia 1962 r.)
Publikacje nie tylko dokumentują nauczanie bp. Świrskiego, ale także stanowią inspirację dla współczesnych duszpasterzy, wychowawców i wiernych.
Już wkrótce na portalu pojawi się rozmowa Joanny Kuczborskiej z autorem książek – ks. dr. Mariuszem Świdrem – o duchowości biskupa Świrskiego i przesłaniu obu publikacji.
O dwóch książeczkach zawierających myśli Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego z ich autorem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Biskupa, księdzem Mariuszem Świdrem rozmawiała Joanna Kuczborska:
![]() |
![]() |
![]() |

![]() |
![]() |

0 komentarze