Zmarł ceniony siedlecki artysta malarz, rzeźbiarz i poeta


mar 2025
W wieku 89 lat, zmarł Zygmunt Urbanowicz – siedlczanin, znany i ceniony artysta malarz, rzeźbiarz i poeta, twórca wielu obrazów patriotycznych. Autor wizerunku przedstawiającego hetmana Stanisława Żółkiewskiego na tle jazdy polskiego rycerstwa. Obraz ten zdobi salę historyczną IV LO im. Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 28 marca w Siedlcach.
Śp. Zygmunt Urbanowicz pochodził z Siedlec. W latach 1975-1983 mieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie z powodzeniem zajmował się twórczością rzeźbiarską. Pasjonował się twórczością Wlastimila Hofmana. Był tam cenionym artystą oraz twórcą poezji patriotycznej. W roku 1993 wydał tomik wierszy z własnymi ilustracjami pt. „Szklarska Poręba mojej pamięci”. Ksiądz Profesor Czesław St. Bartnik nazwał Urbanowicza „Wielkim Poetą Świętego Podlasia, Wielkim Synem Polski i Mistrzem Słowa”.
Indywidualne wystawy artysty odbyły się w Muzeum Regionalnym w Siedlcach w 2001 i 2009 roku. Uprawiał realistyczne malarstwo olejne. Malował martwe natury, pejzaże, konie i portrety. Najbardziej interesowała go twarz ludzka. Jest twórcą obrazów patriotycznych takich jak Polonez As-dur op. 53 oraz wizerunku przedstawiającego hetmana Stanisława Żółkiewskiego na tle jazdy polskiego rycerstwa.
W roku 2005 Światowa Federacja Polskich Kombatantów przyznała mu dyplom za wybitny wkład w umacnianiu polskiego patriotyzmu i polskich tradycji narodowych. W grudniu 2010 Zygmunt Urbanowicz otrzymał prestiżową nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce - Aleksandrię. Natomiast w roku 2013 otrzymał Wawrzyn Siedlecki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Przeżył 89 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siedlcach w piątek 28 marca o godz. 14.00.

Źródło: Muzeum Regionalne w Siedlcach, http://zolkiewski172lata.blogspot.com/2014/09/zokiewszczacy-zygmunt-urbanowicz.html
3 komentarze
Znaliśmy się, ja i moja Rodzina, odkąd pamiętam. Bywał często u nas w domu, fantastyczne rozmowy, wspomnienia i nie zrażona komunistyczną zarazą otwartość. Namalował mój portret, kiedy miałem 22 lata. Jest w honorowym miejscu u nas w domu wśród obrazów mojej Mamy. Po 1989 roku, ale i wcześniej, otrzymałem od Zenka depozyt wiedzy i PATRIOTYZMU, było moim mentorem i doradcą w czasach studenckich. Do dziś pamiętam nasze rozmowy wraz z prof. Witoldem Jagiełło o Polsce w czasie spacerów wzdłuż ulic naszego miasta. Odszedł wielki Patriota i liczę Zenku na nasze spotkanie. Niechaj Bóg Ciebie błogosławi a Polska pamięta.
Znałem osobiście pana Zygmunta Był serdecznie nastawiony do ludzi kochał Polskę Człowiek wielkiej wiary w Boga Boże przyjmij go raju Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
Pan Zygmut Urbanowicz byl bardzo interesujaca osobowoscia