Relikwie Męczenników Pratulińskich trafiły do szesnastu parafii w Ukrainie
paź 2024
"Męczennicy Pratulińscy, módlcie się za nami do Boga..." - te słowa przyświecały uroczystości przekazania relikwii Męczenników Pratulińskich do szesnastu parafii w Ukrainie. Publikujemy nadesłaną do naszej redakcji relację z uroczystości przekazania relikwii:
„Minęło 150 lat od zamordowania niewinnych ludzi w Pratulinie. Można powiedzieć, że „potomkowie tamtych morderców” robią dziś to samo na ukraińskiej ziemi - zabijają niewinnych cywilów. Nasi chłopcy i dziewczęta giną na froncie tylko dlatego, że Ukraińcy nie chcą być częścią „ruskowoho miru” (...)Pratulińscy Męczennicy nie chcieli stać się członkami moskiewskiego prawosławia [dzisiaj możemy powiedzieć „ruskowoho miru”], nie chcieli zdradzić swojego Kościoła i jak powiedział papież Jan Paweł II: „...dali świadectwo swej przynależności do Kościoła katolickiego w wierności własnej tradycji wschodniej. Czynili to z pełną świadomością i nie wahali się poświęcić życia, aby potwierdzić swoje oddanie Chrystusowi” (Siedlce 1999).
W związku z powyższym w Biurze ds. Nowych Ruchów Religijnych i Sekt UGKC* zrodziła się idea przywrócenia pamięci Pratulińskich Błogosławionych do świadomości wiernych naszej Cerkwi. Idea ta nosi nazwę „Pratulińska Rodzina” i jeden z jej aspektów już zaczął być realizowany, a mianowicie w niektórych parafiach możliwość modlitwy przed relikwiami Błogosławionych, aby pomogli proszącym otrzymać potrzebną łaskę od jej jedynego dawcy - Boga.
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Kazimierz Gurda, któremu bardzo zależy na rozwoju kultu Błogosławionych, chętnie dzieli się skarbem Diecezji, jakim są relikwie Błogosławionych. I tak w maju, na prośbę biskupa Wasyla Tuczapcia, Egzarchy Charkowskiego, relikwie Błogosławionych przybyły do Charkowa. W sierpniu, na prośbę Metropolity Iwano-Frankowskiego Wołodymyra Wijtyszyna, przywieziono je do Perhińska.
26 września Metropolita Lwowski Arcybiskup Ihor Wożniak wręczył przekazane z Pratulina relikwie Błogosławionych księżom 6 parafii w swojej Archidiecezji, Metropolita Archidiecezji Tarnopolsko-Zborowskiej Arcybiskup Wasylij Semeniuk - dla dwóch parafii i 8 dla Egzarchatu Odeskiego – wręczył Egzarcha Biskup Mychajło Bubnij.
Jak nas poinformowano, podobnie jak w Pratulinie tak i w tych parafiach, które otrzymały relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich, każdego 23 dnia miesiąca będzie odprawiane nabożeństwo ku czci Błogosławionych, by tym wyrazić Bogu podziękowanie za Jego łaski otrzymane za wstawiennictwem Męczenników. Takie działanie jest cegiełką w budowaniu jedności Kościoła Katolickiego w jego różnorodności. Tak jak Kościół Katolicki to Kościół Łaciński (Rzymski) i 23 Kościoły Wschodnie, a wśród nich Ukraiński Kościół Greckokatolicki (Unicki) (zob. https://jakir.in.ua/116/81-81.html).
W sytuacji, w jakiej się znajdujemy, któż lepiej niż Pratulińscy Błogosławieni zrozumie znaczenie naszej walki, któż lepiej niż Oni zrozumie ból po stracie bliskich, ale jednocześnie pokaże perspektywę, o której zapominamy w naszym ludzkim cierpieniu - perspektywę życia wiecznego w jedności z Bogiem. Bo jak mówi Pismo Święte, nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.
Relację z uroczystości kończy fragment modlitwy z „Molebnia do Męczenników Pratulińskich”: „Do was, chwalebni męczennicy pratulińscy, którzy nie baliście się tych, którzy zabijają ciało, ale nie mogą zabić duszy, my, jako wasi bracia i siostry we krwi i wierze, przychodzimy z pokorą i gorącą prośbą...”.
Link do pełnej relacji: https://ugcc.lviv.ua/2024/09/27/pratulynski-muchenyky-molit-boga-za-nas/
Zobacz Galerię
• BNRR i Sekt powołane do życia Synodem Biskupów UGKC w Ukrainie (odpowiednik Konferencji Episkopatu Polski) w 2013 r. https://jakir.in.ua/
0 komentarze