Święto Konstytucji 3 Maja

Kraj Czw. 02.05.2024 18:28:48
02
maj 2024

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Tekst Konstytucji nie był obszerny – liczył 11 stron. Dokument ten na co dzień przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Już 5 maja 1791 r. nastąpiło oficjalne uznanie Konstytucji 3 maja za święto. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Głównymi jej twórcami byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja zmieniła ustrój Rzeczpospolitej z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjną. Dlatego też 2 maja dla poparcia wprowadzonych reform powstało Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Zgromadzenie to zajęło się wprowadzaniem przepisów dotyczących nowego ustroju.

Ostatecznie Konstytucja 3 Maja utrzymała się 14 miesięcy i 3 tygodnie. Obalona została przez konfederację targowicką i zbrojną interwencję Rosji w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku.

Pierwsze obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1972 roku odbywały się w Warszawie. Natomiast w okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Mimo to w latach 1916-1918 odbywały się one w wielu miastach Królestwa Polskiego.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku . Po II wojnie światowej święto to obchodzono do 1946 roku. Zostało ono oficjalne zniesione przez komunistów ustawą z dnia 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie przywrócono to historyczne wydarzenie, jednak dopiero oficjalnie przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja jest uroczyście obchodzone w Warszawie i we wszystkich większych miastach w Polsce z udziałem władz państwowych i samorządowych.

Info za: https://www.wojsko-polskie.pl/ https://wbh.wp.mil.pl/pl/

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.