Garwolin

Pamięci żołnierzy AK

Region Sob. 15.02.2025 09:17:50
15
lut 2025

14 lutego po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W Garwolinie głównym punktem nowego święta państwowego była Eucharystia, sprawowana w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Przedtem złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej. Msza św. wpisała się także w program obchodów Tygodnia Małżeństwa w diecezji siedleckiej. Podczas nabożeństwa małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia z dnia zawarcia sakramentu.

Przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” poległym, pomordowanym w latach 1939 – 1956 oraz zmarłym” zgromadzili się przedstawiciele samorządu powiatu garwolińskiego ze starostą Iwoną Kurowską i przewodniczącym RP Michałem Pałyską, władz samorządowych Garwolina z wiceburmistrzem Albertem Baranem, powiatowych służb mundurowych, ŚZŻ AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie z prezesem Antonim Frąckiewiczem, prezes ZOP ZOSP RP i wójt gminy Górzno Waldemar Sabak oraz sztandary Armii Krajowej i garwolińskiego Hufca „Orłów” Związku Harcerstwa Polskiego. Po odśpiewaniu hymnu i odmówieniu modlitwy zaintonowanej przez kapelana środowisk kombatanckich ks. prałata, ppor. w st. spocz. Edmunda Szarka, złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze.

Patriotyczne kazanie

Druga część obchodów kontynuowana była w kościele parafialnym. Mszy św. przewodniczył ks. Kamil Frączek w asyście ks. prałata Edmunda Szarka i ks. dr Pawła Bieleckiego. W homilii ks. prałat E. Szarek mówił, że to wyjątkowa chwila, w której obok intencji za Ojczyznę, „modlimy się za żołnierzy Armii Krajowej, ale dziś modlimy się też i za nasze rodziny, za Kościół Domowy, który gromadzi się razem z nami w tej uroczystej chwili”. Dużo miejsca poświęcił ks. Edmund genezie powstania podziemnej. - To żołnierze Armii Krajowej składali przysięgę, w której ślubowali być wiernym ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Możemy powiedzieć, że stawali się kolejnym w dziejach pokoleniem, kamieniem rzucanym na ojczyste szańce. Żołnierze Armii Krajowej realizowali to zadanie z całych sił, bo one były tym wskazaniem komendanta, któremu też byli wierni do końca, gen. Stefanowi „Grot” Roweckiemu, który pisał do podkomendnych takie słowa: „Musicie świecić przykładem odwagi, honoru, żarliwej dla narodu służby”. Żołnierze AK wiedzieli, że zawsze interes wspólnoty, rodziny, narodu, należy stawiać wyżej niż interes własny i prywatny W duchu tej wierności ojczyźnie oddawali swe siły, a częstokroć poświęcali zdrowie a nawet życie...- artykułował kapłan.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Następnie kilkanaście małżeństw ze wspólnoty Domowy Kościół odnowiło przyrzeczenie, które zostały złożone w dniu ślubu. - Czcigodni małżonkowie, przed laty zawarliście przed Bogiem sakramentalny związek małżeński, łącząc się ze sobą w Chrystusie na całe życie. Wtedy ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz trwanie we wspólnocie małżeńskiej aż do śmierci – mówił ks. Kamil. Na znak, że coraz doskonałej chcą wypełniać swoje święte zobowiązania, małżonkowie podali sobie prawe dłonie i odpowiadali na zadane przez kapłana pytania, który na zakończenie gratulował małżonkom wierności, wytrwałości i życzył Bożej mocy w trwaniu w tych przyrzeczeniach.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
myśliwy Pon. 17.02.2025 22:28:23

A kto to za pomnikiem czai się z telefonem i pyka zdjęcia?