Ocieplenia prawie na finiszu

mar 2025
Trwający od kilkunastu lat proces termomodernizacji siedleckich placówek oświatowych zbliża się pomału do końca. Wczoraj (24 marca) miasto pochwaliło się pieniędzmi pozyskanymi na takie prace w Zespołach Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i 6, internacie ZSP nr 1 oraz w Szkole Podstawowej nr 5. Kiedy skończy – co jeszcze zostanie mu do zrobienia?
O pieniądzach pozyskanych ze słynnego KPO na termomodernizację placówek oświatowych i o zakresie planowanych prac pisaliśmy wczoraj tutaj: https://siedlce.podlasie24.pl/region/szkoly-mniej-energochlonne-20250324190234 Teraz jeszcze kilka dodatkowych informacji.VAT ze swoich
W opublikowanym komunikacie magistrat podkreśla, że uzyskane środki pokryją 100 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast całkowita jego wartość jest o ponad 3 mln zł wyższa. Ta różnica to podatek VAT, który miasto musi pokryć ze środków własnych.
Podana kwota (niecałe 18 mln zł) jest na tę chwilę orientacyjna. Dokładniejsze kosztorysy poznamy w połowie roku, kiedy zakończy się opracowywanie dokumentacji. Ostateczną wartość pokażą planowane na wiosnę przetargi. Trzeba też brać poprawkę na to, że już w trakcie może się ujawnić potrzeba wykonania dodatkowych prac. Tak było podczas przebudowy pływalni przy Szkole Podstawowej nr 8, tak było niedawno w I LO i jest całkiem prawdopodobne, że podobnie będzie i teraz.
Rok na budowie
Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w październiku ubiegłego roku. Niemal jednocześnie, pod koniec 2024 roku, ogłosiło przetarg na sporządzenie wspomnianych dokumentacji projektowych. Same roboty mają ruszyć pod koniec czerwca, aby zdążyć z tymi najbardziej uciążliwymi w czasie wakacji. Ale ponieważ zakres prac jest bardzo duży, uczniowie i kadra wymienionych szkół muszą się nastawić na niewygody w trakcie całego następnego roku szkolnego. Zakończenie i rozliczenie projektu ma bowiem nastąpić w połowie 2026 roku.
Co zostanie?
Miasto stara się teraz o pieniądze na odnowienie następnych obiektów oświatowych: budynku Centrum Kształcenia Zawodowego oraz jednego z pawilonów Szkoły Podstawowej nr 5. Wniosek złożony do programu „Fundusze Europejskie dla Mazowsza” jest w trakcie rozpatrywania. Jeśli się uda, to do zakończenia procesu termomodernizacji zostanie już naprawdę niewiele: ¬– W zasadzie tylko przedszkole przy ulicy Ogrodowej. Są też niewielkie budynki gospodarcze na działkach szkolnych, ale poza tym można powiedzieć, że ten temat będziemy mieli zamknięty – powiedział Radiu Podlasie prezydent Siedlec, Tomasz Hapunowicz.
Poprawiać poprawione?
Miasto nie wyklucza powrotu do wcześniej ocieplonych placówek, aby doposażyć je w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Szczegółowe plany opracuje po ukończeniu audytu energetycznego, zleconego dla dwunastu obiektów oświatowych. Będzie je realizować w miarę dostępności funduszy. Prezydent Hapunowicz spogląda tu w kierunku tanich pożyczek z KPO.
Termomodernizacje to wydatek duży, ale opłacalny. Doświadczenia z użytkowania już odnowionych budynków pokazują, że koszty ich utrzymania spadają nawet o 30 procent. W skali roku przekłada się to na oszczędności liczone w setkach tysięcy złotych.
0 komentarze