Wybory

Druga tura wyborów samorządowych już w niedzielę, 21 kwietnia

Region Pt. 19.04.2024 18:55:51
19
kwi 2024

W niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Odbędą się ponowne wybory włodarzy w 748 gminach i miastach - w tym 569 gmin poniżej 20 tysięcy mieszkańców i 177 powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Druga tura wyborów odbędzie się w 9 miastach wojewódzkich, między innymi we Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie a w naszym regionie m. in.: w Siedlcach, Radzyniu Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim. Od północy z piątku na sobotę w całym kraju będzie obowiązywać cisza wyborcza.

Cisza wyborcza w najbliższy weekend dotyczy całego kraju. Choć druga tura wyborów odbędzie się tylko w tych miejscach, gdzie podczas głosowania 7 kwietnia nie wyłoniono wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to zakazy związane z ciszą obowiązują wszędzie na terenie Polski.

W całej Polsce od północy z piątku na sobotę do końca głosowania zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.  Przez szeroki zasięg mediów, w tym internetu, agitacja z miejsc, w których nie odbywają się wybory, wpływa także na obszary, gdzie głosowanie się odbywa.

Zasady głosowania
21 kwietnia, 14 dni po przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów samorządowych, odbędzie się druga tura. Wyborca otrzyma już tylko jedną kartę do głosowania.

Będzie ona zwierała:
• nazwiska dwóch kandydatów startujących w II turze wyborów samorządowych – będzie to dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali największą ilość głosów, jednak nie przekroczyli ustawowo wymaganych 50 proc.,
• nazwisko jednego kandydata startującego w II turze wyborów samorządowych – w sytuacji, gdy drugi kandydat wycofa swoją kandydaturę lub utraci prawo wyborcze.

Kiedy głos jest ważny?

Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos będzie ważny, jeżeli głosujący postawi znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata w sytuacji, gdy karta do głosowania zawiera nazwiska dwóch kandydatów. Jeśli na karcie do głosowania znajduje się nazwisko jednego kandydata, wówczas głosuje wstawiając znak „x” w kratce przy słowie „tak”, w sytuacji poparcia kandydata lub znak „x” w kratce oznaczonej słowem „nie”, w przypadku braku poparcia dla kandydata. Informacje na temat tego, jak poprawnie oddać głos znajdują się na dole karty do głosowania.
Kiedy głos jest nieważny?

Głos będzie nieważny jeżeli:
• znak „x” nie zostanie postawiony w kratce przy żadnym nazwisku,
• znak „x” zostanie postawiony w kratce przy nazwiskach obu kandydatów,
• zostanie postawiony inny znak niż „x”, np. kółko, gwiazdka, haczyk,
• zostanie zamalowana kratka przy nazwisku kandydata,
• wokół kratki przy nazwisku kandydata zostanie zakreślony np. okrąg.

Źródło: IAR, PKW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.